Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kto zostanie metropolitą po kardynale Dziwiszu?

Dominika Cicha
Józef Guzdek, biskup polowy Wojska Polskiego
Józef Guzdek, biskup polowy Wojska Polskiego fot. Piotr Smoliński
Kardynał Dziwisz metropolitą miał być do ŚDM. Decyzję papieża o jego losie możemy poznać jesienią. Spekulacje na temat potencjalnych kandydatów odżyły. Który z nich obejmie ster archidiecezji?

Jutro upłynie 11 lat, odkąd archidiecezją krakowską rządzi kard. Stanisław Dziwisz. Metropolita osiągnął już wiek emerytalny i dwa lata temu złożył rezygnację z urzędu. Papież Franciszek zdecydował się odłożyć zmiany personalne do czasu po Światowych Dniach Młodzieży. Teraz, kiedy katolickie święto już się zakończyło, w Krakowie wracają pytania: kiedy nastąpi zmiana na funkcji biskupa krakowskiego i kto będzie następcą kardynała?

Zgodnie z prawem kanonicznym „biskup diecezjalny, który ukończył 75. rok życia, jest proszony o złożenie na ręce papieża rezygnacji z zajmowanego urzędu. Po rozważeniu wszystkich okoliczności, papież podejmie decyzję” (kanon 401). Kard. Dziwisz wiek emerytalny osiągnął 27 kwietnia 2014 r. Obecnie ma 77 lat.

Podczas pobytu w Krakowie Franciszka temat dymisji kardynała w ogóle się nie pojawił. Również i teraz krakowska kuria oficjalnych informacji w tej sprawie póki co nie udziela, ale wg naszych rozmówców jest szansa, że Franciszek nowego metropolitę powoła jeszcze tej jesieni.

Wyrośli z tej diecezji
Jeden z potencjalnych następców kard. Dziwisza to pochodzący z Wadowic 60-letni bp Józef Guzdek, ordynariusz polowy Wojska Polskiego. Funkcję tę pełni od 2010 r. Wcześniej był rektorem Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej (2001-2004) i biskupem pomocniczym krakowskim (2004-2010). Diecezję zna więc dobrze.

W Krakowie dobrze znany jest też Grzegorz Ryś (52 lata), jeden z najmłodszych polskich biskupów. Od 2011 r. pełni funkcję biskupa pomocniczego. Wcześniej był rektorem krakowskiego seminarium (2007-2011). Jest znanym rekolekcjonistą i autorem książek, wykłada na Uniwersytecie Papieskim.

W odpowiedzi na pytanie, który kandydat najlepiej sprawdziłby się na stanowisku metropolity, Artur Sporniak, kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”, wymienia właśnie tych dwóch biskupów. - Obaj wyrośli z tej diecezji, obaj byli rektorami seminarium, są biskupami: bp Guzdek w Ordynariacie Polowym WP, a bp Ryś jest biskupem pomocniczym. Pierwszy świetnie by się sprawdził jako metropolita, bo ma doświadczenie administracyjne - mówi.

Bp Ryś za to, zdaniem Sporniaka, wiedzie prym w Kościele polskim, jeśli chodzi o Nową Ewangelizację. - Chyba w największym stopniu próbuje przełożyć na konkret polski papieską wizję Kościoła. Ma tu olbrzymie zasługi - mówi Sporniak.

Kandydaci z Włoch
Na liście potencjalnych kandydatów są i inni duchowni - Polacy pracujący w Watykanie. Taka nominacja nie jest niemożliwa - przecież sam kard. Dziwisz, zanim został metropolitą krakowskim, spędził lata w Rzymie, jako sekretarz Jana Pawła II.

Tuż po rezygnacji kard. Dziwisza mówiło się o nominacji dla pochodzącego z Andrychowa kard. Stanisława Ryłki, przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Świeckich. Teraz temat powraca, zwłaszcza że od 1 września Rada zostanie wcielona w inną kościelną strukturę i nie wiadomo, co w związku z tym będzie dalej robił kardynał. Ma ogromne doświadczenie, ale nigdy nie był biskupem diecezjalnym. Gdyby został metropolitą krakowskim, pełniłby tę funkcję krótko, bo niedawno skończył 71 lat.

Kolejnym z potencjalnych następców kard. Dziwisza jest urodzony w podkrakowskich Węgrzcach Wielkich 54-letni ks. Paweł Ptasznik, prałat, kierownik Sekcji Polskiej watykańskiego Sekretariatu Stanu. Był bliskim współpracownikiem Jana Pawła II i Benedykta XVI.

Wśród kandydatów wymienia się także abp. Konrada Krajewskiego (52 l.), pochodzącego z Łodzi jałmużnika papieskiego. - Jest bardzo bliski papieżowi. Dlatego nie sądzę, żeby to akurat on dostał nową funkcję - komentuje Artur Sporniak.

To wciąż tylko domysły
Ostrożność w typowaniu nazwisk zaleca jednak Michał Lewandowski, dziennikarz katolickiego portalu deon.pl. - Niewątpliwie powinien to być biskup, który rozumie znaczenie Bożego miłosierdzia i wie, jak konkretnie wprowadzać je w życie. Troszczy się o ubogich, wykluczonych, biednych, potrzebujących. Jest otwarty na innych i „wstał z kanapy”, by wyjść do ludzi - wymienia.

Podobnego zdania jest Miłosz Kluba, kierownik krakowskiego oddziału „Gościa Niedzielnego”. - Pamiętajmy, że ta lista jest nieoficjalna i nie zdziwiłbym się, gdyby metropolitą krakowskim został ktoś spoza niej - mówi. Jak dodaje, wymienianych w gronie kandydatów różni wiek, stopień święceń, miejsce dotychczasowej posługi.

- Dla każdego z kandydatów objęcie funkcji biskupa krakowskiego, nawet jeśli zostałby nim dotychczasowy biskup innej diecezji, oznaczałoby nowy rodzaj odpowiedzialności. Zarówno ze względu na samą funkcję i wybitnych poprzedników, jak i znaczenie diecezji, jej historię. To nie są wybory prezydenckie czy samorządowe, decyzja należy do Ojca Świętego i nie należy jej uprzedzać - podkreśla Miłosz Kluba.

Zdaniem Artura Sporniaka prawdopodobieństwo, że następcą kard. Dziwisza będzie ktoś z innej diecezji, jest minimalne. - Papież krytykował podejście, że to jest awans w Kościele, robienie kariery. Stara się więc nie przenosić nikogo z jednej metropolii do drugiej, bardziej znaczącej - mówi. Jak dodaje, istnieje duże prawdopodobieństwo, że nazwisko nowego metropolity poznamy nawet na początku września.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Kto zostanie metropolitą po kardynale Dziwiszu? - Gazeta Krakowska

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska