Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Libiąż. W miejscu wyburzonego pomnika partyzantów stanie monument. Na razie jest tam krzyż i kopiec [ZDJĘCIA]

Sławomir Bromboszcz
Sławomir Bromboszcz
Sławomir Bromboszcz
Nowy obelisk upamiętniający powstańców z Libiąża, poległych podczas II wojny światowej, stanie w miejscu pomnika wyburzonego w związku z ustawą dekomunizacyjną.

Będzie partyzancki

Decyzja wojewody małopolskiego Piotra Ćwika o usunięciu pomnika wywołała oburzenie wśród mieszkańców Libiąża. Powodem tej decyzji był napis „Armia Ludowa” na tablicy znajdującej się na monumencie, co według Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie, propaguje komunizm.

Libiążanom to miejsce nie kojarzyło się z systemem totalitarnym, lecz z dziewięcioma mieszkańcami, którzy tam zginęli. Pierwotnie znajdował się tam niewielki pomnik. Duży obelisk oficjalnie odsłonięto w 1984 r.

Później, w 1993 r., gdy weszła pierwsza ustawa dekomunizacyjna, zaczęto zmieniać nazwy ulic i placów, a na pomniku pojawiła się nowa tabliczka.

- Rodziny poległych tam partyzantów i kombatanci ufundowali małą tabliczkę, by nie było tam napisów chwalących komunizm. Wmurowano ją 6 maja 1993 r. - mówi Paweł Siuda, historyk z Libiąża.

Zdaniem historyka wzmianka o tym, że partyzanci walczyli z niemieckim okupantem w szeregach Armii Ludowej, to niewystarczający powód, by likwidować cały pomnik. Można było ograniczyć się do wymiany tablicy.

Dowódcą oddziału poległych partyzantów był Stanisław Baran ps. „Bolek”. Został on patronem Szkoły Podstawowej nr 3 w Libiążu. IPN przyjrzał się jego osobie i nakazał zmianę patrona.

Mieszkańcy Libiąża domagają się powrotu pomnika na swoje miejsce i wszystko wskazuje na to, że tak się stanie. Samorządowcy podjęli działania mające na celu postawienie tam nowego obelisku.

- Jesteśmy po wstępnych rozmowach z chrzanowskim nadleśnictwem, które wyraziło zgodę na jego ustawienie na swoim terenie. Po zaopiniowaniu projektu uchwały przez Komisję Komunalną trafi on pod obrady na najbliższej sesji rady miejskiej - mówi Jacek Latko, burmistrz Libiąża.

Teraz kluczowe jest ustalenie treści, która znajdzie się na tablicy, by została ona zatwierdzona przez IPN i nie rodziła już wątpliwości. Zdaniem Pawła Siudy powinni na niej zostać umieszczone nazwiska poległych partyzantów.

- Ich ciała zostały skremowane w Oświęcimiu, nie mają oni swoich grobów. Warto byłoby dodać dopisek, że tablica powstała dzięki zaangażowaniu mieszkańców gminy Libiąż - dodaje Paweł Siuda.

Obecnie w miejscu, gdzie znajdował się pomnik ułożony został krzyż, a ludzie, po apelu Pawła Siudy, zaczęli przynosić kamyki i usypywać kopiec, który ma tam się znajdować do czasu ustawienia obelisku.

WIDEO: Trzy Szybkie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska