Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Ukraińscy uchodźcy z budynków przy ul. Kamionka trafią do Hotelu System

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
163 osoby, w tym 73 dzieci przebywające obecnie w budynkach UJ przy ul. Kamionka 11 i 11a zostaną relokowane do Hotelu System przy al. 29 listopada w Krakowie. - Stopniowa przeprowadzka rodzin rozpocznie się w przyszłym tygodniu - poinformowała w trakcie czwartkowej konferencji władz UJ Monika Harpula, kanclerz UJ.

Wojna na Ukrainie. Strefa zero: gdy jesteś bliżej orków niż swoich

od 16 lat

Wolontariusze, którzy nagłośnili sprawę relokacji uchodźców twierdzą, że nie zostali poinformowani o konferencji. - Jesteśmy zaniepokojone tym, że władze uczelni nie potrafią powiedzieć do kiedy uchodźcy będą mogli przebywać w nowym miejscu - zaznacza Magdalena Górna, wolontariuszka z ośrodka przy ul. Kamionka. Dodaje też, że gdyby wolontariusze wcześniej wiedzieli o sprzedaży budynków nie inwestowaliby czasu i pieniędzy w odnowienie pomieszczeń. - Sprawa sprzedaży wydaje się dość tajemnicza, bo do dzisiaj nie wiemy kto jest potencjalnym nabywcą budynków – mówi Magdalena Górna.

O ukraińskich uchodźcach z ulicy Kamionka pisaliśmy na początku sierpnia, kiedy to wolontariusze z tamtejszego ośrodka dla uchodźców informowali, że przedstawiciele Uniwersytetu Jagiellońskiego nakazali 163 Ukraińcom opuszczenie dwóch akademików do końca sierpnia, podczas gdy zdaniem wolontariuszy jeszcze w marcu br. uchodźcy mieli być informowani, że będą mogli zostać w tym miejscu przez okres 18 miesięcy.

Uczelnia twierdziła, wówczas że termin 18 miesięcy odnosił się do tego, przez jaki czas zgodnie z przepisami uchodźcy wojenni mogą przebywać w Polsce legalnie (bez konieczności składania np. wniosku o zezwolenie na pobyt czasowy). Władze UJ poinformowały też, że w lipcu uczelnia otrzymała informację z Urzędu Wojewódzkiego, że finansowanie pobytu uchodźców zostanie zakończone z dniem 31 sierpnia, o czym mieszkańców budynków uprzedzono.

18 sierpnia władze UJ zdecydowały się zorganizować konferencję prasową, w trakcie której rektor i kanclerz UJ odnieśli się do pojawiających się w przestrzeni publicznej informacji i przekazali nowe fakty w sprawie.

Na wstępie Monika Harpula, kanclerz UJ, poinformowała o tym jak wyglądała kwestia sprzedaży budynków UJ przy ul. Kamionka 11 i 11a. Jak mogliśmy usłyszeć decyzja o sprzedaży budynków zapadła już w 2018 roku. W październiku 2021 roku wyłoniono zaś oferenta, z którym UJ podpisał już umowę przedwstępną i wpłacone zostało już nawet wadium. Ostateczna umowa o sprzedaży
budynków zostanie jednak podpisana m.in. po uzyskaniu zgody Prokuratorii Generalnej.

Dwa dni przed wybuchem wojny na Ukrainie, UJ na prośbę wojewody małopolskiego zgłosił, że ukraińskich uchodźców może ulokować w miasteczku studenckim oraz akademiku przy ul. Racławickiej. Wraz jednak z rosnącą liczbą przybyszów zza wschodniej granicy, władze UJ mając na względzie, że od wpłacenia wadium do sprzedaży minie kilka miesięcy, podjęły decyzję o udostępnieniu również miejsc w budynkach przy ul. Kamionka, mimo trwającej procedury sprzedaży.

Zarówno rektor jak i kanclerz UJ nie mogą jednak zrozumieć postępowania niektórych wolontariuszy zaznaczając, że od początku pobytu uchodźców w budynkach UJ przy ul Kamionka nie zgłaszali oni żadnych problemów, choćby dot. złej współpracy. Dodają też, że od początku wolontariusze traktowani są z pełnym szacunkiem i że bez nich nie udałoby się przygotować budynków przy ul. Kamionka w tak krótkim czasie do przyjęcia uchodźców.

Przedstawiciele uczelni do niedawna nie wiedzieli jednak gdzie docelowo zostaną przeniesieni uchodźcy. Medialna burza i nieuchronnie zbliżający się termin podpisania umowy sprzedaży budynków przy ul. Kamionka przyśpieszyły jednak proces poszukiwania takiego miejsca. Na prośbę władz UJ, Małopolski Urząd Wojewódzki kilka dni temu wskazał parę takich miejsc, jednak wszystkie one były rozrzucone poza obszarem Krakowa, dlatego UJ zdecydował się szukać na własną rękę. I jak mogliśmy się dowiedzieć, znalazł.

– Dziś otrzymaliśmy polecenie wojewody małopolskiego z jego podpisem, które pozwala nam przenieść uchodźców z ulicy Kamionka w całości, w liczbie 163 osób, do hotelu system przy ulicy 29 Listopada. Uchodźcy otrzymają pokoje dwu-, trzyosobowe. Hotel przystosowany jest dla potrzeb osób niepełnosprawnych, a dzieci będą miały warunki do nauki i zabawy – zapewniła kanclerz UJ.

Magdalena Górna, wolontariuszka z ośrodka przy ul. Kamionka zauważa, że władze UJ nie poinformowały wolontariuszy o czwartkowej konferencji w sprawie przeprowadzki uchodźców.

- Jesteśmy zaniepokojone tym, że władze uczelni nie potrafią powiedzieć do kiedy uchodźcy będą mogli przebywać w nowym miejscu. Po drugie dzieci dostały się do konkretnych żłobków i przedszkoli, a zmiana miejsca przebywania oznacza, że trzeba będzie zmienić też przedszkola i żłobki, albo dowozić dzieci przez pół miasta – mówi Magdalena Górna.

Wolontariuszka dodaje, że razem z uchodźcami odnowili wnętrza akademików tworząc tam m.in. świetlicę, bawialnię, salę fitness z wyposażeniem. - Dostaliśmy też kilka lodówek. Gdyby władze uczelni wcześniej poinformowały nas o sprzedaży budynków, to nie inwestowalibyśmy pieniędzy i naszego czasu w odnowienie wnętrz. Sprawa sprzedaży wydaje się dość tajemnicza, bo do dzisiaj nie wiemy kto jest potencjalnym nabywcą budynków – mówi Magdalena Górna.

Wolontariusze wystosowali do władz UJ zapytanie publiczne, w którym pytają m.in. jaki jest obecnie stan własnościowy budynku, kto jest nabywcą akademików i czy istnieją przeszkody prawne, które uniemożliwiają uczelni pobieranie opłat od uchodźców za przebywanie w budynkach. Uchodźcy deklarują bowiem, że mogą płacić za swój pobyt przy ul. Kamionka.

Jak mogliśmy usłyszeć, uchodźcy o wszystkim dowiedzą się w piątek. Rozpoczęcie ich relokacji zaplanowane jest na przyszły tydzień.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska