Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krynica ma być „Miastem z Klimatem”, napędzanym ekologiczną energią ze słońca i wód geotermalnych

Janusz Bobrek
Janusz Bobrek
Od kilku lat Krynica pięknieje (na zdj. otwarcie po rewitalizacji Polany Janówka). Teraz uzdrowisko zostało objęte projektem „Miasto z Klimatem”, w ramach którego m.in. poszuka wód geotermalnych
Od kilku lat Krynica pięknieje (na zdj. otwarcie po rewitalizacji Polany Janówka). Teraz uzdrowisko zostało objęte projektem „Miasto z Klimatem”, w ramach którego m.in. poszuka wód geotermalnych UMWM
Krynica ma stać się w najbliższych latach ekologiczną wizytówką Polski z geotermią, elektrycznymi autobusami i energią z solarów. Miasto, obok Tomaszowa Mazowieckiego i Skierniewic, zostało objęte pilotażowym programem Ministerstwa Klimatu i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a pod Górę Parkową mają trafić miliony na ekologiczne inwestycje.

FLESZ - Chcesz się budować ? Dobrze się przygotuj

- „Miasto z Klimatem” jest inicjatywą skierowaną do wszystkich polskich miast. Mamy wiele miast, które nadal cierpią z powodu zanieczyszczenia powietrza. Mamy również miasta uzdrowiskowe, które również zaliczają się do tej kategorii, która wymaga dodatkowych nakładów ekologicznych po to, żeby ci, którzy przyjeżdżają tutaj odetchnąć, zaczerpnąć świeżego powietrza mogli rzeczywiście to zrobić. Stąd inicjatywa skierowana do wszystkich polskich samorządów – wyjaśnia Michał Kurtyka, minister klimatu.

Inicjatorem tych zmian ma być miasto Krynica, które zdaniem Kurtyki, jest świetnie do tego predysponowane, przede wszystkim z racji swoich warunków uzdrowiskowych: znakomitej wody i górskiego krajobrazu, ale również i z tej racji, że miasto to siedziba Forum Ekonomicznego, na którym co roku goszczą ludzie ze świata polityki i biznesu z całej Środkowej Europy. 8 lipca podpisano w tej sprawie list intencyjny, a oprócz ministra Kurtyki w uzdrowisku gościł również Artur Michalski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

- Chcielibyśmy, aby to było miasto z czasem zeroemisyjnym, nakierowanym na czysty ekologiczny transport, rozwój geotermii, upowszechnienie fotowoltaiki, retencje wody – dodaje Michalski.

Jakie inwestycje dokładnie można realizować w ramach „Miasta z Klimatem”?

Projekt ma promować nie tylko duże inwestycje prośrodowiskowe takie jak ciepłownie geotermalne, ale również drobne, innowacyjne rozwiązania które trafiają bezpośrednio do pojedynczego obywatela. Do rozwiązań takich należą m.in. rozwój niskoemisyjnego transportu publicznego, który wpłynie bardzo korzystnie na poprawę jakości powietrza w miastach i ograniczy ruch samochodowy. Miasta mogą starać się o środki na budowę stacji ładowania dla samochodów elektrycznych oraz rozbudowy miejskich wypożyczalni rowerów. Dodatkowo dofinansowywana będzie fotowoltanika oraz budowa małych i dużych zbiorników retencyjnych.

- Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej już jest gotowy do realizacji części tych zadań, szereg programów pomocowych jest już realizowanych, a beneficjentami są samorządy. Oferujemy dotacje i pożyczki w licznych prowadzonych programach np. Polska Geotermia Plus, Energia Plus, SOWA – Oświetlenie Zewnętrzne, Adaptacja do Zmian Klimatu i wiele innych – wylicza Michalski i zapowiada, że wiele polskich miast przestanie kojarzyć się z betonem, a będzie zielone, z czysta wodą i czystym powietrzem, z efektywnie zarządzaną energią. Wartość tych programów to ponad 7 miliardów złotych. To że Krynica została „Miastem z Klimatem”, nie oznacza, że otrzyma od razu określoną pulę środków.

- Program został otwarty i mam nadzieje, że będziemy w nim traktowani priorytetowo. Mamy przygotowanych klika wniosków – zaznacza Piotr Ryba, burmistrz Krynicy-Zdroju. W mieście znów powróciła nadzieja na geotermię. Przypomnijmy w 2010 roku spółka Kolej Gondolowa Jaworzyna Krynicka wykonała odwiert na głębokość 2850 metrów, ale ciepła woda wówczas nie popłynęła i projekt padł. Teraz miasto chce wwiercić się aż na 7000 metrów.

- Mamy już gotową dokumentację projektową badań, dokumentację samego odwiertu, które są w fazie zatwierdzania przez marszałka. Badania wskazują, że jest u nas woda geotermalna na głębokości około 5 kilometrów. Sam odwiert badawczy ma mieć aż siedem kilometrów – zaznacza burmistrz Ryba i liczy na powodzenie, bo inwestycja jest warta kilkadziesiąt milionów, a może nawet i 100 mln zł. Pocieszające jest to, że można w tym względzie liczyć nawet na 100-procentowe dofinansowanie.

- Podhale ma termy, a nie ma wody mineralnej. My możemy mieć oba te bogactwa – dodaje Ryba.

Gorące źródło ma zostać wykorzystane w zależności od swojej wydajności i może także służyć zamkniętemu kąpielisku.

- Kolejnym krokiem będzie budowa całorocznego Aquaparku. Mamy już potencjalnego inwestora, z którym rozmawiamy – wyjaśnia Ryba.

W Krynicy na Czarnym Potoku powstanie również zbiornik retencyjny z plażą i kaskadami, na który został już złożony projekt do NFOŚiGW.

Na programie ma skorzystać również Uzdrowisko Krynica-Żegiestów.

- To otwarcie wielkiej bramy możliwości, a my postaramy się z niego w pełni skorzystać – zaznacza Wiesław Pióro, prezes Uzdrowiska Krynica-Żegiestów. Spółka w tym obszarze mogłaby liczyć na dofinansowanie do termomodernizacji starych budynków uzdrowiskowych i budowę instalacji fotowoltaicznych na budynku Pijalni Głównej czy Nowego Domu Zdrojowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska