Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków zyskał przestrzeń dla tańca. To nowa siedziba Baletu Dworskiego Cracovia Danza

Julia Kalęba
Julia Kalęba
Nowa przestrzeń daje też nowe możliwości - podkreśla zespół Baletu Cracovia Danza.
Nowa przestrzeń daje też nowe możliwości - podkreśla zespół Baletu Cracovia Danza. Aneta Żurek
Przy Szlaku 67, gdzie wcześniej znajdował się oddział popularnej siłowni, teraz działać będzie Cracovia Danza. - Chcemy wykorzystać wszystkie możliwości tej przestrzeni, żeby była miejscem pracy, spotkań, miejscem tańca w Krakowie - mówi Romana Agnel, dyrektorka Baletu.

FLESZ - Dodatek osłonowy. Można już składać wnioski

od 16 lat

Na trzech kondygnacjach, w tym dwóch podziemnych, znalazły się sale baletowe, garderoby i pomieszczenia techniczne oraz cała kolekcja kostiumów i rekwizytów. Szlak 67 to nowy adres Baletu Dworskiego Cracovia Danza, który do tej pory pomieszczenia na potrzeby prób tanecznych każdorazowo wynajmował. Stała siedziba ułatwi przygotowywanie spektakli i, jak zapewnia dyrektorka tej instytucji Romana Agnel, pozwoli też realizować całkiem nowe wyzwania - nie tylko wychodzić do mieszkańców, ale także zapraszać ich do siebie.

Nareszcie czujemy się u siebie. To miejsce będzie użytkowane przez tancerzy Baletu, ale nie tylko. Jesteśmy otwarci na mieszkańców, którym zaproponujemy warsztaty i spotkania. Od lat prowadzimy edukację na wielu płaszczyznach, to miejsce pomoże i sprawi, że będziemy mogli rozwijać te projekty, w tym edukację dla młodzieży ze szkół muzycznych

- zapowiada Romana Agnel, tancerka i choreografka, dyrektorka naczelna i artystyczna Baletu.

Ale początek roku jest dla zespołu szczęśliwy z jeszcze jednego powodu. Po blisko dwuletniej działalności głównie w sieci Cracovia Danza powraca do regularnych występów na deskach Teatru Variete. Jako pierwszy zostanie wystawiony balet "Kozaki, czyli oszustwo ukarane" z muzyką Antoniego Harta, który krakowski zespół odtworzył choreograficznie i scenicznie po ponad 200 latach od jego premiery w Teatrze Narodowym. W spektaklu pokazane są polskie tańce, takie jak chodzony, oberek, polonez czy kozak, niegdyż uznawany za polski taniec narodowy, a dziś raczej zapomniany. Krakowska publiczność będzie mogła go zobaczyć już 17 stycznia 2022 roku o godz. 19. Następnie na scenie zespół przedstawi "W starym kinie", "Metamorfozy. Kot w butach" oraz "Poloneza czas zacząć".

- Chcemy być teraz naprawdę blisko mieszkańców, dlatego Balet będzie realizował większość propozycji związanych z rocznicami czy to polskimi, czy światowymi - podkreśla Romana Agnel. - Przykładem tego jest trwający właśnie Francuski Rok Molierowski w Krakowie, z okazji którego przygotujemy premierę "Pan Molier prosi do tańca". Spektakl organizowany we współpracy z Konsulatem Francji będzie flagowym wydarzeniem związanym z 400. rocznicą urodzin artysty.

To jedna z trzech premier zaplanowanych na 2022 rok. Kolejnymi będą "Nie ma to jak zdroje" wystawiona w w Pijalni Głównej uzdrowiska w Krynicy-Zdroju oraz "Mickiewicz. Romanse wileńskie" - przedstawienie tworzone w 200. rocznicę ukazania się słynnego zbioru "Ballady i romanse", które zapoczątkowało polski romantyzm. Związki Mickiewicza z Krakowem będą natomiast tematem tegorocznej serii jesiennych happeningów w przestrzeni miasta.

"Pan Molier prosi do tańca" oraz "Kozaki, czyli oszustwo ukarane" będzie można obejrzeć przy jeszcze jednej okazji - w połowie lipca rozpocznie się Festiwal tańców Dworskich, podczas którego spektakle taneczne pokazywane są na Rynku i w innych zabytkowych lokalizacjach, które ożywiają muzyką, tańcem i kolorowymi strojami. W tym roku pokazy premierowe w ramach serii "Kraków tańcem malowany" odbędą się na dziedzińcu Muzeum Czartoryskich, Wawelu, a także w sali balowej Pałacu Krzysztofory. Impresario Baletu Cracovia Danza Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz zwraca również uwagę, że zespół będzie występował równiez poza krajem.

Już na wiosnę do Francji pojedzie spektakl "Metamorfozy. Kot w butach: w choreografii Irène Feste oraz Pierrea-François Dollé. W lecie spektakl "La Fortuna. Dama z łasiczką" w choreografii Romany Agnel pokazany zostanie na Litwie, zaś na Łotwę pojedzie "Maskarada królowej Bony" - wymienia Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska