Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. W końcu! Tężnia solankowa nad Zalewem Nowohuckim otwarta dla mieszkańców

Piotr Ogórek
Piotr Ogórek
Anna Kaczmarz/Polska Press
Tężnia solankowa nad Zalewem Nowohuckim, która spłonęła w 2018 roku, została oficjalnie otwarta na początku lipca. Tym samym na jeden ze zwycięskich projektów budżetu obywatelskiego z 2017 roku trzeba było czekać ponad trzy lata.

FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek

Tężnia solankowa nad Zalewem Nowohuckim spłonęła w kwietniu 2018 roku. Obiekt został podpalony, ale do dzisiaj nie udało się znaleźć sprawcy. Prokuratura sprawę umorzyła. Zarząd Zieleni Miejskiej od razu zapowiedział, że tężnia zostanie odbudowana.

Sprawa przeciągała się jednak przez kolejne miesiące. Najpierw była kwestia odszkodowania, a później wyłonienia wykonawcy. Oferty składane przez zainteresowane firmy były zbyt wysokie, ale w końcu udało się wyłonić wykonawcę. Odbudowa tężni kosztowała 1,5 mln zł.

Tężnie to drewniane budowle pokryte gałązkami tarniny. Pierwotnie służyły do zagęszczania solanki w toku produkcji soli konsumpcyjnej oraz leczniczej. Dzięki temu odkryto ich walory lecznicze, ponieważ powietrze wokół nich nasycone jest aerozolem z solanki, która obciekając po elementach budowli, ulega naturalnemu odparowaniu.

Powietrze tak bogate w mikroelementy zaczęto stosować w różnego rodzaju kuracjach. Mikroklimat wytwarzany przez tężnie jest więc zbliżony do tego, którego zażywamy podczas nadmorskich podróży. Godzinny spacer przy tężni solankowej to dawka jodu, która odpowiada trzem dniom spędzonym nad morzem.

- Woda, spadając z góry, rozbija swoje krople na tarninie pozyskiwanej z Bieszczad, co powoduje, że więcej aerozolu dociera do nas i dzięki czemu ma większy wpływ lecznicy - mówi Piotr Kempf, dyrektor ZZM.

Solanka używana w nowohuckiej tężni pochodzi z Zabłocia koło Pszczyny na Górnym Śląski, z kopalni, która specjalizuje się w tego typu mieszaninach. Ma ona największą zawartość jodu.

- Tężnia jest obiektem bezpłatnym, w pełni udostępnionym mieszkańcom od godziny 7 do 22. Przy tężni można przebywać bez maseczek, ale przypominam, że nadal powinniśmy zachowywać odpowiednią odległość od innych ludzi - dodaje Piotr Kempf.

Jeśli chodzi o pierwszą tężnię, która spłonęła, to ZZM miał zapłacić za jej wykonanie, a ponieważ tak się nie stało, to miejska jednostka nic nie zapłaciła. Wykonawca był ubezpieczony i kwestia rozliczenia z ubezpieczycielem to już jego kwestia.

Tężnia została ukończona na początku 2020 roku, ale to użytku zostaje oddana teraz, na początku lipca, przy okazji piątych urodzin Zarządu Zieleni Miejskiej.

18-metrowa tężnia solankowa nad Zalewem Nowohuckim była jednym ze zwycięskich projektów edycji budżetu obywatelskiego z roku 2017.

Kluby fitness i siłownie w Krakowie otwarte od 28 maja. Przygotowaliśmy zestawienie najlepszych klubów fitness i siłowni według ocen, jakie użytkownicy pozostawiają w wyszukiwarce Google'a. Sprawdź w GALERII.

Najlepsze siłownie i kluby fitness w Krakowie znów otwarte L...

Baseny w Krakowie. Prezentujemy listę krytych pływalni w mieście. Sprawdź w GALERII, gdzie można popływać w Krakowie.

Baseny w Krakowie. Oto pływalnie, które zostały otwarte 28 m...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska