Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krakowskie centrum nowej sztuki żydowskiej CentrALT zaprasza na weekend pełen atrakcji

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
Spacer po KL Płaszów
Spacer po KL Płaszów Klaudyna Schubert
CentrALT to centrum nowej sztuki żydowskiej, działające od niedawna w Krakowie na Podgórzu. Najbliższy weekend upłynie w nim pod znakiem artystycznych atrakcji. Organizatorzy zapraszają na nieoczywisty projekt wystawienniczy, wieczorne spotkanie przy świetle szabatowych świec i spacer po terenie dawnego obozu KL Plaszow z nową odsłoną ruchowego performansu.

FLESZ - Polacy smakoszami czekolady

od 16 lat

CentralALT zaprasza na nową wystawę

"Punkty odniesienia” to najnowsza wystawa w galeryjnej przestrzeni CentrALTu. Stanowi ona kolejny głos artystyczny mierzący się z zagadnieniem (nie)pamięci oraz napięciem pomiędzy tym, co widzialne a tym co niewidoczne w miejscach Zagłady. Ekspozycja "Punkty odniesienia” koncentruje się na materialności nie-miejsc pamięci — miejsc nieupamiętnionych, ale nie zapomnianych, tym razem eksplorując problem nawigacji i poruszania się w terenie, w którym to, co najważniejsze często pozostaje niewidoczne dla nieświadomego bądź niewytrenowanego oka.

Tytułowe punkty odniesienia to punkty orientacyjne wykorzystywane przez lokalne społeczności, badaczy czy aktywistów pamięci, by odnajdować w terenie ślady przeszłej przemocy. Czasem punktami odniesienia są rośliny, czasem zmiany w topografii, innym razem - charakterystyczne obiekty.

Wystawa „Punkty odniesienia” to efekt mierzenia się artystów i badaczy z wyzwaniem, jakie stanowi nawigacja po terytoriach, w których z pozoru nic nie ma (choć jest tak wiele). Jest także zapisem prób wykorzystania metod i narzędzi właściwych sztuce — w tym sztuce badawczej — do rozpoznawania, mapowania i dokumentowania tych przestrzeni. Ekspozycja jest elementem szerszego przedsięwzięcia badawczo-artystycznego prowadzonego przez Fundację Zapomniane we współpracy z FestivALT, a także NSCAD University w Halifax (Kanada).

Ekspozycja dostępna będzie w przestrzeni wystawienniczej CentrALT (ul. Józefińska 9, Kraków) od 24 września do końca października (codziennie w godz. 11-17). Wstęp wolny.

Gościnny stół w CentrALT

W piątek, 24 września o godz. 19., odbędzie się wspólny Szabat w nowej przestrzeni CentrALTu w Podgórzu, nieopodal terenu dawnego Krakowskiego Getta. Szabas w gościnnych progach CentrALTu to wieczór w niewielkim gronie, wspólne przywitanie, pyszny posiłek i kolektywna rozmowa.

CentrALT mieści się dwie kamienice od miejsca, w którym swoją siedzibę miała Żydowska Organizacja Bojowa (ŻOB), konspiracyjna organizacja zbrojnego oporu Żydów polskich w trakcie Holocaustu. Za czasów działania Getta w każdy piątek celebrowali Szabas podtrzymując ducha i kultywując żydowską tradycję pomimo otaczającej ich bolesnej rzeczywistości.

Organizowany w przestrzeni CentrALTu Szabas dostępny jest dla wszystkich, niezależnie od tego czy identyfikują się jako Żydzi czy też nie. W konkretnym momencie wieczoru pojawia się modlitwy, jednak wieczór koncentruje się na wspólnym czasie przy stole. Potrawy będą wegetariańskie i wegańskie.

Przyroda jako nośnik pamięci

W sobotę, 25 września, CentrALT zaprasza na plenerowy pokaz performansu Still Standing” w wykonaniu Moniki Szpunar i Weroniki Pelczyńskiej. To działanie performatywne, w którym ciało traktowane jest jako nośnik pamięci i żywa rzeźba powstająca w relacji do miejsca – w tym wypadku okolic dawnego Obozu KL Płaszów. Działanie wchodzi w dialog z historyczną choreografią izraelskiej choreografki Noa Eshkol, przygotowaną przez nią specjalnie na obchody 10. rocznicy powstania w Getcie Warszawskim i zaprezentowaną w 1953 roku w kibucu Lohamei Hagetaot (Bojowników Getta) w Izraelu.

Wykorzystując ruch, choreografię i opowieść, "Still Standing” stawia pytanie o troskę jako możliwą postawę wobec tego, co pozostało z historii – troskę, która kieruje nas nie tylko w przeszłość, ale także ku teraźniejszości i przyszłości. Fizyczne działanie poprzez ciała performerek w ruchu prowokuje również pytania o to, w jaki sposób tak efemeryczne formy mogą być wykorzystywane jako strategie upamiętnienia, zwłaszcza w miejscach związanych z trudną pamięcią.

Performance powstał w w 2020 roku we współpracy z FestivALTem i od tego czasu był prezentowany w różnych odsłonach w Warszawie i Lublinie. Dalsza praca nad nim oraz wrześniowa prezentacja jest możliwa dzięki wsparciu Allianz Kulturstiftung, Concordia University oraz Paidea Institute for Jewish Studies.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska