Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Zwierzyniec psują fatalne, wysokie nadbudowy i upychane bloki

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Róg ulicy Kościuszki i Tatarskiej - przygotowania do przebudowy kolejnej kamienicy na Półwsiu Zwierzynieckim
Róg ulicy Kościuszki i Tatarskiej - przygotowania do przebudowy kolejnej kamienicy na Półwsiu Zwierzynieckim Fot. Adam Wojnar
Radni dzielnicy walczą o plan miejscowy, by ochronić Półwsie Zwierzynieckie przed naporem niechcianych inwestycji

Na sesji 27 marca krakowscy radni zajmą się projektem uchwały, która otwierałaby drogę do opracowania planu miejscowego obszaru „Półwsie Zwierzynieckie”. Rada Dzielnicy VII od lat upomina się o jego uchwalenie. Chce bowiem powstrzymać zalew betonu, który odbiera tutaj mieszkańcom enklawy zieleni, uciąć możliwość powstawania szpetnych nadbudówek kamienic, a wzdłuż alei Focha - przebudowę domów jednorodzinnych w bloki. Dotychczasowe starania „siódemki” nie przyniosły efektu, więc teraz dzielnica wystąpiła do radnych miejskich z inicjatywą uchwałodawczą w tej sprawie.

- Ostatnią uchwałę podjęliśmy w lipcu zeszłego roku. Nasze apele nie zostały wysłuchane. Dlatego zdecydowaliśmy się skorzystać z prawa inicjatywy uchwałodawczej na radzie miasta. Przygotowałem projekt, który następnie zyskał akceptację rady dzielnicy - relacjonuje Krzysztof Kwarciak, radny dzielnicy VII Zwierzyniec. - Teraz los planu leży w rękach miejskich radnych.

To również Krzysztof Kwarciak latem zeszłego roku starał się nagłośnić problem budowlanego chaosu, jaki zapanował na tym obszarze i który może zatrzymać stworzenie oraz uchwalenie planu ochronnego. Teraz niezmiennie powtarza: Półwsie Zwierzynieckie zamienia się w betonową pustynię. Deweloperzy próbują upchnąć nowe bloki gdzie tylko się da, ostatnie skrawki zieleni stają się placami budów, zabudowa zagraża podwórkom.

Półwsie Zwierzynieckie rozciąga się pomiędzy aleją Krasińskiego, rzekami Wisłą i Rudawą a Błoniami. Mieszkania na tym obszarze cieszą się dużym zainteresowaniem, ich ceny sięgają nawet kilkunastu tysięcy złotych za metr kwadratowy. Dlatego też deweloperzy, których przyciąga w ten rejon realna wizja sporego zysku, regularnie starają się o możliwość postawienia nowych budynków czy rozbudowy istniejących. Cierpią na tym oczywiście mieszkańcy, którym uszczupla się zieleń, ściany wysokich nowych bloków przesłaniają widok i zabierają światło, otoczenie traci swój dotychczasowy charakter.

Wysokie bloki powstają na Półwsiu np. na terenie przy Szkole Podstawowej nr 31 (ul. Prusa); wręcz kilka metrów od tej placówki i miejskiego placu zabaw. Przy ul. Włóczków z kolei inwestor ma zakusy na wzniesienie apartamentowców na niezagospodarowanym, w większości zielonym terenie. Bezustannie ponawiane są próby zabudowy dosłownie kilku jeszcze enklaw zieleni pomiędzy kamienicami - m.in. przy ul. Tatarskiej czy w obwarzanku budynków przy Senatorskiej.

- Kolejny duży problem to ciągły nacisk na przebudowę domów jednorodzinnych wzdłuż alei Focha na budynki wielorodzinne - podkreśla Szczęsny Filipiak, przewodniczący zarządu dzielnicy Zwierzyniec.

Dalej: do najbardziej oburzających mieszkańców nadbudów w Krakowie z ostatnich lat należy właśnie nadbudówka z Półwsia - kamienicy na rogu ulic Stachowicza i Lelewela. Fatalnie dzieje się też w okolicach ulicy Kościuszki i przy niej samej, gdzie jedno- lub dwupiętrowe kamienice w efekcie przebudów nagle wystrzelają w górę o dwie lub trzy kondygnacje. Po tych „metamorfozach” nie przystają kompletnie do kamienic-sąsiadek, ani gabarytami, ani też estetyką nowych elewacji.

- Stoją teraz trzy kamienice przy Kościuszki bez okien, z rozebranym dachem. Być może inwestorzy będą dążyli do tego, by zostały uznane za obiekty w stanie śmierci technicznej, aby móc w ich miejscu zbudować coś nowego. Albo chociaż postarają się o nadbudówki - takie, jak ta słynna nadbudówka z Półwsia, która ma ponad dwa piętra... - obawia się Krzysztof Kwarciak. Według niego jeśli w ciągu roku lub dwóch nie zadba się o ochronę przestrzeni Półwsia Zwierzynieckiego - wkrótce nie będzie czego ratować.

W sierpniu 2018 r. urzędnicy magistratu pytani o przygotowanie planu odpowiadali, że tego roku nie planują rozpoczęcia prac nad tym dokumentem. Teraz wygląda na to, że sytuacja się zmienia - na korzyść.

Uchwała, której projekt zgłosili radni Zwierzyńca, zobowiązałaby prezydenta do podjęcia działań, tak by przystąpiono do sporządzenia planu. Jak informuje Urząd Miasta, opracowana już wcześniej analiza wykazała zasadność opracowania planu dla tego obszaru. Analiza dotyczyła jednak rozleglejszego terenu, a na jej podstawie uznano, że najpierw rozpoczną się - bo są priorytetem - prace nad planem dla innej jego części, obszaru „Nowy Świat” (to strefa buforowa obszaru wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO).

A jeśli teraz radni przyjmą uchwałę dotyczącą planu dla Półwsia Zwierzynieckiego? Wtedy prezydent - tak zapewnia magistrat - „niezwłocznie podejmie działania” zmierzające do przedstawienia projektu uchwały o przystąpieniu do sporządzenia planu również dla tego obszaru. - W sierpniu minionego roku, z uwagi na ilość sporządzanych planów miejscowych i posiadane zasoby kadrowe ówczesnego Biura Planowania Przestrzennego UMK, nie było możliwości przystąpienia do opracowania kolejnych planów miejscowych - tłumaczy zarazem Joanna Korta z biura prasowego magistratu.

Plany dla ochrony

Więcej planów dla Zwierzyńca!
Rada Dzielnicy VII od długiego czasu stara się też o miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla innych terenów Zwierzyńca - leżących wzdłuż doliny Rudawy. Chodzi o obszar między granicami planów: „Piastowska” a „Rejon ulic Podłużnej i Pylnej”. - Wnioski w sprawie rozpoczęcia prac nad planem składaliśmy już w 2014 roku. Pewnie w kwietniu zajmiemy się tym po raz kolejny. Tylko do tej pory wnioskowaliśmy, apelowaliśmy. A teraz skorzystamy z możliwości wniesienia projektu uchwały pod obrady Rady Miasta - zapowiada Szczęsny Filipiak, przewodniczący „Siódemki”.

Krakowski magistrat informuje:
Prezydent Krakowa sukcesywnie będzie kierował do Rady Miasta uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzania nowych planów miejscowych, poczynając od obszarów miasta położonych w strefie buforowej UNESCO, tak aby do końca kadencji pracami planistycznymi objąć cały ten obszar miasta, dla którego nie obowiązują plany miejscowe.

POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:

WIDEO: Krótki wywiad: Przejście, na którym zginął prof. Vetulani będzie przebudowane. Wiele innych też

Autor: Joanna Urbaniec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Zwierzyniec psują fatalne, wysokie nadbudowy i upychane bloki - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska