Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Leśnicy chronią jodłę przed ostrym cięciem

Paweł Chwał
Takich policyjnych sił do akcji w Tarnowie dotąd nie wykorzystywano. Gapie akcją byli zachwyceni, kierowcy wręcz przeciwnie
Takich policyjnych sił do akcji w Tarnowie dotąd nie wykorzystywano. Gapie akcją byli zachwyceni, kierowcy wręcz przeciwnie Fot. andrzej skĂłrka
Od 1 grudnia w małopolskich lasach nie wolno ścinać ani niszczyć dziko rosnących drzewek jodłowych. Wprowadzony przez wojewodę zakaz będzie obowiązywał do 15 stycznia. Dotyczy drzewek o wysokości do pięciu metrów. Choinki na święta można będzie wprawdzie kupić, ale wyłącznie z legalnego źródła - w nadleśnictwach lub u prywatnych plantatorów.

Jodła jest bardzo wrażliwa na zanieczyszczenie powietrza i na obniżenie poziomu wód gruntowych. Jej hodowla jest bardzo trudna - drzewka rosną bowiem długo i wymagają skomplikowanych oraz kosztownych zabiegów pielęgnacyjnych.

Młodniki są w dodatku często niszczone przez zwierzynę leśną. Wprowadzony przez wojewodę zakaz oraz wzmożone kontrole w lasach, na targowiskach i bazarach mają wyeliminować nagminne, zwłaszcza w grudniu, przypadki kradzieży i okaleczania jodłowych drzewek, bez których trudno wyobrazić sobie święta Bożego Narodzenia.

- Żywe drzewko to przede wszystkim zapach, który napełnia cały dom niezwykłą, kojarzącą się
ze świętami wonią - mówi Antoni Buras, plantator spod Czarnej Tarnowskiej. Przyznaje, że hodowla jodeł wymaga anielskiej wręcz cierpliwości oraz sporej wiedzy.

Jeśli drzewka i gałęzie jodłowe pochodzą z prywatnej plantacji lub własnego lasu, sprzedający powinien mieć na to zaświadczenie. - Wystarczy zgłosić się do leśniczego, który wyda stosowny certyfikat - tłumaczy Grzegorz Wojtanowski z Nadleśnictwa Gromnik.

Najbliższe dni to dla pracowników nadleśnictwa i straży leśnej przede wszystkim praca w terenie. Patroli będzie kilkakrotnie więcej niż podczas innych dni w roku - by zniechęcić potencjalnych złodziei
i uchronić jodły przed oszpecaniem.

- Jeżeli ktoś potrzebuje kilka gałązek do domu, na stroiki, może zgłosić się do każdego leśniczego.
Na pewno je dostanie - mówi Wojtanowski. Przekonując, że lepiej gdy fachowcy podcinają drzewka, niż kiedy jest to efektem działania szabrowników.

Co roku na kradzieży jodeł tylko w lasach regionu tarnowskiego przyłapywanych jest kilkadziesiąt osób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska