Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Tegoroczny konkurs na najpiękniejsze drzewko emausowe przebiegnie tradycyjnie i online

OPRAC.:
Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Rusza konkurs na najpiękniejsze drzewko emausowe
Rusza konkurs na najpiękniejsze drzewko emausowe Fot: Adam Wojnar/Polska Press
Śnieg stopniał, słońce za oknem, czas więc pomyśleć o wiośnie i przygotowaniach do wielkanocnych zwyczajów. Muzeum Krakowa po raz kolejny zachęca krakowian do własnoręcznego wykonania drzewka emausowego. Po zeszłorocznej wersji online konkursu, w tym roku najpiękniejsze drzewka można zgłaszać tradycyjnie i online.

"W ubiegłym roku mikroskopijny wirus przerwał wielowiekową tradycję, ale mamy nadzieję, że w tym roku na ulicach Tadeusza Kościuszki i Senatorskiej znów pojawią się kramy z różnościami. I tak jak dawniej będzie można nabyć: piernikowe serca, różańce z ciasta, gliniane gwizdki w kształcie zwierząt, drewniane mebelki dla dzieci, gliniane ptaszki, pukawki, cukierki, piłeczki jojo, figurki Żydów, siekierki, grzechotki, balony, figurki krakowiaków i górali, a także gliniane dzwonki" - czytamy na stronie Muzeum Krakowa.

Drzewko emausowe to wyjątkowy symbol związany z obrzędami mieszkańców podkrakowskich wsi. Nawiązuje do tradycyjnych drzewek życia, które można było odnaleźć na straganach dorocznego kiermaszu odbywającego się nieopodal klasztoru Norbertanek na Zwierzyńcu w drugi dzień Wielkanocy. Drzewko życia składało się z gniazda z figurkami piskląt lub figurki ptaka osadzonego na kiju ozdobionym listkami i zwykle wykonane było z drewna. Tradycja wykonywania tej zabawki sięga czasów przedchrześcijańskich, kiedy to wierzono, że dusze zmarłych powracają na ziemię pod postacią ptaków, szukając schronienia w gałęziach drzew. Drzewko oznaczało także wiosenne przebudzenie natury do życia.

Konkurs odbędzie się w czterech kategoriach wiekowych: dzieci (do 12 lat), młodzież (12–18 lat), dorośli (powyżej 18 lat), rodziny oraz grupy z przedszkoli i szkół wezmą udział w osobnej kategorii drzewek, wyodrębnionej specjalnie dla nich. Można spróbować swoich sił również w kategorii tradycyjne drzewko życia, które powinno być rzeźbione w drewnie, malowane, z figurką ptaka na sprężynce.

Jury oceniać będzie zgodność z symboliką drzewka życia, ogólne wrażenie estetyczne, oryginalne ujęcie tematu, pomysłowość, jakość wykonania oraz kompozycję. Własnoręcznie wykonane dzieła można przynosić w sobotę poprzedzającą Niedzielę Palmową, 27 marca do krakowskiego Domu Zwierzynieckiego.

Ze względu na trwającą pandemię, drzewko zgłosić można też online, między 19 a 25 marca trzeba wysłać jego zdjęcie, na adres mailowy Domu Zwierzynieckiego. Najpiękniejsze z nich wybiorą internauci.

Od 6 kwietnia do 3 maja najpiękniejsze drzewka będzie można zobaczyć w Barbakanie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska