Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krakowski Festiwal Filmowy rozpocznie się w maju. Pierwsze pokazy w niedzielę

Julia Kalęba
Julia Kalęba
Podczas uroczystej gali 29 maja w Kinie Kijów w Krakowie widzowie zobaczą premierowo "Syndrom Hamleta", najnowszy film Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego.
Podczas uroczystej gali 29 maja w Kinie Kijów w Krakowie widzowie zobaczą premierowo "Syndrom Hamleta", najnowszy film Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego. materiały prasowe
Filmem "Syndrom Hamleta" rozpocznie się 29 maja wieczorem 62. Krakowski Festiwal Filmowy będący tygodniowym świętem kina dokumentalnego. Jeszcze przed uroczystym otwarciem tego dnia w krakowskich kinach studyjnych będzie można oglądać produkcje twórców z całego świata.

FLESZ - Finlandia chce wstąpić do NATO

od 16 lat

Pierwszy pokaz zaplanowany w niedzielę, 29 maja, na godz. 11.30 w Małopolskim Ogrodzie Sztuki przy ul Rajskiej to "7 słów o przemijaniu". W trwającym zaledwie 9 minut dokumencie twórcy próbują zajrzeć za zasłonę skrywającą odpowiedzi na pytania ostateczne, kwestie dotyczące przemijania i prawdy o końcu życia. Po tym pokazie wyświetlony zostanie już pełnometrażowy film "Głos", dokument Dominiki Montean-Pańków, w którymi widzowie wchodzą za drzwi nowicjatu jezuitów i obserwują pierwsze wykłady dla przyszłych zakonników.

Natomiast w Kinie Kijów o godz. 15 będzie można zobaczyć pełnometrażowy dokument Pedra Morato "W moich butach" opowiadający o wybitnym tancerzu i choreografie flamenco, który rezygnuje z kariery, by zająć się matką chorą na Alzheimera. Terapią dla nich obojga okazuje się spektakl flamenco, w którym występuje 89-letnia Carmen na wózku - która całe życie marzyła o karierze tancerki.

Dwie godziny później w Agrafce rozpocznie się pokaz filmu "Anny". Tytułowa bohaterka za dnia pracuje w publicznym szalecie, a nocami na ulicy. Gdy ją poznajemy, ma 47 lat, ale towarzyszymy jej przez kolejnych 16. Helena Třeštíková, laureatka krakowskiego Smoka Smoków w 2012 roku, pozostaje wierna swojej metodzie długotrwałego towarzyszenia swoim bohaterkom i bohaterom.

W filmie dokumentalnym zawsze szukamy człowieka z jego dramatami, wątpliwościami, chwilami szczęścia i małych zwycięstw. Przyglądamy się jego twarzy, widząc jak w zwierciadle nasze własne udręki i radości. Historię i współczesność widzimy poprzez losy jednostki, nawet największe problemy świata chcemy oglądać oczami spersonalizowanego bohatera - podkreśla Krzysztof Gierat, dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Tego dnia będzie można zobaczyć też m.in. takie filmy, jak "Dusza zaklęta w fortepianie (godz. 14., kino Mikro), "Shlomo bar. Musical dokumentalny" (godz. 15.30, Kino pod Baranami) czy "Chłopaki na rybach" (godz. 16, MOS). O godz. 19.30 na dużym ekranie Kina Kijów zostanie wyświetlony "Syndrom Hamleta" w reż. Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego. Dokument opowiada o grupie młodych ludzi, którzy kilka miesięcy przed rosyjską inwazją na Ukrainę przygotowują spektakl. To szczególna sztuka, w której Szekspir ma przemówić językiem wątpliwości, lęków i marzeń "generacji Majdanu". Twórcy sztuki mierzą się z pytaniami o przyszłość ich kraju, przepracowują traumy i łączą - doświadczenia, teatr i kino. Filmem "Syndrom Hamleta" zostanie oficjalnie otwarty 62. Krakowski Festiwal Filmowy, który potrwa do 5 czerwca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska