MKTG SR - pasek na kartach artykułów
6 z 15
Przeglądaj galerię za pomocą strzałek na klawiaturze
Poprzednie
Następne
Przesuń zdjęcie palcem
Muzeum Krakowa...
fot. Aneta Zurek / Polska Press

Kraków. Teatr, kino, muzeum. Ferie w mieście z kulturą [PROGRAM]

Muzeum Krakowa

Zajęcia odbywać się będą między 17 a 30 stycznia, we wskazanych oddziałach Muzeum Krakowa. Wszystkie zorganizowane zostaną z obowiązującymi zasadami sanitarnymi. Harmonogram może ulec zmianie.

Zajęcia przeznaczone dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym oraz rodzin


Pałac Krzysztofory

„Moja własna świątynia muz” – warsztaty połączone ze zwiedzaniem, środa, 19 stycznia, godz. 11.00 (przedszkole), środa, 26 stycznia, godz. 11.00 (szkoła podstawowa)

Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzą się, czym są muzeum oraz zabytek, a także jak powstaje wystawa. Spotkanie rozpocznie zwiedzanie nowej wystawy stałej „Kraków od początku, bez końca”, gdzie uczestnicy zobaczą, z czego składa się ekspozycja muzealna i jak wyglądają podpisy. Następnie zabawią się w muzealników i sami spróbują stworzyć własne miniwystawy. Wykorzystane do tego zostaną kopie zabytków oraz pudełka, które posłużą jako ekspozytory. Każda z rodzin będzie mogła stworzyć własną miniekspozycję, wymyślić tytuł wystawy, zrobić podpisy do zabytków, a następnie oprowadzić po ekspozycji pozostałych uczestników. Zajęcia poprowadzą Justyna Kasińska i Joanna Kantor-Witkowska.

Rynek Podziemny

„Mapa Krainy K(a)rākō” – warsztaty, poniedziałek, 17 stycznia, godzina 11.00

„Kiedyś świat był płaski jak stół, miał krawędzie i niezbadane lądy. Co? Nie wierzysz? Mówisz, że to niemożliwe, bo ziemia jest okrągła? No cóż, mów tak dalej. A my wiemy, że jeszcze 500 lat temu na samych krańcach świata żyły prawdziwe smoki. Łaziły po brzegach świata i były piękno-straszne. Między smokami zaś uwijały się najróżniejsze przedziwne stwory. Na warsztatach opowiemy o naszej ostatniej tajemniczej wyprawie do ruin zapomnianej krainy K(a)rākō. Odkryliśmy w nich coś wielce zaskakującego. Co takiego? O tym dowiecie się na warsztatach!”. Zajęcia poprowadzi grupa Szwendacze.

Muzeum Podgórza

„Gorący temat – czyli jak dawniej zdobiono piece” – warsztaty, środa, 26 stycznia, godzina 12.00

W XIX wieku w Podgórzu działała fabryka Maurycego Barucha, wytwarzająca m.in. piece kaflowe. Dziś rzadko spotykane w domach, dawniej były nieodłącznymi elementami wyposażenia eleganckiego mieszkania. Podczas warsztatów uczestnicy poznają historię podgórskiej fabryki, zasady działania dawnego pieca oraz własnoręcznie ozdobią kafel ze wzorem inspirowanym dawnymi wyrobami fabryki Barucha. Zajęcia poprowadzi Katarzyna Bury.

Thesaurus Cracoviensis

„Misja – detektyw” – warsztaty, interaktywne zwiedzanie, piątki, 21, 28 stycznia, godz. 9.00

W muzealnym skarbcu pełnym tajemnic na uczestników czeka wiele wyzwań! Za pomocą detektywistycznego sprzętu, sprytu i wrodzonej dociekliwości, a czasem odrobinie szczęścia, tajni wywiadowcy mogą rozwiązać niejedną zagadkę. Podczas zajęć uczestnicy zwiedzą muzealny magazyn i wcielą się w role detektywów, odkrywając tajemnice zgromadzonych tam obiektów. Zajęcia poprowadzi Helena Kocur.

Muzeum Nowej Huty

„Co łączy dzięcioła i igloo?” – warsztaty plastyczne, wtorek, 18 stycznia, godz. 11.00, miejsce zbiórki: Podziemna Nowa Huta, osiedle Szkolne 37

Schronienie i poczucie bezpieczeństwo to jedne z podstawowych potrzeb zarówno człowieka, jak i zwierząt. Żółwie chowają się w skorupach, lisy wchodzą do swoich nor, ludzie budują domy i… schrony. Podczas warsztatów porozmawiamy o bezpiecznych kryjówkach zwierząt i ludzi. Zainspirowani, stworzymy fantazyjne i niepowtarzalne projekty plastyczne własnych bezpiecznych baz. Zajęcia poprowadzi Agata Klimek-Zdeb.

„Moja dzielnica – moje Mistrzejowice” – warsztaty plastyczne, wtorek, 25 stycznia, godz. 11.00

Gdzie najlepiej jeździ się na sankach, gdzie można kupić najsmaczniejsze lody? Na którym placu zabaw jest najlepsza zabawa? W którym parku ptaki najpiękniej śpiewają? W czasie zajęć uczestnicy poznają historię dzielnicy Mistrzejowice, najważniejsze jej obiekty, a następnie, pracując z mapą, oznaczą te punkty, które powinny trafić na listę największych atrakcji tej części Krakowa. Wykonają również wizytówki dla każdej ze wskazanych atrakcji. Zajęcia poprowadzi Piotr Kapusta.

Zajęcia przeznaczone dla dzieci i młodzieży w każdym wieku oraz rodzin

Celestat


„Od lokacji do fortyfikacji, czyli jak w Krakowie mury budowano” – warsztaty, czwartki, 20, 27 stycznia, godz. 10.00

Uczestnicy poznają krótką historię lokacji Krakowa, która zapoczątkowała proces budowy miejskich fortyfikacji, a także funkcję i lokalizację najważniejszych średniowiecznych budowli. Następnie wcielą się w role budowniczych i na podstawie historycznych ilustracji wzniosą z klocków średniowieczne miasto na wielkoformatowej mapie Krakowa. Zajęcia poprowadzi Michał Szczerba.

Kamienica Hipolitów

„Bal u Hipolitów” – warsztaty, środy, 19, 26 stycznia, godz. 12.30

Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzą się, gdzie odbywały się największe bale w Krakowie, jak dekorowano sale, w co należało się ubrać, co koniecznie trzeba było zabrać ze sobą. Na zakończenie wykonane zostaną ozdoby, które z pewnością przydadzą się na balu karnawałowym. Zajęcia poprowadzi Iwona Kawalla-Lulewicz.

Stara Synagoga

„Zaprojektuj synagogę” – warsztaty, poniedziałki, 17, 24 stycznia, godz. 12.00

Krakowska Stara Synagoga to najstarsza zachowana tego typu budowla w Polsce. W czasie zajęć prowadzący opowiedzą, czym różniły się synagogi od świątyni jerozolimskiej, a na podstawie zebranej ikonografii zaprezentują wnętrze i wyposażenie tej ostatniej. Zwiedzając krakowską synagogę uczestnicy poznają jej funkcje, budowę a także cenne skarby ukryte w jej murach. Następnie przy pomocy gotowych elementów wyposażenia różnych budynków sakralnych, każdy z uczestników będzie mógł, jak układankę, zaplanować wnętrze „własnej” synagogi. Zajęcia poprowadzi Anna Jodłowiec-Dziedzic.

Rydlówka

„Poszukiwacze złotego rogu” – gra terenowa, czwartek, 20 stycznia, 10.00–15.00

Bronowice Małe to fascynująca młodopolska wieś, którą w dramacie „Wesele” rozsławił Stanisław Wyspiański. Do dziś w Bronowicach można znaleźć ślady po gościach weselnych – zarówno tych prawdziwych, jak i tych wymyślonych przez artystę. Podczas akcji uczestnicy dowiedzą się, co wydarzyło się tu naprawdę i gdzie teraz jest złoty róg? Zajęcia poprowadzą Ewelina Radecka i Joanna Zdebska-Schmidt.

„Skrzynia na skarby” – warsztaty plastyczne połączone z interaktywnym oprowadzaniem, czwartek, 27 stycznia, godz. 11.00

W każdym wiejskim domu stała kiedyś pięknie malowana skrzynia. Służyła nie tylko do przechowywania przedmiotów, kryła także pewne skarby i miała wiele różnych zastosowań. Wspólnie odkryjemy, co skrywała i do czego służyła, a następnie ozdobimy własne miniskrzyneczki na skarby. Zajęcia poprowadzą Ewelina Radecka i Joanna Zdebska-Schmidt.

Zajęcia przeznaczone dla młodzieży oraz rodzin

Fabryka Schindlera

„Życie codzienne w okupowanym Krakowie” – oprowadzanie, piątek, 21 stycznia, godz. 11.00

Uczestnicy przyjrzą się temu, jak w okresie niemieckiej okupacji w mieście żyli i radzili sobie jego polscy, żydowscy, ale też niemieccy mieszkańcy. Zestawienie tych trzech perspektyw pozwoli uświadomić, jak potężny wpływ na życie codzienne miały polityka rasowa oraz decyzje władz niemieckich o znaczeniu międzynarodowym. Zajęcia poprowadzi Wojciech Górny.

„Wojenne losy krakowian” – warsztaty, piątek, 28 stycznia, godz. 11.00

Wojna była czasem, w którym bardzo wielu mieszkańców miasta zmuszonych zostało do opuszczenia domów i wyruszenia w nieznane. Ratując życie i dobytek lub szukając środków do dalszego życia, trafiali nawet w najdalsze zakątki świata. Na wystawie czasowej „Rozstania-poszukiwania” dowiemy się, jak wojna zmieniła losy zwykłych ludzi i jak długą, wyczerpującą drogę musieli oni przebyć by wrócić do rodzinnego Krakowa. Zajęcia poprowadzi Bartosz Heksel.

Ulica Pomorska

Wojenne historie z Krakowa – spacer, wtorki, 18, 25 stycznia, godz. 12.00

Na przykładzie wybranych miejsc w Krakowie zostaną przedstawione straty z czasów hitlerowskiej okupacji w zakresie dziedzictwa materialnego i ludnościowego. Wiele interesujących kamienic znajdujących się na trasie spaceru skrywa często dramatyczne, a zarazem ciekawe historie z lat wojennych. Zajęcia poprowadzi Tomasz Stachów.

Apteka pod Orłem

„Życie codzienne w krakowskim getcie” – oprowadzanie tematyczne z wykorzystaniem relacji świadków, czwartek, 20 stycznia, godz. 13.00; czwartek, 27 stycznia, godz. 11.00

W trakcie tematycznego oprowadzania na konkretnych przykładamy poznamy, w jaki sposób w trakcie II wojny światowej ludzie radzili sobie z codziennością w zamkniętej za murami dzielnicy żydowskiej. Prześledzimy plan dnia przeciętnego mieszkańca. Dowiemy się, w jakich warunkach ludzie mieszkali, co jedli, jak wyglądała możliwość nauki dzieci i młodzieży, jak spędzano czas wolny, gdzie szukano rozrywki oraz czy w getcie istniało życie kulturalne. W trakcie oprowadzania uczestnicy będą mogli korzystać z dostępnych na wystawie zdjęć i relacji świadków oraz wyszukiwać informacje dotyczące krakowskiej dzielnicy zamkniętej i losu jej mieszkańców. Zajęcia poprowadzi Bartosz Heksel.

Zobacz również

Weekendowe imprezy na Podkarpaciu. Gdzie warto się wybrać?

NOWE
Weekendowe imprezy na Podkarpaciu. Gdzie warto się wybrać?

Ruda Śląska: W ciągu 48 godzin dwukrotnie prowadził pojazd pod wpływem alkoholu

Ruda Śląska: W ciągu 48 godzin dwukrotnie prowadził pojazd pod wpływem alkoholu

Polecamy

IMGW ostrzega, zacznie się już o godz. 11! Sprawdź mapę zagrożenia

IMGW ostrzega, zacznie się już o godz. 11! Sprawdź mapę zagrożenia

GIF wydał decyzję: wstrzymanie w obrocie - Viglita (16.05)

GIF wydał decyzję: wstrzymanie w obrocie - Viglita (16.05)

W Szczawnicy wozidło przygniotło kierowcę. Rannego zabrał LPR

W Szczawnicy wozidło przygniotło kierowcę. Rannego zabrał LPR