Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Wiersze z Brackiej trafiły do książki

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Wiersze na Brackiej wyświetlane są od 19 lat
Wiersze na Brackiej wyświetlane są od 19 lat Anna Kaczmarz
Przechodząc wieczorem Bracką nie sposób nie zauważyć wierszy wyświetlanych na murze kamienicy. I tak niemal od 20 lat. Autorski projekt poety Michała Zabłockiego z muru trafił właśnie do książki - „Wiersze na murach - Antologia 2010-2020”.

FLESZ - Zaćmienie Księżyca, meteory i planety: jesienna obserwacja nieba

od 16 lat

- W 2000 roku przyszedł mi do głowy pomysł na różnego rodzaju wydarzenia - nie tylko w przestrzeni miejskiej, ale też w internecie, które miały na celu zmniejszenie dystansu oddzielającego twórcę od czytelnika, żeby nie zamykać wiersza tylko w granicach tomiku poetyckiego. Niektóre z tych przedsięwzięć przetrwały próbę czasu, m.in. wiersze na murach, czy wiersze pisane online na czacie – mówi pomysłodawca Michał Zabłocki.

A pierwszy wiersz na Brackiej wyświetlany został 24 października 2002 roku w ramach akcji

"366 wierszy w 365 dni". W centralnych miejscach turystycznych Krakowa i Warszawy na fasadach dwóch eksponowanych kamienic przez cały rok, dzień po dniu, odbywały się projekcje jego kolejnych 366 wierszy. Od tego czasu poezja jest nieprzerwanie obecna na fasadzie kamienicy przy Rynku Głównym. Były wiersza znanych i uznanych i tych, którzy są dopiero na początku poetyckiej drogi.

Na adres Michała Zabłockiego wciąż przychodzą nowe wiersze, po kilkadziesiąt dziennie (można je wysłać za pośrednictwem portalu emultipoetry.eu), a 245 spośród 3657 wierszy wyświetlonych na Brackiej w latach 2010-2020 w polskich oryginałach i w anglojęzycznych tłumaczeniach Marka Marciniaka trafiło do antologii „Wiersze na murach - Antologia 2010-2020”. Natomiast wszystkie 36 tysięcy wierszy - na dziś to już ponad 38 tysięcy, zaznacza pomysłodawca - można przeczytać na stronie projektu.

- Nie roszczę sobie praw, by kogokolwiek odkrywać, ale mogę powiedzieć, że tą akcją towarzyszymy wielu osobom, które równolegle robią tradycyjną karierę poetycką – podkreśla Michał Zabłocki. - Wśród tych 120 autorów, którzy znaleźli się w antologii, z całą pewnością jest wiele osób, które dopiero zaczynają istnieć, a „Wiersze na murach” jakoś się przyczyniły do tej ich kariery. Przykładami mogą być Agnieszka Smugła z Gdańska, czy Magdalena Podobińska, której książkę poetycką „Ocalały karp” wydaliśmy właśnie w Bibliotece Młodych krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Premiera antologii zapowiadana jest na 9 grudnia, a książkę już dziś można zamówić na stronie Fundacji Poemat.

- Akcja będzie kontynuowana, jak długo wszystkie elementy organizacyjne i finansowe będą się spinały. Dwadzieścia lat temu zacząłem akcję od wyświetlania własnych wierszy i dosyć długo była to akcja autorka, dziś to ogólnopolskie poetyckie pospolite ruszenie, które bardzo chciałbym kontynuować. Być może wreszcie, dzięki wydanej właśnie Antologii oraz rozwijającej się współpracy z KBF, będzie szansa na szerszą komunikację tego wydarzenia, krajową i zagraniczną – dodaje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska