Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krakowska sekcja hapkido - koreańskiej sztuki walki - ma już 30 lat. Przyciąga dzieci, młodzież i dorosłych [ZDJĘCIA]

Jerzy Filipiuk
Jerzy Filipiuk
Archiwum Hapkido Moo Hak Kwan Polska
Hapkido Moo Hak Kwan Polska - pierwsza sekcja hapkido (koreańskiej sztuki walki, kompleksowego systemu samoobrony) utworzona w Polsce i jedna z najstarszych szkół sztuk walki w Krakowie – świętuje 30-lecie powstania.

Inicjatywa Stanisława Sterkowicza

Wszystko zaczęło się w 1991 roku, kiedy to prof. Stanisław Sterkowicz, pracownik naukowy AWF Kraków, podczas jednego z seminariów sztuk walki nawiązał współpracę i przyjaźń z prezydentem European Hapkido Alliance Samem Plumbem. Już wcześniej posiadał stopnie mistrzowskie w ju-jitsu, karate i judo, ale hapkido - będące kompleksowym systemem samoobrony i łączące w sobie elementy kopnięć, uderzeń, dźwigni na stawy, rzutów czy też ucisków na punkty witalne - zafascynowało go na tyle, że postanowił opanować również jego tajniki, co ostatecznie doprowadziło go do osiągnięcia stopnia mistrzowskiego 5 dan
i pozwoliło wyszkolić kolejne „czarne pasy”.

W latach 1994-1995 w czasopiśmie „Komandos” cyklicznie ukazywały się bogato ilustrowane artykuły poświęcone tej nowej w naszym kraju sztuce walki, których autorem był prof. Sterkowicz. Wywodzące się z Korei Południowej hapkido przez te wszystkie lata przyciągało dzieci, młodzież i dorosłych, którzy trenując z wykwalifikowanymi trenerami awansowali na kolejne stopnie, brali udział w zawodach, obozach szkoleniowych, seminariach z mistrzami EHA, czy pokazach m.in. podczas Memoriałów Andrzeja Firsta czy Pucharze Europy Mistrzów Klubowych Judo w 1996 roku. W 1999 roku sekcja została zaproszona do programu telewizyjnego „Twój problem, nasza głowa” w TVN.

Pomysł Rafała Przybycienia

Do największych imprez organizowanych przez Hapkido Moo Hak Kwan Polska zalicza się Festiwal Sztuk Walki w Krakowie (impreza organizowana wspólnie ze Społeczną SP nr 7 w Krakowie, gdzie od 20 lat hapkido prowadzone jest w ramach wf), którego pomysłodawcą był trener Rafał Przybycień. Siedmiu edycjom Festiwalu, odbywającym się w latach 2002-2008 i 2016, podczas których swoje umiejętności prezentowali adepci różnych sztuk i sportów walki z Polski i zagranicy, towarzyszyła szczytna idea integracji uczestników oraz niezapomniana dawka wrażeń dla widzów.

W 2013 roku organizacji imprezy o nazwie I Małopolski Festiwal Sportów, Sztuk i Systemów Walki podjęła się jednorazowo sekcja zapaśnicza TS Wisła Kraków, zapraszając do honorowego patronatu organizacyjnego trenera Przybycienia i Hapkido Moo Hak Kwan Polska.

Do największych imprez organizowanych przez Hapkido Moo Hak Kwan Polska zalicza się Festiwal Sztuk Walki w Krakowie (impreza organizowana wspólnie ze Społeczną SP nr 7 w Krakowie, gdzie od 20 lat hapkido prowadzone jest w ramach wf), którego pomysłodawcą był trener Rafał Przybycień

Trenerzy aktywnie angażują się we współpracę z ośrodkami kulturalnymi miasta Krakowa, czego przykładem jest coroczne prowadzenie zajęć podczas letniej i zimowej Akademii Sztuk Walki, organizowanej przez Zenona Liszkiewicza w Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży dla dzieci spędzających ferie i wakacje w mieście. Sekcja Hapkido Moo Hak Kwan przez wiele lat uświetniała swoimi pokazami festyny rodzinne z okazji Święta Czyżyn „Dzielnica Czyżyny Dzieciom”, będąc jednocześnie partnerem tych imprez.

Oferta atrakcyjnych zajęć

Szczególnym wyróżnieniem dla sekcji była możliwość zaprezentowania się w międzynarodowym gronie naukowców i specjalistów sztuk walki podczas World Congress on Health and Martial Arts in Interdisciplinary Approach organizowanym przez Akademię im. Jana Długosza w Częstochowie w 2015 roku. W pokazie wzięli udział wychowankowie sekcji na czele z prof. Sterkowiczem. Ponadto prezentowany podczas kongresu artykuł autorstwa trenerów sekcji K.S-P., R.P i Sama Plumba dotyczący motywacji i wpływu treningu hapkido na poprawę zdolności koordynacyjnych i wydolności został opublikowany w Archives of Budo Conference Proceedings.

Sekcja nieprzerwanie działa w SP nr 155 na os. 2 Pułku Lotniczego 2 w Krakowie, oferując swoim podopiecznym atrakcyjne zajęcia oparte na nowoczesnych metodach treningowych. Zajęcia odbywają się we wtorki i czwartki w godz. 17-21 (z podziałem na grupy w zależności od stopnia zaawansowania). Prowadzą je profesjonalni instruktorzy: dr hab. Katarzyna Sterkowicz-Przybycień, prof. AWF (4 dan hapkido, trener ju-jitsu sportowego) i Rafał Przybycień (4 dan hapkido, nauczyciel wf, instruktor ju-jitsu sportowego).

Trenerzy Sterkowicz-Przybycień i Przybycień są autorami programu wychowania fizycznego „Sztuka walki hapkido - alternatywą dla tradycyjnego wychowania fizycznego i sportu szkolnego”, który został wyróżniony przez MENiS w 2004 roku jako jeden z najlepszych w Polsce. Ten kierowany do nauczycieli program świetnie uzupełnia się z wydaną przez prof. Sterkowicza w 1999 roku książką pt. „ABC HAPKIDO”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

20240417_Dawid_Wygas_Wizualizacja_stadionu_Rakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska