Krakowski artysta ograbiony z dorobku

  Krakowski artysta ograbiony z dorobku

  Joanna Weryńska

  Gazeta Krakowska

  Gazeta Krakowska

  Chociaż od wystawy prac Leszka Dutki w galerii ,,Panorama" w Tomaszowicach upłynął już rok, znany krakowski artysta wciąż - jak twierdzi - nie odzyskał swojego dorobku, jaki na mocy kuriozalnej umowy zawłaszczyli sobie jej organizatorzy. Co gorsze, nie wiadomo, gdzie obecnie znajdują się dzieła Dutki. Sprawa, która zbulwersowała artystyczne środowisko Krakowa, obecnie rozstrzygana jest na drodze prawnej. W piątek sąd zabezpieczył 130 obrazów i 40 rysunków Dutki, przetrzymywanych przez właścicieli jednej z krakowskich galerii. Ich łączna wartość wyceniana jest na 2 mln zł.
  Problem w tym, że właściciele galerii nie pojawili się na rozprawie. Tomasz C. i Agnieszka P. zapadli się pod ziemię. Nie odbierają telefonów, nie odpowiadają na e-maile i pisma sądowe, a ich firma zawiesiła działalność. Tymczasem Leszek Dutka, choć dostaje sporo zaproszeń do udziału w wystawach, w tym z Muzeum Narodowego w Krakowie, nie może w nich wziąć udziału. Po prostu nie ma na nich co pokazać. Nic więc dziwnego, że artysta mówi o marszandach - To oszuści.

  A wszystko zaczęło się od tego, że Tomasz C. i Agnieszka P. postanowili pozyskać zaufanie starszego artysty. - Przez kilka miesięcy przyjeżdżali do mojej pracowni, robili zdjęcia i roztaczali świetlane wizje naszej wspólnej przyszłości - opowiada Dutka. Kiedy pokazali mu galerię w Tomaszowicach, gdzie miała być jego wystawa, był zachwycony. W grudniu 2007 roku podpisał z nimi umowę na dwa lata. Nie przyszło mu jednak do głowy, żeby skonsultować jej treść z prawnikami. Na dodatek, oprócz prac przeznaczonych na ekspozycję przekazał marszandom jeszcze kilkadziesiąt innych, które mieli korzystnie dla niego sprzedać.

  Pierwsza rysa na owej świetlanej współpracy pojawiła się gdy marszandzi bez porozumienia z artystą przedłużyli czas wystawy. Ostatecznie jego zaufanie stracili, gdy krakowski okręg Związku Polskich Artystów Plastyków postanowił zorganizować wystawę prac malarza z okazji otrzymania przez niego prestiżowej nagrody. Tomasz C. i Agnieszka P. zgodzili się wówczas wypożyczyć na czas ekspozycji obrazy Dutki. Artysta usiłował już wtedy rozwiązać z nimi niewygodną umowę polubownie. W odpowiedzi marszandzi zaczęli go straszyć wysyłając pisma, w których za rozwiązanie umowy życzyli sobie bajońskich sum odszkodowania. W przeciwnym razie mieli sprawę skierować do sądu. Tymczasem sami łamali umowę wielokrotnie.

  Obecnie, choć niekorzystna dla Dutki umowa już nie obowiązuje od kilku miesięcy, artysta w dalszym ciągu nie ma dostępu do swoich prac. Nie wie nawet, gdzie się one znajdują, bo prowadzona przez Tomasza C. i Agnieszkę P. galeria zawiesiła działalność. - O istnieniu tej galerii dowiedziałem się dopiero w związku z historią pana Dutki. Nie mieści mi się w głowie, jak można tak oszukać starszego człowieka. W ogóle podpisywanie takiej umowy, kiedy każdy obracający się w branży wystawienniczej wie, że tu wszystko załatwia się na gębę, jest jakimś kuriozum. Ta sprawa nie ma nic wspólnego ze sztuką, to sprawa kryminalna - nie ma wątpliwości znany marszand Andrzej Starmach.

  Sąd wysyła do galerii kolejne pisma, tyle że wszystkie adresy są już nieaktualne. W tej sytuacji będzie musiał wydać wyrok zaocznie. - Na stare lata zostałem ograbiony z dorobku mojego życia - wzdycha Dutka, który dzień w dzień przychodzi do swojej pustej pracowni.


  Czytaj treści premium w Gazecie Krakowskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  grabiez

  st (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 36 / 37

  ta pseudogaleria mieszcząca się w kamienicy przy pl. Inwalidów ograbiła p. Leszka Dutkę z dorobku całego życia w sposób bezwzględny podsuwając co najmniej dziwną umowę, na koniec ukradli wszystkie...rozwiń całość

  ta pseudogaleria mieszcząca się w kamienicy przy pl. Inwalidów ograbiła p. Leszka Dutkę z dorobku całego życia w sposób bezwzględny podsuwając co najmniej dziwną umowę, na koniec ukradli wszystkie jego prace, obiecujac mu góry kontraktów i sukcesów. Skandal jakich mało; sąd musi znaleźć oszustów zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jasinscy moze sa w Krakowie

  gregorykorzon@gmail.com (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 62 / 42

  Moze ta sa Jasinscy...Dzialaja tak samo !!!!

  GK

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  okradziony artysta

  marian (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 42 / 47

  Czy to nie jest DZIKI KRAJ !!!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo