Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lawenda - purpurowa i piękna ozdoba ogrodu. Jak dbać o lawendę wąskolistną i francuską? Uprawa, kwitnienie, pielęgnacja 26.04.21

OPRAC.: Anna Nowak
Lawenda - francuska, wąskolistna. Uprawa, kwitnienie, pielęgnacja, przycinanie, zastosowanie
Lawenda - francuska, wąskolistna. Uprawa, kwitnienie, pielęgnacja, przycinanie, zastosowanie Pixabay
Lawenda to piękny, dekoracyjny kwiat, który nie tylko wspaniale prezentuje się w ogrodzie, ale ma też zastosowanie lecznicze i odstraszające szkodniki. Nie wymaga wielkiego wysiłku podczas uprawy i pielęgnacji, ale warto znać kilka warunków, których spełnienie sprawi, że lawenda będzie kwitła zdrowo i długo. Poniżej możecie przeczytać o uprawie lawendy wąskolistnej i lawendy francuskiej - kiedy kwitną, jakiej gleby potrzebują? Sprawdźcie!

Lawenda - podstawowe informacje? Co trzeba wiedzieć o jej uprawie?

Lawenda jest krzewinką o srebrzystych listkach i pięknych, fioletowych kwiatach. Ma wiele odmian, ale te najpopularniejsze, które najczęściej uprawia się w Polsce to lawenda wąskolistna i lawenda francuska. Obie odmiany mają dość podobne wymagania, ale jest kilka subtelnych różnic, na które warto zwrócić uwagę.

Lawenda to nie tylko kwiat dekoracyjny. Choć jest wspaniałą ozdobą ogrodu, ma także praktyczne zastosowanie, np. lecznicze czy odstraszające szkodniki. Warto sadzić ją w miejscach, gdzie wypoczywamy - jej piękny zapach będzie nas relaksował, a przy okazji sam kwiat odstraszy niepożądane komary.

Jeśli zdecydujemy się na zasadzenie lawendy w ogrodzie, wybierzmy w tym celu takie miejsca jak rabatki, żywopłoty, ogródki skalne czy wzdłuż ścieżek. Pięknie będzie prezentować się w towarzystwie róż czy szałwii omszonej.

Lawenda - kiedy kwitnie?

Lawenda, bez względu na odmianę, kwitnie od czerwca do października. Bardzo ważne w pielęgnacji lawendy jest jej przycinanie - dzięki niemu lawenda będzie miała okazję zakwitnąć ponownie, choć niestety już nie tak spektakularnie jak za pierwszym razem. Można ją sadzić zarówno w ogrodzie, jak i w doniczce, ale trzeba pamiętać, że jest rośliną ciepłolubną i nie przepada za wilgocią.

LAWENDA WĄSKOLISTNA - sadzenie, uprawa, pielęgnacja

Pierwsza z najpopularniejszych odmian lawendy - lawenda wąskolistna - nazywana jest także leczniczą lub wonną. Jej pielęgnacja nie wymaga zbyt dużego wysiłku. Lawenda wąskolistna zwykle występuje w kolorze purpurowym, ale może przybierać także inne barwy - ciemnoróżowe bądź nawet białe.

Gdzie sadzić, jaka gleba?

Lawenda wąskolistna, aby kwitła obficie i rozłożyście, potrzebuje słonecznego, suchego miejsca oraz przepuszczalnej, wapiennej gleby o odczynie obojętnym. Jest odporna na suszę i mróz, ale podczas zimy lepiej ją czymś okryć. Jest bardzo wytrzymałą rośliną, ale nie znosi wilgoci zalania - dlatego doniczka powinna mieć duże otwory w dnie oraz drenaż. Lawenda wąskolistna nie wymaga nawożenia.

Kiedy przycinać?

Lawendę wąskolistną należy przycinać raz w roku po kwitnieniu, najlepiej w okolicach września. Warto o tym pamiętać, gdyż nieprzycinana lawenda może stracić zwarty pokrój.

LAWENDA FRANCUSKA - sadzenie, uprawa, pielęgnacja

Druga z najczęstszych odmian - lawenda francuska - jest nieco trudniejsza w uprawie niż jej wąskolistna siostra, ale też niezbyt wymagająca. Od lawendy wąskolistnej odróżniają ją liście - są nieco szersze.

Gdzie sadzić, jaka gleba?

Lawenda, aby kwitła zdrowo i obficie, powinna zostać zasadzona w ciepłym, słonecznym i zacisznym miejscu. Ma nieco inne wymagania glebowe - potrzebuje próchniczej, przepuszczalnej, wapiennej i umiarkowanie wilgotnej gleby o odczynie zasadowym. Jest też zdecydowanie delikatniejsza - o wiele gorzej znosi mróz, zatem częściej sadzi się ją w doniczce niż w ogrodzie. Podczas zimy powinna przebywać w chłodnym, widnym pomieszczeniu, a ziemia powinna być cały czas wilgotna.

Kiedy przycinać?

Lawenda francuska, w odróżnieniu od lawendy wąskolistnej, powinna być przycinana dwa razy do roku, gdy roślina przekwitnie. Za każdym razem ścinamy kwiatostany w fragmentem łodygi. Wtedy dajemy roślinie szansę na powtórne zakwitnienie.

Lawenda - zastosowanie: lecznicze, odstraszające, relaksujące

Lawenda jest bardzo wdzięcznym kwiatem - nie tylko pięknie i dekoracyjnie wygląda, ale ma także szereg zastosowań w wielu dziedzinach życia.

  • Zasuszony bukiecik lawendy można włożyć do szafy - nada ubraniom pięknego zapachu, a przy okazji będzie odstraszał mole.
  • Zasadzona w ogrodzie lawenda będzie odstraszać komary, a przyciągać motyle.
  • Może być wykorzystywana w kuchni do aromatyzowania mięs.
  • Olejek lawendowy ma świetne działanie farmaceutyczne - uspokaja, niweluje stres, relaksuje. Skropiona kilkoma kroplami olejku lawendowego pościel sprawia, że łatwiej zasypiamy, a sen jest lepszej jakości.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska