Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krakowskie Forum Wyborcze: Jesteśmy wizytówką Polski

Redakcja
Jesienią obywatele Krakowa wybiorą prezydenta miasta. Postanowiliśmy użyczyć miejsca dwóm najpoważniejszym kandydatom: urzędującemu prezydentowi Jackowi Majchrowskiemu i wojewodzie Stanisławowi Kracikowi. Co tydzień będą na naszych łamach przedstawiać swój punkt widzenia, swoje przemyślenia i refleksje. Dzięki temu Czytelnicy zyskają szansę na lepsze poznanie obu. Tak postrzegamy wolność słowa - jako dziennikarze zachowujemy prawo do krytycznych ocen kandydatów, ale też dajemy im możliwość nieskrępowanej prezentacji poglądów. Tydzień temu pierwszy na ring wkroczył Stanisław Kracik. Dziś publikujemy tekst prezydenta Jacka Majchrowskiego.

W zasadzie nie ma się czemu dziwić. Wbrew opiniom ekspertów i malkontentów wszelkiego autoramentu - Kraków jest wizytówką naszego kraju. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez CBOS. Nic nie jest dane na zawsze, więc ciągle pracujemy nad tym, by taka opinia trwała jak najdłużej.
Najświeższy numer Forum Samorządowego publikuje wyniki ogólnopolskich badań, które Centrum Badania Opinii Społecznej przeprowadziło na reprezentatywnej grupie naszych rodaków. Według nich, Kraków jest najbardziej interesującym miejscem w Polsce. Aż 56 proc. biorących udział w sondażu uznało stolicę Małopolski za wizytówkę naszego kraju - miejsce, którym można się pochwalić. Na drugim miejscu z 30 proc. wskazań znalazła się Warszawa, a na trzecim Mazury.

Zapewne ankietowani w badaniu wyrazili zdanie, które wyrobili sobie na podstawie wizyt w naszym mieście. Dziękujemy im za pozytywną ocenę, jaką wystawiają Krakowowi, jednak wiemy, że przed nami jeszcze sporo do zrobienia. Jest jeszcze wiele miejsc, które nie lśnią właściwym blaskiem, jest sporo placów, ulic i kamienic, które wymagają remontu i odświeżenia.

Dzisiaj o godz. 21 zobaczą państwo "nowy" plac Szczepański. Będzie to kolejny plac odrestaurowany w ramach realizowanego już od kilku lat programu renowacji przestrzeni publicznych. Wspomnę tylko , że wyremontowany został też Rynek Główny (który w pełnej krasie, łącznie z Sukiennicami oddany zostanie do użytku na przełomie sierpnia i września), Mały Rynek, plac Książąt Czartoryskich, plac Wszystkich Świętych , plac Bohaterów Getta, Piłsudskiego i Matejki z przyległymi ulicami. W kolejce czekają natomiast: Rynek Podgórski, plac Wolnica, plac Centralny, plac Nowy, ulica Szeroka i aleja Róż.
Oddawany obecnie plac Szczepański jest placem wyjątkowym. Powstał w miejscu wyburzonego kwartału ulic wraz z kościołem św. Szczepana oraz znajdującym się przy nim cmentarzem. Najpierw miał charakter quasi-militarny. Nazwany został - i było to pierwsze w dziejach Krakowa urzędowe nadanie nazwy - placem Gwardyi Narodowej. Taką funkcję stracił jednak dosyć szybko i na wiele lat stał się targowiskiem. Sprzedawano na nim jarzyny przywożone z podkrakowskich (jeszcze!) wsi: Czarnej i Nowej Wsi, Krowodrzy oraz Łobzowa. Z czasem zaczęły funkcjonować tu "kuchnie pod słońcem" oraz bardziej porządne restauracje. Jedną z nich prowadził zresztą uczestnik niepodległościowych konspiracji, wielki patriota Wincenty Cyrankiewicz - pradziadek przyszłego premiera. Funkcję handlową plac Szczepański utracił po II wojnie światowej, co w praktyce oznaczało jego śmierć.

Podupadły w ostatnich latach, zdegradowany do roli parkingu, odzyskuje należny mu stan. W założeniach, które przyświecały nam, gdy podejmowaliśmy decyzję o jego rewitalizacji , ma on przejąć z Rynku Głównego część wydarzeń kulturalnych, bo nadaje się do tego znakomicie. Otoczony architekturą z elementami dość rzadkiej w naszym mieście secesji, brak hałaśliwej gastronomii i względny spokój (nie leży bowiem na szlaku tradycyjnych wędrówek turystów odwiedzających Wawel, Kazimierz, Barbakan i Kościół Mariacki), pozwalają mieć nadzieję, że będzie to miejsce właściwe dla organizowania wydarzeń adresowanych do bardziej wymagającego odbiorcy.

Dopasowana do secesyjnych wątków architektonicznych fontanna projektu prof. Stefana Dousy oraz meble uliczne: ławki i kosze na śmieci, tworzą spójną stylistykę, okraszoną sporą ilości zieleni. A sama fontanna z podświetlanymi strumieniami wody unoszącymi się w takt pięciu melodii stanie się bez wątpienia kolejną atrakcją miasta, więc może i turyści zaglądać będą tutaj częściej niż do tej pory. Spektakl w wykonaniu fontanny można będzie oglądać w soboty i niedziele w samo południe i o godz. 21.15, a także w dni powszednie, o godzinie, która jeszcze zostanie ustalona.
Zapraszam Państwa na dzisiejsze otwarcie placu. Mam nadzieję, że tym razem pogoda nie pokrzyżuje nam planów i zobaczą państwo wszystkie zaplanowane atrakcje. Miłych wrażeń!
Więcej na moim blogu: www.majchrowski.blogspot.pl

Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska