Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krakowscy artyści promują miasto. Powstała niezwykła mapa miejsc, których nie zna wielu krakowian

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Krakowscy artyści zaproponowali swój szlak zwiedzania miasta
Krakowscy artyści zaproponowali swój szlak zwiedzania miasta Andrzej Wisniewski / Polskapresse
Czy poza Wawelem, Rynkiem, Kazimierzem - utartymi szlakami turystycznymi - Kraków może zachwycić i zaoferować inne spojrzenie na miasto? Okazuje się, że takich miejsc, zepchniętych z mapy lokalnych atrakcji, w Krakowie jest wiele. Artyści zaproszeni do projektu „Odkrywaj Kraków” pokazują zaskakujące, ciekawe i urokliwe zakątki, o których istnieniu wielu mieszkańców nie miało pojęcia. Tak artyści promują miasto.

FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek

Fort w Mistrzejowicach, uroczysko na Górce Pychowickiej, DH Jubilat, ujście Rudawy, park leśny w Witkowicach, szlak na rondzie Matecznego – tych punktów nie znajdziemy w przewodnikach po Krakowie, które zdominowały szlaki znaczone zabytkami i atrakcjami dla turystów. To tylko kilka nieoczywistych miejsc, które można odwiedzić nawet w pandemii i spojrzeć na miasto z zupełnie innej perspektywy. To szlak wyznaczony przez krakowskich artystów w ramach projektu "Odkrywaj Kraków".
Tak niebanalni ludzie pokazują nieoczywisty Kraków.

- Poprosiliśmy dziesięcioro artystów, reprezentujących różne dziedziny sztuki, by wskazali najważniejsze dla siebie miejsca w Krakowie. Wśród zaproszonych znaleźli się: Urszula Grabowska, Katarzyna Kobylarczyk, Jakub Kornhauser, Grażyna Makara, Cecylia Malik, Piotr Marecki, Joachim Mencel, Marek Szlezer, Albin Talik i Jakub Woynarowski – mówi Iwona Haberny, prezeska fundacji Bookowy Dom. - W zabawę włączyły się też osoby, z Krakowa i nie tylko,  które w ramach konkursu nadesłały nam filmy o wybranych przez siebie obiektach na terenie miasta. Przedstawione na naszej filmowej mapie wybory czasem zaskoczą, ale równocześnie mamy nadzieję, zainspirują do samodzielnego poznawania Krakowa, zwłaszcza mniej znanych jego zakątków.

Projekt „Odkrywaj Kraków” wprawdzie się zakończył, ale, jak zapowiada Iwona Haberny, ma spory potencjał na przyszłość, bo w Krakowie nieoczywistych urokliwych miejsc jest o wiele więcej, a i artystów związanych z miastem, którzy mogliby opowiedzieć o swoich ukochany, niebanalnych zakątkach nie brakuje.

Miejsca można odwiedzić wirtualnie, oglądając na internetowej mapie na stronie odkrywajkrakow.pl krótkie filmiki, w których artyści pokazują swoje ciekawe miejsca, opowiadając o nich i koniecznie wybrać się na spacer tym nowym krakowskim szlakiem.

Jakie atrakcje znalazły się w tym niezwykłym przewodniku? Kameralna Scena na Sarego, którą szczególnym sentymentem darzy aktorka Urszula Grabowska, ujście Rudawy do Wisły – odrobina dzikiej natury w centrum Krakowa to miejsce chętnie odwiedzane przez Cecylię Malik, Marek Szlezer pokazuje Kraków od strony fortyfikacji, a jedyny park leśny w Krakowie z dziką rzeką Bibiczanką Jakub Kornhauser.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska