Kraków. Wciskają blok w ciasne podwórko. Inspektorat...

  Kraków. Wciskają blok w ciasne podwórko. Inspektorat kontroluje budowę

  Zdjęcie autora materiału
  Małgorzata Mrowiec

  Aktualizacja:

  Dziennik Polski 24

  Podwórko na Starym Mieście dziś jest placem budowy z głębokim wykopem na tyłach kamienicy przy ul. Krowoderskiej 62 i przed oknami mieszkańców z ul.
  1/8
  przejdź do galerii

  Podwórko na Starym Mieście dziś jest placem budowy z głębokim wykopem na tyłach kamienicy przy ul. Krowoderskiej 62 i przed oknami mieszkańców z ul. św. Teresy 4. Na zdj. po prawej - wizualizacja nowego bloku oraz koparka jeżdżąca po chodniku
  ©Fot. archiwum, MPS Investment

  Postępują prace na placu budowy, w który zamieniło się maleńkie zielone podwórko przy ul. Krowoderskiej. Mieszkańcy, przed których oknami ma wyrosnąć 4-kondygnacyjny blok, jeszcze próbują zatrzymać inwestycję. Jak dotąd jednak - bezskutecznie.
  Na podwórku na tyłach kamienicy przy Krowoderskiej 62 firma MPS Investment będzie wznosić budynek wielorodzinny. Z czterema mieszkaniami, każdym na osobnej kondygnacji. W ramach tej budowy powstał już wykop głęboki na 3-4 metry, który m.in. odsłonił ławę fundamentową oficyny kamienicy przy ul. św. Teresy 6. Blok zostanie bowiem dostawiony do jej ślepej ściany. Ziemia z wykopu urosła wokół w wielkich pryzmach, napiera na ogrodzenie. Ponadto koparka wywozi ziemię do kontenera, wyjeżdżając przez bramę kamienicy frontowej i jeżdżąc po chodniku.

  Zobacz galerię

  - Czternastometrowy blok stanie trzy metry od naszych okien, będziemy żyć w ślepej studni - słyszymy od mieszkańców. Zwracają oni również uwagę, że nie widzą na budowie archeologa, nie było żadnych wyprzedzających badań, a przecież to podwórko na Starym Mieście. Ich obawy budzi również odkopanie fundamentów oficyny przy ul. św. Teresy 6.

  O planowanej oficynie w folderze inwestor napisał: „Mieszkania na parterze, pierwszym i drugim piętrze można podzielić na dwa, osobno działające, niewielkie apartamenty. Po zakończeniu inwestycji, na poziomie parteru w budynku frontowym, będzie uruchomiona niewielka kawiarnia, w której goście wynajmujący apartamenty będą mogli spożyć śniadanie oraz wypić kawę”. Potwierdza to podejrzenia mieszkańców sąsiednich kamienic, że powstaje budynek z lokalami na wynajem dla turystów, a nie dom dla nowych mieszkańców Starego Miasta. Oznacza to dla nich kolejną uciążliwość.

  Mieszkańcy ul. Krowoderskiej 64 i ul. św. Teresy 4, jak już pisaliśmy, protestują przeciwko zabudowie tego ciasnego podwórka. Inwestor ma pozwolenie na budowę. Sąsiedzi inwestycji jednak nie zostali uznani za strony w postępowaniu i o wydanym pozwoleniu dowiedzieli się przypadkiem. Złożyli wnioski o wznowienie postępowania, którego efektem było wydanie pozwolenia. Magistrat po rozpatrzeniu wniosków odmówił jednak wznowienia postępowania i nie zmienił decyzji o pozwoleniu na budowę.  - Przy rozpatrywaniu wniosków został ponownie zbadany obszar oddziaływania planowanej inwestycji. Przeprowadzona analiza wykazała, iż działki będące własnością bądź współwłasnością wnioskujących o wznowienie postępowania nie znajdują się w obszarze oddziaływania inwestycji - tłumaczy zastępca dyrektora magistrackiego Wydziału Architektury Adam Bik-Multanowski.

  Mieszkańcy przecierają oczy ze zdumienia i odwołują się jeszcze do wojewody. - Czekamy na odpowiedź wojewody na nasze zażalenia na te postanowienia urzędu - informują. Wciąż jeszcze toczą z inwestycją - z pomocą adwokata - walkę na papiery, wnioski do urzędów.

  Wcześniej wzniesiona została nowa kamienica frontowa przy Krowoderskiej 62. Od przedstawiciela inwestora słyszymy, że od samego początku był planowany także kolejny etap - budowa oficyny. - Badania archeologiczne nie były prowadzone, ale budowa toczy się pod nadzorem archeologa, był on na miejscu, wykonywał zdjęcia - mówi też Mateusz Wielgus z MPS Investment. Natomiast mieszkańcy zaprzeczają: pracującej koparce nie towarzyszył archeolog.

  Wielki wykop i kursująca po chodniku koparka budzą niepokój mieszkańców, więc powiadomili stosowne służby. Wzywali m.in. Straż Miejską, ponieważ koparka wywoziła ziemię z wykopu, kursując po chodniku. Kierownik budowy został poproszony przez strażników o dodatkowe zabezpieczenie chodnika. Sąsiedzi zawiadomili również nadzór budowlany, zaniepokojeni m.in. odkopaniem ławy fundamentowej istniejącej oficyny. Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego poinformował nas wczoraj, że jest w trakcie przeprowadzania kontroli tej budowy.

  Komentarz

  Monika Bogdanowska, członek Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, aktywistka miejska:
  Zgodnie ze Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego dla Krakowa, ten teren znajduje się w strefie ochrony archeologicznej. Więc badania archeologiczne, przynajmniej sondażowe, powinny być warunkiem wstępnym do prowadzenia jakichkolwiek prac. Teoretycznie w tej ziemi może coś być, ta strefa w studium przecież w jakimś celu jest wyznaczona. Natomiast co do samej inwestycji - to kuriozalne, że wciska się zabudowę w tę bardzo ciasną działkę. Jeżeli będzie się każde podwórko wypełniać hostelem, to ludzie po prostu z tego miasta uciekną. Zwolnią mieszkania w centrum - i wtedy je również będzie można generalnie przerobić na hostele. Czy właśnie o to idzie?...
  (MM)

  KONIECZNIE SPRAWDŹ:
  Komentarze (83)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ciekawe

  pa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Na Manhattanie już dawno temu zabudowali wszystkie podwórka, a wszyscy teraz uważają to za pozytywne działanie. Prawda, nie było wtedy jeszcze tzw. aktywistów z Krowoderskiej.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wybory prezydenta Krakowa

  lk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Ta kuriozalna sytuacja przy ulicy Krowoderskiej to pewno element zazieleniania Krakowa na BETONIE dokonywanego przez pana Majchrowskiego

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  szok

  jk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  chciałbym zobaczyć tak proste analizy zacieniania i przysłaniania tej inwestycji na sąsiadów... to musi być majstersztyk!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Samowola

  Inżynier budownictwa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14

  Ściąga dla zainteresowanych:
  1. Zgłosić natychmiast sytuację do grodzkiego nadzoru budowlanego [ muszą zareagować ]
  2. Zgłosić tego idiotę z UM do Izby Architektów w Krakowie [ rażąca...rozwiń całość

  Ściąga dla zainteresowanych:
  1. Zgłosić natychmiast sytuację do grodzkiego nadzoru budowlanego [ muszą zareagować ]
  2. Zgłosić tego idiotę z UM do Izby Architektów w Krakowie [ rażąca nieznajomość prawa
  budowlanego ]
  3. Nie dyskutować z developerem [ sam przyjdzie na kolanach- mówię poważnie ] do dyskusji
  potrzebny jest partner a nie burak.
  4. Wytoczyć bezczelnym debilom sprawy z powództwa cywilnego o naruszenie dóbr osobistych,
  narażenie Waszego zdrowia i życia.
  5. Zgłosić natychmiast sprawę do prokuratury.
  Wystarczy spełnić jeden z tych punktów a zobaczycie jaki będzie popłoch. Już samo nagłośnienie
  tematu przez Dziennik Polski powinno uruchomić procedury ale weźcie sprawy w swoje ręce. Te instytucje muszą zareagować i to bez łaski, na to m in. idą podatki. Powodzenia.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  racja

  Romek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Pisałem już o tym poniżej, pod tą datą: 02.10.18, 10:24:26
  Wspomniany w artykule dyrektor z UMK to skrajny przykład niekompetencji i, do niedawna, absolutnej służalczości wobec swojej zwolnionej...rozwiń całość

  Pisałem już o tym poniżej, pod tą datą: 02.10.18, 10:24:26
  Wspomniany w artykule dyrektor z UMK to skrajny przykład niekompetencji i, do niedawna, absolutnej służalczości wobec swojej zwolnionej ostatnio przełożonej.
  Zgłaszanie do Izby nic tu nie da, ponieważ wszystkie osoby w Izbie czynnie wykonują swój zawód i są zależne między innymi od niego. Koło się zamyka.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  .

  On (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9

  Ta inwestycja to doskonałe podsumowanie działań Prezydenta w zakresie budownictwa...ciekawe ile Pan prezydent ma już mieszkań przez takie wałki..

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kamienica? Kawałek czegoś!

  Jan (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13

  To samo jest przy ul. POWISLE 5, Wciskana kamienica O dziwnym kształcie, dlaczego nikt w krakowie tego nie zabroni? Nie zatrzyma, co na to Majchrowski?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Majchrowski do wiezienia?

  Patriota (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 1

  Pam Jacek M według mnie powinien trafić do więzienia za to co zrobił z Krakowem!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Majchrowski do wiezienia

  Patriota (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 1

  Pam Jacek M według mnie powinien trafić do więzienia za to co zrobił z Krakowem!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  obstarzałe kamieniczki czyli odpadające balkony, tynki i smród

  boob (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 19

  czy ktoś mądry w końcu zbada wytrzymałość tych zrupieciałych murów kamienicznych?co by nam się na łeb na ulicy nie zawaliły?....zabytki też nie trwają wiecznie...powinny mieć czasowy nakaz na...rozwiń całość

  czy ktoś mądry w końcu zbada wytrzymałość tych zrupieciałych murów kamienicznych?co by nam się na łeb na ulicy nie zawaliły?....zabytki też nie trwają wiecznie...powinny mieć czasowy nakaz na rozebranie/wyburzeniezwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Anna

  Anna (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6

  Komentarz dewelopera czy prowadzącego inwestycje?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Stajnia Augiasza

  moher z Krakowa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 1

  Tylko wymiana osób w jednostkach odpowiedzialnych w Krakowie za taki stan rzeczy jest szansą na normalność .

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  NAUCZYCIEL ROKU | Trwa głosowanie, można jeszcze zgłaszać kandydatów

  NAUCZYCIEL ROKU | Trwa głosowanie, można jeszcze zgłaszać kandydatów

  Gigantyczna galeria handlowa rośnie pod Krakowem [ZDJĘCIA]

  Gigantyczna galeria handlowa rośnie pod Krakowem [ZDJĘCIA]

  Posiłki w więzieniach czyli tak wygląda jadłospis skazańców [ZDJĘCIA]

  Posiłki w więzieniach czyli tak wygląda jadłospis skazańców [ZDJĘCIA]

  Bezdymna rewolucja: jak nowatorskie wyroby pomagają opornym palaczom

  Bezdymna rewolucja: jak nowatorskie wyroby pomagają opornym palaczom