Krynicka gondola kupiona przez PKG

  Krynicka gondola kupiona przez PKG

  Wojciech Chmura

  Gazeta Krakowska

  Gazeta Krakowska

  Polskie Koleje Górskie kupiły za 49,7 mln zł większościowy pakiet udziałów krynickiej spółki Kolej Gondolowa Jaworzyna Krynicka. Do transakcji doszło wczoraj, PKG przebiła między innymi oferty Ryszarda Florka, właściciela nowosądeckiej firmy Fakro i wadowickiej spółki Maspex, produkującej m.in. soki Tymbark.
  W oświadczeniu wydanym po transakcji prezes spółki PKG Zbigniew Rekusz stwierdził, że jako nowy właściciel kolei terenowej na Górę Parkową i teraz gondoli na Jaworzynę Krynicką będzie mógł razem z władzami uzdrowiska zwiększyć atrakcyjność produktu turystycznego Krynicy. Szczegółowych zamiarów jednak nie ujawnił.

  Największym akcjonariuszem spółki PKG, założonej przez samorządy Zakopanego, Bukowiny Tatrzańskiej, Kościeliska i Poronina, jest fundusz inwestycyjny MID Europa Partners (98 proc.
  akcji). To jego środki posłużyły do zakupu krynickiej gondoli oraz - kilka tygodni wcześniej - Polskich Kolei Linowych (za 215 mln zł od PKP), do których należała m.in. kolejka na Górę Parkową. Obecny prezes PKG Zbigniew Rekusz jest jednocześnie przedstawicielem funduszu, co wzmacnia jego pozycję w realizacji całego projektu.

  Głównymi akcjonariuszami spółki Kolej Gondolowa Jaworzyna Krynicka były do wczoraj firmy - PKO BP i PZU. To one pozbyły się wszystkich 75 proc. akcji. Pozostałe udziały należą w dalszym ciągu m.in. do Ryszarda Florka (15 proc.), Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie (ponad 5 proc.) oraz drobnych akcjonariuszy prywatnych i gminy Krynica-Zdrój (ułamek procenta).

  - Wiedziałem, że główni posiadacze akcji chcą je sprzedać i skupić się na swojej działalności statutowej - powiedział "Krakowskiej" Dariusz Reśko, członek rady nadzorczej spółki gondolowej i burmistrz uzdrowiska. W nowych właścicielach upatruje szansy na inwestycje, zarówno w rejonie Jaworzyny, jak i na Górze Parkowej.

  - Inwestycja w krynicką gondolę jest najlepszym dowodem, że strategia rozwoju PKG uwzględnia ośrodki poza Podhalem - powiedział nam członek zarządu PKG Tomasz Blicharski. Inaczej to widzi sądecki poseł SP Arkadiusz Mularczyk: - To niepokojące, że kolejna polska spółka pada łupem międzynarodowego kapitału niewiadomego pochodzenia.

  Były burmistrz Krynicy-Zdroju, obecnie Muszyny, Jan Golba:
  Jeśli kryjący się za PKG fundusz inwestycyjny rzeczywiście chce inwestować w Krynicę, to liczę, że aktualne będą plany, które powstały po wybudowaniu kolei gondolowej za mojej kadencji. Chodzi o przedłużenie jej trasy do hali lodowej, gdzie miały powstać dwupoziomowe parkingi, oraz rozbudowę w kierunku Muszyny-Złockiego, Szczawnika i Wierchomli. Po modernizacji mielibyśmy wtedy obiekt turystyczny na miarę Europy.

  Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
  Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
  "Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

  Czytaj treści premium w Gazecie Krakowskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Egzamin gimnazjalny - trzeba się postarać

  Egzamin gimnazjalny - trzeba się postarać

  Szukamy maluchów na okładkę

  Szukamy maluchów na okładkę "Gazety Krakowskiej"! [GŁOSOWANIE]

  SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych!

  SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych!

  Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?

  Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?