Mieszkańcy i radni ubolewają, że tak duża zabudowa w rejonie Wawelu tylko spotęguje ruch samochodowy w ścisłym centrum

Zobacz galerięFirma Angel Poland rozpoczęła prace związane z przebudową zabytkowego dawnego kościoła św. Jadwigi i kamienicy przy ul. Stradomskiej 12-14 oraz budową na tylnej działce apartamentowca. Ma on powstać w miejscu dawnego przedszkola, które zostało wyburzone. Okoliczni mieszkańcy oraz aktywiści miejscy chcieliby tam zieleń. Wraz z radnymi alarmują, że nowa zabudowa jest za duża, jak na ten rejon miasta - w sąsiedztwie ogrodu księży Misjonarzy i okolicy Wawelu.

Obawiają się, że taka inwestycja wygeneruje wielki ruch samochodów. Dużych utrudnień należy się spodziewać już podczas budowy. Inwestor wyjaśnia, że ma na nią zezwolenie wydane przez urząd i zgody konserwatorskie.

- Zamiast czterech sal przedszkolnych powstaną 134 apartamenty - komentuje jeden z mieszkańców.

Przed tygodniem przedstawiliśmy projekt pięciopiętrowego apartamentowca. To wywołało burzliwą dyskusję wśród krakowian. „Pomysł budzi kontrowersje, tym bardziej zrobienie baru w zabytkowej części po byłym kościele świętej Jadwigi” - to jeden z komentarzy.

Teraz inwestor przedstawił nam dokładny plan prac. Zobaczyliśmy też, jak obecnie wygląda plac budowy. - Mamy prawo budować - podkreśla Marcin Kaznowski, dyrektor techniczny z Angel Poland. Przeciwko przedsięwzięciu protestują okoliczni mieszkańcy, ale ich odwołania nie przyniosły skutku. Wydana przez miasto decyzja zezwalająca na budowę została podtrzymana przez wojewodę. Protestującym pozostał jeszcze sąd, ale to nie powstrzyma inwestycji. Na jej terenie już są prowadzone prace przygotowawcze.

Wyburzono przedszkole i usuwany jest gruz jaki po nim pozostał, odbywają się wykopy. Budowa pełną parą ma ruszyć na wiosnę po wyłonieniu jej wykonawcy i potrwa dwa lata. W jej ramach kamienica od strony ul. Stradomskiej (w przeszłości był tam m.in. klasztor bożogrobców) zamieni się w ekskluzywny hotel na 125 pokoi. - Obiekt będzie częściowo ogólnodostępny - zaznacza Marcin Kaznowski.

Od ul. Stradomskiej ma być wejście do kwiaciarni i restauracji. Jedna z nich powstanie w przylegającym do kamienicy dawnym kościele św. Jadwigi, istniejącym między XIV i XVIII wiekiem. Później był tam urząd celny, poczta, pomieszczenia wojskowe, a ostatnio mieszkania. Lokatorzy musieli się jednak wyprowadzić ze względu na ich katastrofalny stan. Popadające w ruinę budynki wraz z przedszkolem miasto sprzedało firmie Angel Poland pod koniec 2013 r. za prawie 28 mln zł.

Obecnie w dawnym kościele można jeszcze zobaczyć pozostałości po mieszkaniach z tapetami, piecami kaflowymi i toaletami. Wszystkie stropy mają zostać wyburzone, a ściany odrestaurowane i odsłonięte na nich pozostałości dawnej świątyni. W taki sposób powstanie wysoka sala restauracyjna, w której ma być także wysoki na 9 metrów... bar. W sąsiedztwie planowana są też ogólnodostępne: sala balowa, winiarnia i część otwarta z zielenią. W tyle, obecny budynek dawnych stajni zostanie podniesiony o jedną kondygnację i znajdą się w nim pokoje hotelowe. Tam, gdzie stało przedszkole, powstanie apartamentowiec (z podziemnym parkingiem na 150 miejsc), a istniejący za nim ogród zostanie odnowiony i zagospodarowany.

- Przez tak dużą zabudowę mieszkańcy w sąsiedztwie stracą widok na zieleń - zwraca uwagę Grzegorz Stawowy (PO), przewodniczący Komisji Planowania Rady Miasta.

- To nie miejsce na taką rozbudowę w ścisłym centrum. To kolejne generowanie ruchu - dodaje Włodzimierz Pietrus, szef klubu PiS w RMK.

Na inwestycję zgodził się Jan Janczykowski, małopolski konserwator zabytków. - Argumentem było ratowanie cennego budynku z dawnym kościołem. W miejscu przedszkola pojawi się budynek, ale i tak znacznie mniejszy od tego co chciał postawić inwestor - przekonuje.

O wyjaśnienia poprosiliśmy urząd. Czekamy na odpowiedź.

Autor: Piotr Tymczak