Lato pożegnaj aktywnie na Warmii i Mazurach

Materiał informacyjny - WOJEWÓDZTWO WARMIŃSKO-MAZURSKIE

Przełom lata i jesieni to doskonały czas, żeby odwiedzić Warmię i Mazury. W regionie znajdziemy znakomite warunki do uprawiania różnych form aktywnej turystyki: wędrówek pieszych i rowerowych, pływania kajakami i żeglowania. Z Krakowa dotrzemy tam wygodnie nie tylko samochodem czy pociągiem, ale również samolotem, lądując w Porcie Lotniczym Olsztyn-Mazury w Szymanach.

Warmia i Mazury to region słynący z unikatowej przyrody. Obcowanie z naturą relaksuje ciało i przynosi ukojenie dla ducha, pozwala odpocząć od zgiełku codziennego życia i wyciszyć się wewnętrznie. Zachęca też do uprawiania różnych form aktywności

Urozmaicony krajobraz pojezierzy i wysoczyzn zachwyca niepowtarzalnymi widokami. Bogata sieć wodna, rozległe lasy, a także enklawy natury na polach stanowią siedliska wielu gatunków fauny i flory, w tym rzadkich i chronionych. Lasy zajmują ponad 30 procent powierzchni regionu. Główne kompleksy leśne to puszcze: Piska, Borecka, Romincka, Napiwodzko-Ramucka oraz Lasy Iławskie i Lasy Taborskie.

Najcenniejsze przyrodniczo obszary zostały objęte różnymi formami ochrony. W regionie utworzono: 62 obszary Natura 2000, osiem parków krajobrazowych (w tym dwa sięgające poza granice województwa), 111 rezerwatów przyrody (w 23 dopuszczony jest ruch turystyczny po wyznaczonych szlakach). Jest tutaj też ponad 2500 pomników przyrody.

Przygoda pod żaglami przyzywa

Warmia i Mazury najbardziej słyną z jezior. Akwenów o powierzchni powyżej 1 ha jest tutaj ponad 3000. W Krainie Wielkich Jezior Mazurskich rozciągają się kompleksy dwóch największych jezior w kraju: Śniardw i Mamr. Najdłuższym jeziorem w Polsce jest Jeziorak (27 km). Jedyny w swoim rodzaju zbiornik wodny to Zalew Wiślany, łączący się bezpośrednio z Morzem Bałtyckim (niebawem przez przekop Mierzei Wiślanej).

Najpopularniejszy wśród żeglarzy jest Szlak Wielkich Jezior Mazurskich, który obecnie przechodzi zaawansowaną modernizację. Liczy on ponad 130 km, a prowadzi z Węgorzewa przez Giżycko i Mikołajki do Pisza, zaś jego odgałęzienia – do Rynu i Rucianego-Nidy. Wypożyczalnie łodzi żaglowych i innego sprzętu do uprawiania rekreacji wodnej działają przy portach i przystaniach, ośrodkach wypoczynkowych, ośrodkach sportowych, plażach publicznych.

Pod żaglami możemy też odkrywać jezioro Jeziorak, rozsławione przez książki Zbigniewa Nienackiego o Panu Samochodziku. Przez Kanał Elbląski z Jezioraka dotrzemy na Zalew Wiślany, skąd możemy kontynuować pływanie systemem Pętli Żuławskiej.

Wiosła w dłoń, na spływ goń

Tam, gdzie dopłyniemy żaglówką, możemy też pływać kajakiem. Jednak najatrakcyjniejszą formą rekreacji kajakowej są spływy malowniczymi, naturalnymi rzekami. W regionie mamy do dyspozycji ok. 1200 km tras kajakowych.

Spośród nich największą popularnością cieszy się mazurska rzeka Krutynia (ok. 96 km). Płynie ona przez tereny o urozmaiconym krajobrazie – pośród wzniesień, przecinając jeziora i Puszczę Piską. W okresie międzywojennym po Krutyni pływał Melchior Wańkowicz, opisując swoje wędrówki w zbiorze reportaży „Na tropach Smętka”.

Wybierając się na spływ Łyną, największą rzeką regionu (196 km), możemy korzystać z kilkunastu przystani kajakowych. Na trasie występują dzikie odcinki przypominające rzeki górskie, tworzące malownicze przełomy. Ale przez większość biegu rzeka spokojnie płynie pośród lasów i pagórków albo meandruje przez podmokłe łąki.

Ciekawymi trasami są również Drwęca (w regionie ok. 110 km) i zasilająca ją rzeka Wel (99 km). Warto też poznać cieki dorzecza Narwi (Sawica, Omulew, Pisa, Ełk, Lega) oraz rzeki północnych Mazur (Sapina, Węgorapa). Sprawdzoną trasą kajakową jest wspomniany już Kanał Elbląski (152 km tras).

Odkrywanie regionu na dwóch kółkach

Warmia i Mazury stanowią wymarzoną krainę dla rowerowych wędrówek, zarówno oznakowanymi szlakami, jak i poza nimi. Zróżnicowanie długości i stopnia trudności tras pozwala każdemu miłośnikowi dwóch kółek znaleźć coś dla siebie. Szczególnie urokliwe są szlaki wytyczane wokół jezior.

Wzdłuż północnej granicy województwa przebiega regionalny odcinek Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo (ok. 400 km), który łączy Elbląg, przez m.in. Frombork, Braniewo, Lidzbark Warmiński, Bartoszyce, Węgorzewo i Gołdap, z okolicami Żytkiejm. Szlak jest niezwykle zróżnicowany i ma połączenia z wieloma lokalnymi trasami, tworząc wciąż rozrastająca się sieć.

Elbląg z Ostródą łączy Szlak Rowerowy Kanału Elbląskiego (85 km), który biegnie wzdłuż tego kanału. Z kolei Lidzbark Warmiński z Olsztynem (i dalej z rezerwatem przyrody Źródła Rzeki Łyny w okolicy Nidzicy) spięła Łynostrada (ok. 130 km) – urozmaicona trasa trekkingowa wiodąca wzdłuż Łyny. Jest też już gotowa większość Mazurskiej Pętli Rowerowej (300 km), biegnącej wokół Wielkich Jezior Mazurskich, a w Węgorzewie łączącej się z Green Velo. Jej ostatnie odcinki zostaną ukończone w 2023 r. Oczywiście interesujących tras w regionie jest dużo więcej. Opisy wielu z nich znajdziemy na: https://mazury.travel/rowery/.

Wędrujmy również na własnych nogach

Przemieszczanie się po ciekawych przyrodniczo terenach ułatwiają nam liczne piesze szlaki turystyczne. Pokonywanie dłuższych szlaków możemy podzielić na wygodne, kilkugodzinne odcinki. Na trasach, oprócz podziwiania piękna przyrody i krajobrazów, zazwyczaj natrafimy też na ciekawe zabytki architektury czy ciekawostki archeologiczne, np. staropruskie grodziska.

Na terenach parków krajobrazowych i nadleśnictw zostały wytyczone kilkukilometrowe ścieżki edukacyjne, umożliwiające nie tylko bliski kontakt z przyrodą, ale też poznawanie jej sekretów. Pomagają w tym tablice informacyjne i makiety poglądowe ustawione wzdłuż ścieżek.

Jeśli chcemy jeszcze bliżej poobcować z przyrodą, możemy zanocować w lesie. Obecnie w każdym nadleśnictwie są wyznaczane obszary, na których miłośnicy biwakowania na dziko czy survivalu będą mogli legalnie przenocować.

Tu podaj tekst alternatywny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska
Dodaj ogłoszenie