Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Zagospodarowanie Wesołej. Radni uchwalili plan, ruszyły przetargi, ale chętnych brakuje. Będą opóźnienia w realizacji planów

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Wszystko na to wskazuje, że trzeba będzie jeszcze długo poczekać na zagospodarowania obszaru dawnej dzielnicy Wesoła między ulicami Kopernika i Grzegórzecką. Powodem jest m.in. to, że Szpital Uniwersytecki z powodu pandemii chce przesunąć termin przekazania miastu wszystkich budynków. Niektóre nieruchomości, takie jak budynek psychiatrii mogą trafić w ręce gminy dopiero w roku 2030.

FLESZ - Firmy mają problem. Dlaczego? Zobacz wyniki badania

od 16 lat

Wiceprezydent Jerzy Muzyk podczas konferencji prasowej zapowiedział ogłoszenie międzynarodowego konkursu na program funkcjonalny dla terenów Wesołej, będących w posiadaniu gminy. Pomysł musi jeszcze zaakceptować zespół konsultacyjny ds. Wesołej, w którym zasiadają radni. Zespół zbiera się na początku 2022 roku.

Zainteresowani są ale....

Przedstawiciele miasta zapewniają, że klienci już interesują się wydzierżawianiem budynków dawnej dzielnicy Wesoła. Jan Pamuła, prezes Agencji Rozwoju Miasta, która zarządza zakupionym przez miasto poszpitalnym terenem nie chce jednak zdradzać kto i którymi nieruchomościami jest zainteresowany.

- Dla celów medycznych chcieliśmy przeznaczyć budynek m.in. gmach Czerwonej Chirurgii. Zorganizowaliśmy trzy konkursy, ale nikt do nich nie przystąpił. Okazuje się, że branża medyczna nie chce wchodzić w tę część miasta – mówi Jan Pamuła.

Cały obszar Wesołej to prawie 50 hektarów. Jest ograniczony ulicą Grzegórzecką od strony południowej, ulicami Blich i Lubicz od strony północno-zachodniej i aleją Powstania Warszawskiego, z wyłączeniem Ogrodu Botanicznego UJ. Plan miejscowy pozwoli zachować dotychczasowy jej charakter, uzupełniając o funkcję usługową i tereny zielone.

Część terenu, która została zakupiona przez miasto od Szpitala Uniwersyteckiego ma powierzchnię 9 hektarów. Zarządzanie tym miejscem powierzono Agencji Rozwoju Miasta Krakowa.

Proces planistyczny trwał od 2017 roku i był szeroko konsultowany z mieszkańcami.

– Jest to jeden z najważniejszych planów, jaki powstał w ciągu ostatnich lat. Jest odpowiedzią na potrzeby mieszkańców, które związane były z zakupem tych terenów przez miasto. W ramach tej przestrzeni, blisko 3 hektary planowane jest jako zieleń publiczna – mówił podczas Jerzy Muzyk, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju.

Dlatego – jak dodał – miasto skłania się do decyzji o ogłoszeniu międzynarodowego konkursu architektoniczno-urbanistycznego na zagospodarowanie całego terenu zakupionego od Szpitala Uniwersyteckiego, a nie tylko Rynku Galicyjskiego, który ma powstać na Wesołej.

– Cieszę się z tego planu, gdyż możemy się nim kierować podejmując procesy inwestycyjne – podkreślał Jan Pamuła, prezes ARMK.

Pierwsza będzie Biblioteka

Pierwszy i jak na razie jedyny pewny lokator na Wesołej to Biblioteka Kraków. Przy ul. Kopernika w trzech budynkach (15, 15B, 15B) będzie się mieścić miejska wypożyczalnia książek. Teren przy Kopernika 15B jeszcze nie został przekazany przekazany ARMK przez Szpital Uniwersytecki. Prace projektowe cały czas trwają. Zespół projektowo-inwestycyjny Kontrapunkt, który wygrał przetarg na wykonanie projektu adaptacji poszpitalnych budynków na potrzeby biblioteki, ma czas na jego ukończenie do maja przyszłego roku. W styczniu 2022 roku zostanie złożony wniosek o pozwolenie na budowę. 

Wkrótce w „małej bibliotece” – tak teraz jest nazywana nieruchomość przy ul. Kopernika 15A, zostanie otwarta wystawa przygotowana przez Muzeum Zabawek. „Klinika zabawek” – to tytuł ekspozycji przygotowywanej w dawnym pokoju bibliotecznym, wyposażonym w oryginalne drewniane witryny i regały.

KBF na Wesołej?

Wszystko wskazuje na to, że na Wesołą wejdzie także KBF. Miałby on przejąć budynek tzw. czerwonej chirurgii. KBF aktualnie prowadzi rozmowy z zarządcą Wesołej na temat zmiany swojej lokalizacji. Trwają także audyty przestrzeni. Zmiana siedziby jest związana koncepcją umieszczenia na Wesołej prężnie działającej instytucji kultury, która poprzez realizowane projekty oraz współpracę z lokalnymi partnerami, zaprosi do przestrzeni Wesołej mieszkańców oraz turystów.

Na Wesołej w przyszłości ma powstać także Rynek Galicyjski. Uchwalony miejscowy plan pozwala także na przygotowanie międzynarodowego konkursu architektoniczno-urbanistycznego, który niebawem ma ogłosić Agencja Rozwoju Miasta Krakowa.
Również na budynek przy ul. Kopernika 21B, w którym znajdowała się dawna szwalnia, zostanie wkrótce ogłoszony przetarg.
Anna Sochacka, dyrektor Wydziału Strategii, Planowania i Monitorowania Inwestycji UMK, podczas konferencji przypomniała, że został utworzony specjalny zespół konsultacyjny ds. Wesołej, złożony z radnych. Zespół ten będzie omawiać planowane inwestycje. Najbliższe spotkanie odbędzie się w styczniu.

Przypomnijmy, w październiku 2019 prezydent Jacek Majchrowski podpisał umowę na wykup terenu Wesołej za kwotę blisko 290 mln zł. Zawarte porozumienie jest efektem wielomiesięcznych ustaleń władz Krakowa z przedstawicielami Szpitala Uniwersyteckiego i Prokuratorii Generalnej.

O wizjach zagospodarowania poszpitalnych terenów w dawnej dzielnicy Wesoła napisano i powiedziano już bardzo dużo. W rzeczywistości jednak wciąż niewiele wiadomo na temat tego, kto wprowadzi się do opustoszałych budynków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska