Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Z KBF do spółki od Wesołej i Centrum Muzyki. A nowa dyrektorka wybrana bez konkursu

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Magdalena Doksa-Tveberg nie jest już szefową Krakowskiego Biura Festiwalowego
Magdalena Doksa-Tveberg nie jest już szefową Krakowskiego Biura Festiwalowego Bogusław Świerzowski, krakow.pl
Była dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego Magdalena Doksa-Tverberg będzie pracować w Agencji Rozwoju Miasta Krakowa. To miejska spółka, która zajmuje się m.in. zagospodarowaniem poszpitalnych terenów w dawnej dzielnicy Wesoła i budową Centrum Muzyki w Cichym Kąciku. Nowa dyrektor KBF Carolina Pietyra została wybrana na to stanowisko bez konkursu. To zgodne z prawem. - Krakowskie Biuro Festiwalowe nie jest na liście tzw. "ministerialnej", gdzie wymagany jest konkurs - tłumaczy rzecznik prezydenta Jacka Majchrowskiego, Monika Chylaszek.

Od kilku dni opisujemy kontrowersje, związane z przekazywaniem majątku Krakowskiego Biura Festiwalowego do miejskiej spółki Kraków 5020. Powstała m.in. po to, by odciążyć KBF, przejmując od tej miejskiej instytucji kultury na przykład zarządzanie Centrum Kongresowym ICE. Więcej o wątpliwościach wokół podziału majątku pisaliśmy w poniższym materiale.

Jednocześnie w ostatnim czasie doszło do zmian w kierownictwie KBF. Rezygnację z tego stanowiska złożyła niedawno Magdalena Doksa-Tverberg. To właśnie ona poprosiła krakowską prokuraturę, by ta skontrolowała sposób przekazania części majątku KBF spółce.

Nieoficjalnie mówiono o tym, że właśnie dlatego straciła stanowisko (w rozmowie z nami Doksa-Tverberg zapewniła jednak, że złożenie pisma do prokuratury nie ma nic wspólnego z tym, że nie jest już dyrektorem KBF). To właśnie Doksa-Tverberg jest osobą, która prawdopodobnie najwięcej wie o przekazywaniu majątku KBF do nowej spółki. Od początku brała w tym procesie aktywny udział.

- Złożenie pisma do prokuratury było formalnością. Przygotowywaliśmy cały proces przekazania majątku KBF do spółki Kraków 5020 w oparciu głównie o opinię prawną. W tej opinii dwukrotnie wskazano możliwość zawiadomienia prokuratury o zamiarze dokonania podziału Krakowskiego Biura Festiwalowego. Proszę nie doszukiwać się w tym niczego więcej - tłumaczy nam była już dyrektor KBF.

Dodała ponadto, że sama złożyła rezygnację ze stanowiska dyrektora KBF, ponieważ dostała od prezydenta Jacka Majchrowskiego propozycję pracy w miejskiej spółce, odpowiedzialnej m.in. za zagospodarowanie poszpitalnych terenów w rejonie ulicy Kopernika, czyli Agencji Rozwoju Miasta Krakowa. - Potraktowałam ją jako możliwość rozwoju i przyjęłam - powiedziała nam Doksa-Tverberg. Nie chciała wyjawić, na jakim stanowisku będzie pracować w ARMK.

Od 1 października br. nową dyrektorką Krakowskiego Biura Festiwalowego jest Carolina Pietyra. KBF pisze o niej tak: "przez lata współpracowała z międzynarodowym środowiskiem innowacji i biznesu. Była związana z ‪agencją strategiczno-kreatywną Opus B, gdzie zarządzała zespołem specjalistów, zajmujących się zadaniami z zakresu zarządzania zmianą, modelowania elementów kultury organizacyjnej czy ‪projektowania efektywnej komunikacji wewnętrznej. Pełniła również funkcję dyrektorki zarządzającej Aktan Polska, polskiego oddziału jednej z wiodących firm konsultingowych".

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Felieton naczelnego. Krajobraz po bitwie (medialnej)

W rozmowie z nami Carolina Pietyra powiedziała, że to prezydent Krakowa Jacek Majchrowski zaproponował jej posadę dyrektora KBF. Jej wybór na to stanowisko odbył się bez przeprowadzenia konkursu, co jak tłumaczą w krakowskim magistracie, jest zgodne z prawem.

- KBF nie jest na liście tzw. "ministerialnej", gdzie wymagany jest konkurs. Dyrektora KBF można powołać bez konkursu na okres od 3 do 7 lat po zasięgnięciu opinii związków zawodowych i stowarzyszeń twórczych. Można też na okres do 1 roku powierzyć obowiązki dyrektora (ta opcja została teraz zastosowana) - przekazała nam rzecznik prasowa prezydenta Krakowa Monika Chylaszek. Potwierdziła, że poprzednia dyrektor sama złożyła rezygnację.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska