Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lidia Jazgar zaśpiewa z orkiestrą Krakowska Młoda Filharmonia. Koncert w Nowohuckim Centrum Kultury już 20 stycznia

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
Lidia Jazgar
Lidia Jazgar Adam Wojnar
Basia Stępniak-Wilk zaprasza na kolejny koncert z cyklu "Najpiękniejsze piosenki". W czwartek 20 stycznia o godz. 18 w Nowohuckim Centrum Kultury wystąpi Lidia Jazgar z gitarzystą Ryszardem Brączkiem i Krakowską Młodą Filharmonią.

FLESZ - Policyjna grupa Speed namierzyła „piratów drogowych”

od 16 lat

Założyciele i liderzy zespołu Galicja, Lidia Jazgar i Ryszard Brączek, wystąpią z towarzyszeniem orkiestry, z którą zaprzyjaźnieni są od wielu lat. Muzyka Ryszarda Brączka w orkiestracjach Michała Woźniaka i Tomasza Chmiela oraz energia muzyków Krakowskiej Młodej Filharmonii, dodadzą piosenkom grupy niezwykłego wyrazu, wydobywając to, co w nich to, co najpiękniejsze.

Lidia Jazgar – wokalistka, autorka i kompozytorka piosenek; współzałożycielka zespołu Galicja, z którą to formacją artystka była m.in. laureatką Studenckiego Festiwalu Piosenki; absolwentka pedagogiki Uniwersytetu Jagiellońskiego, dyplomowany choreograf; prezenterka telewizyjna i radiowa, konferansjerka, organizatorka wydarzeń kulturalnych, m.in. Galicyjskich Wieczorów z Piosenką, Nowa Huta. Dlaczego nie?! Za działalność społeczną na rzecz osób niepełnosprawnych otrzymała m.in. Medal Świętego Brata Alberta.

Koncerty Lidii Jazgar to zawsze występy z zespołem Galicja – w klubach, piwnicach, teatrach i na stadionach, w hospicjum, w przedszkolach i w kościołach - w duecie, tercecie, jako Galicja Gitarowa albo z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych czy dętych. Oryginalne, autorskie piosenki, w orkiestracjach pianisty Michała Woźniaka, rozpoznawalne brzmienie kompozycji gitarzysty Ryszarda Brączka i oczywiście charyzma wokalistki – Lidii Jazgar, która jak nikt inny potrafi nawiązywać więź z publicznością.

To wszystko sprawia, że stale rośnie wierne grono słuchaczy Lidii Jazgar z zespołem Galicja. Aktualny dorobek płytowy Galicji to 12 wydawnictw, w tym 8 płyt CD (m.in. "Czasem", "Wiał wiatr" z tekstami o. Andrzeja Zająca, "Fate bene fratelli" z tekstami Leszka Aleksandra Moczulskiego, "Ale nam się wydarzyło" – płyta dedykowana Korolowi Wojtyle na setne urodziny, pastorałkowa "Czas prezentów"), 2 albumy DVD oraz muzyczna książka z tajemnicą.

Piosenki Galicji znaleźć można także na wielu płytach będących wyborem najcenniejszych utworów z Muzycznej Krainy Łagodności. Każdy z członków zespołu to osobna indywidualność i niezależnie od Galicjowego grania każdy realizuje się w indywidualnych projektach artystycznych. A kiedy się wszyscy w Galicji spotykają, niezwykła energia, pełna wiary, nadziei i… miłości do świata i człowieka, płynie ze sceny.

Krakowska Młoda Filharmonia – Orkiestra Symfoniczna Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie - wykonuje ponad kilkanaście koncertów w każdym sezonie artystycznym. Występuje nie tylko w Krakowie, ale także w wielu salach koncertowych Polski m.in. w Teatrze Wielkim, Teatrze Muzycznym Roma, Filharmonii Narodowej oraz w Studiu Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie, w salach Filharmonii Szczecińskiej, Pomorskiej i Częstochowskiej.

Orkiestra regularnie koncertuje poza granicami (Niemcy, Holandia, Francja, Austria, Ukraina, Chiny). Prowadzi ożywioną współpracę z instytucjami krakowskimi, m.in.: z Operą Krakowską, Filharmonią Krakowską, z Fundacją Polsko-Chińską Chopin oraz krakowskimi domami kultury.

Najbardziej znaczącymi wydarzeniami w działalności artystycznej orkiestry były – premierowe wykonanie "Nieszporów Ludźmierskich" Jana Kantego Pawluśkiewicza i Leszka Aleksandra Moczulskiego (1992), zdobycie I miejsca w Ogólnopolskim Konkursie Orkiestr Szkolnych Szkół Muzycznych II Stopnia, zorganizowanym przez Akademię Filmu i Telewizji w Warszawie przy współudziale Centrum Edukacji Artystycznej oraz Programu II Polskiego Radia (2013) oraz tournée do Chin (2018).

Orkiestra wielokrotnie brała udział w festiwalach, m.in. w festiwalu Cracovia Sacra, jest częstym gościem cyklu Nowa Huta, dlaczego nie, organizowanym przez Dom Kultury Nowa Huta, wielokrotnie występowała w ramach festiwalu Szalone Dni Muzyki w Warszawie oraz w Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy.

Dorobek fonograficzny orkiestry to kilka płyt, m. in. "Polskie pieśni patriotyczne", "Kolędy", "Pieśni Maryjne" oraz wydane przez Polskie Radio piosenki przedwojenne na płycie "Nie zapomnisz mnie".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska