Kraków. Wciskają blok w ciasne podwórko. Inspektorat...

  Kraków. Wciskają blok w ciasne podwórko. Inspektorat kontroluje budowę

  Zdjęcie autora materiału
  Małgorzata Mrowiec

  Aktualizacja:

  Dziennik Polski 24

  Podwórko na Starym Mieście dziś jest placem budowy z głębokim wykopem na tyłach kamienicy przy ul. Krowoderskiej 62 i przed oknami mieszkańców z ul.
  1/8
  przejdź do galerii

  Podwórko na Starym Mieście dziś jest placem budowy z głębokim wykopem na tyłach kamienicy przy ul. Krowoderskiej 62 i przed oknami mieszkańców z ul. św. Teresy 4. Na zdj. po prawej - wizualizacja nowego bloku oraz koparka jeżdżąca po chodniku
  ©Fot. archiwum, MPS Investment

  Postępują prace na placu budowy, w który zamieniło się maleńkie zielone podwórko przy ul. Krowoderskiej. Mieszkańcy, przed których oknami ma wyrosnąć 4-kondygnacyjny blok, jeszcze próbują zatrzymać inwestycję. Jak dotąd jednak - bezskutecznie.
  Na podwórku na tyłach kamienicy przy Krowoderskiej 62 firma MPS Investment będzie wznosić budynek wielorodzinny. Z czterema mieszkaniami, każdym na osobnej kondygnacji. W ramach tej budowy powstał już wykop głęboki na 3-4 metry, który m.in. odsłonił ławę fundamentową oficyny kamienicy przy ul. św. Teresy 6. Blok zostanie bowiem dostawiony do jej ślepej ściany. Ziemia z wykopu urosła wokół w wielkich pryzmach, napiera na ogrodzenie. Ponadto koparka wywozi ziemię do kontenera, wyjeżdżając przez bramę kamienicy frontowej i jeżdżąc po chodniku.

  Zobacz galerię

  - Czternastometrowy blok stanie trzy metry od naszych okien, będziemy żyć w ślepej studni - słyszymy od mieszkańców. Zwracają oni również uwagę, że nie widzą na budowie archeologa, nie było żadnych wyprzedzających badań, a przecież to podwórko na Starym Mieście. Ich obawy budzi również odkopanie fundamentów oficyny przy ul. św. Teresy 6.

  O planowanej oficynie w folderze inwestor napisał: „Mieszkania na parterze, pierwszym i drugim piętrze można podzielić na dwa, osobno działające, niewielkie apartamenty. Po zakończeniu inwestycji, na poziomie parteru w budynku frontowym, będzie uruchomiona niewielka kawiarnia, w której goście wynajmujący apartamenty będą mogli spożyć śniadanie oraz wypić kawę”. Potwierdza to podejrzenia mieszkańców sąsiednich kamienic, że powstaje budynek z lokalami na wynajem dla turystów, a nie dom dla nowych mieszkańców Starego Miasta. Oznacza to dla nich kolejną uciążliwość.

  Mieszkańcy ul. Krowoderskiej 64 i ul. św. Teresy 4, jak już pisaliśmy, protestują przeciwko zabudowie tego ciasnego podwórka. Inwestor ma pozwolenie na budowę. Sąsiedzi inwestycji jednak nie zostali uznani za strony w postępowaniu i o wydanym pozwoleniu dowiedzieli się przypadkiem. Złożyli wnioski o wznowienie postępowania, którego efektem było wydanie pozwolenia. Magistrat po rozpatrzeniu wniosków odmówił jednak wznowienia postępowania i nie zmienił decyzji o pozwoleniu na budowę.  - Przy rozpatrywaniu wniosków został ponownie zbadany obszar oddziaływania planowanej inwestycji. Przeprowadzona analiza wykazała, iż działki będące własnością bądź współwłasnością wnioskujących o wznowienie postępowania nie znajdują się w obszarze oddziaływania inwestycji - tłumaczy zastępca dyrektora magistrackiego Wydziału Architektury Adam Bik-Multanowski.

  Mieszkańcy przecierają oczy ze zdumienia i odwołują się jeszcze do wojewody. - Czekamy na odpowiedź wojewody na nasze zażalenia na te postanowienia urzędu - informują. Wciąż jeszcze toczą z inwestycją - z pomocą adwokata - walkę na papiery, wnioski do urzędów.

  Wcześniej wzniesiona została nowa kamienica frontowa przy Krowoderskiej 62. Od przedstawiciela inwestora słyszymy, że od samego początku był planowany także kolejny etap - budowa oficyny. - Badania archeologiczne nie były prowadzone, ale budowa toczy się pod nadzorem archeologa, był on na miejscu, wykonywał zdjęcia - mówi też Mateusz Wielgus z MPS Investment. Natomiast mieszkańcy zaprzeczają: pracującej koparce nie towarzyszył archeolog.

  Wielki wykop i kursująca po chodniku koparka budzą niepokój mieszkańców, więc powiadomili stosowne służby. Wzywali m.in. Straż Miejską, ponieważ koparka wywoziła ziemię z wykopu, kursując po chodniku. Kierownik budowy został poproszony przez strażników o dodatkowe zabezpieczenie chodnika. Sąsiedzi zawiadomili również nadzór budowlany, zaniepokojeni m.in. odkopaniem ławy fundamentowej istniejącej oficyny. Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego poinformował nas wczoraj, że jest w trakcie przeprowadzania kontroli tej budowy.

  Komentarz

  Monika Bogdanowska, członek Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, aktywistka miejska:
  Zgodnie ze Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego dla Krakowa, ten teren znajduje się w strefie ochrony archeologicznej. Więc badania archeologiczne, przynajmniej sondażowe, powinny być warunkiem wstępnym do prowadzenia jakichkolwiek prac. Teoretycznie w tej ziemi może coś być, ta strefa w studium przecież w jakimś celu jest wyznaczona. Natomiast co do samej inwestycji - to kuriozalne, że wciska się zabudowę w tę bardzo ciasną działkę. Jeżeli będzie się każde podwórko wypełniać hostelem, to ludzie po prostu z tego miasta uciekną. Zwolnią mieszkania w centrum - i wtedy je również będzie można generalnie przerobić na hostele. Czy właśnie o to idzie?...
  (MM)

  KONIECZNIE SPRAWDŹ:
  Komentarze (86)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ano

  Kriss (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  ano tak se powiem że jaśnie nam panujący j.m i jego klika, chcą stąd (Krakowa) wykurzyć krakusów;
  deweloperzy rządzą a durne słoiki kupują ich beton

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ciekawe

  pa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  Na Manhattanie już dawno temu zabudowali wszystkie podwórka, a wszyscy teraz uważają to za pozytywne działanie. Prawda, nie było wtedy jeszcze tzw. aktywistów z Krowoderskiej.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wybory prezydenta Krakowa

  lk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  Ta kuriozalna sytuacja przy ulicy Krowoderskiej to pewno element zazieleniania Krakowa na BETONIE dokonywanego przez pana Majchrowskiego

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  szok

  jk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  chciałbym zobaczyć tak proste analizy zacieniania i przysłaniania tej inwestycji na sąsiadów... to musi być majstersztyk!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Samowola

  Inżynier budownictwa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15

  Ściąga dla zainteresowanych:
  1. Zgłosić natychmiast sytuację do grodzkiego nadzoru budowlanego [ muszą zareagować ]
  2. Zgłosić tego idiotę z UM do Izby Architektów w Krakowie [ rażąca...rozwiń całość

  Ściąga dla zainteresowanych:
  1. Zgłosić natychmiast sytuację do grodzkiego nadzoru budowlanego [ muszą zareagować ]
  2. Zgłosić tego idiotę z UM do Izby Architektów w Krakowie [ rażąca nieznajomość prawa
  budowlanego ]
  3. Nie dyskutować z developerem [ sam przyjdzie na kolanach- mówię poważnie ] do dyskusji
  potrzebny jest partner a nie burak.
  4. Wytoczyć bezczelnym debilom sprawy z powództwa cywilnego o naruszenie dóbr osobistych,
  narażenie Waszego zdrowia i życia.
  5. Zgłosić natychmiast sprawę do prokuratury.
  Wystarczy spełnić jeden z tych punktów a zobaczycie jaki będzie popłoch. Już samo nagłośnienie
  tematu przez Dziennik Polski powinno uruchomić procedury ale weźcie sprawy w swoje ręce. Te instytucje muszą zareagować i to bez łaski, na to m in. idą podatki. Powodzenia.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  racja

  Romek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  Pisałem już o tym poniżej, pod tą datą: 02.10.18, 10:24:26
  Wspomniany w artykule dyrektor z UMK to skrajny przykład niekompetencji i, do niedawna, absolutnej służalczości wobec swojej zwolnionej...rozwiń całość

  Pisałem już o tym poniżej, pod tą datą: 02.10.18, 10:24:26
  Wspomniany w artykule dyrektor z UMK to skrajny przykład niekompetencji i, do niedawna, absolutnej służalczości wobec swojej zwolnionej ostatnio przełożonej.
  Zgłaszanie do Izby nic tu nie da, ponieważ wszystkie osoby w Izbie czynnie wykonują swój zawód i są zależne między innymi od niego. Koło się zamyka.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  .

  On (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 1

  Ta inwestycja to doskonałe podsumowanie działań Prezydenta w zakresie budownictwa...ciekawe ile Pan prezydent ma już mieszkań przez takie wałki..

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kamienica? Kawałek czegoś!

  Jan (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 1

  To samo jest przy ul. POWISLE 5, Wciskana kamienica O dziwnym kształcie, dlaczego nikt w krakowie tego nie zabroni? Nie zatrzyma, co na to Majchrowski?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Majchrowski do wiezienia?

  Patriota (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 20 / 2

  Pam Jacek M według mnie powinien trafić do więzienia za to co zrobił z Krakowem!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Majchrowski do wiezienia

  Patriota (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 2

  Pam Jacek M według mnie powinien trafić do więzienia za to co zrobił z Krakowem!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  obstarzałe kamieniczki czyli odpadające balkony, tynki i smród

  boob (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 21

  czy ktoś mądry w końcu zbada wytrzymałość tych zrupieciałych murów kamienicznych?co by nam się na łeb na ulicy nie zawaliły?....zabytki też nie trwają wiecznie...powinny mieć czasowy nakaz na...rozwiń całość

  czy ktoś mądry w końcu zbada wytrzymałość tych zrupieciałych murów kamienicznych?co by nam się na łeb na ulicy nie zawaliły?....zabytki też nie trwają wiecznie...powinny mieć czasowy nakaz na rozebranie/wyburzeniezwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  i jeszcze raz

  Kriss (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Wawel też zburzyć i postawić wieżowiec dla słoików

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wypad

  Kriss (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  wracaj buraku do siebie na wiochę

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Anna

  Anna (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

  Komentarz dewelopera czy prowadzącego inwestycje?

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Gazety Krakowskiej

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Gazety Krakowskiej

  Szukamy maluchów na okładkę

  Szukamy maluchów na okładkę "Gazety Krakowskiej" [GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE]

  SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych!

  SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych!

  Od królowej przedmieścia do globalnego koncernu

  Od królowej przedmieścia do globalnego koncernu