Kto chciał wrobić komendanta?

  Kto chciał wrobić komendanta?

  Iwona Kamieńska

  Gazeta Krakowska

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  "Przesyłam trotyl, który wziąłem z gabinetu komendanta" - pisał anonimowy donosiciel w liście, który w 2003 roku trafił do Komendy Głównej Policji. - "Witold Bodziony to bandyta, ma spore kontakty przestępcze".
  Donos obciążał szefa sądeckiej policji i jego dwóch kolegów. Śledztwo nie potwierdziło rewelacji
  z anonimu, wymiar sprawiedliwości postanowił natomiast znaleźć jego autora. Oskarżono jednego
  z podwładnych Bodzionego. Wyrok ma zapaść 15 października.
  W kopercie z donosem na komendanta Bodzionego był też trotyl
  - Nie wiem, kto był autorem tego donosu. Mogłem jedynie wskazać grupę osób, które w moim mniemaniu są do mnie wrogo nastawione, a jednocześnie mają wiedzę na temat kontaktów, jakie utrzymywałem z dwójką innych funkcjonariuszy wymienionych w donosie - wyjaśnia Bodziony.
  Te właśnie nazwiska pozwoliły na zawężenie kręgu podejrzanych do osób związanych z policją.
  - Jako przełożony spotykam się z różnym nastawieniem podwładnych. Wielu z nich może mieć do mnie żal. Przecież szef nie tylko nagradza, ale i wyciąga konsekwencje za błędy popełnione podczas służby - dodaje komendant.

  Wśród policjantów wytypowanych przez Bodzionego do grupy nieprzychylnych znalazł się trzydziestokilkuletni funkcjonariusz J. To właśnie jemu śledczy postawili zarzuty.
  Mężczyzna nie przyznaje się do udziału w spisku przeciwko komendantowi. Równocześnie odmawia jednak oddania próbek pisma do szczegółowej analizy, która mogłaby rozwiać wątpliwości. Dlaczego? Tłumaczy, że to tylko przedłużyłoby postępowanie, a czas ma dla niego zasadnicze znaczenie - gdy minie 12 miesięcy zawieszenia w pełnieniu służby, straci pracę.

  Sędziowie mają dylemat. Oskarżenia funkcjonariusza bazują na wątłej podstawie sporządzonego przez biegłych profilu psychologicznego autora donosu i zachowania policjanta. Adresowaną odręcznie kopertę, w której wysłano donos (jego treść napisano na komputerze), poddano analizie grafologicznej. Eksperci stwierdzili, że pismo na kopercie skreślono lewą ręką, choć nie zrobiła tego osoba leworęczna. Podejrzanych poproszono o próbki pisma lewej ręki. J. zgłosił się do Instytutu Ekspertyz Sądowych z lewą ręką w gipsie. Urazu nabawił się podczas służby.
  « 2

  Czytaj treści premium w Gazecie Krakowskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo