Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lotnisko Kraków-Balice wprowadziło szybkie testy na COVID-19. Koszt: 200 zł. Bez nich nie polecisz m.in. do Holandii. Będzie nowy standard?

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Na lotnisku Kraków Airport pojawiła się możliwość wykonania komercyjnego (kosztującego 200 zł) testu na Covid-19 przez pasażerów. Na razie dotyczy to osób wylatujących do Holandii, czyli konkretnie - w przypadku Krakowa – do Amsterdamu i Eindhoven. To odpowiedź władz lotniska na wprowadzenie przez Królestwo Niderlandów wymogu posiadania negatywnego wyniku szybkiego testu antygenowego wykonanego najdalej cztery godziny przed rozpoczęciem podróży lotniczej.

FLESZ - Tłumy w lokalach, sypią się kary

- Zależało nam, by udostępnić pasażerom wykonanie testu jak najszybciej i to była bardzo dobra decyzja, bo testy te cieszą się ogromnym zainteresowaniem

– mówi nam Natalia Vince, rzeczniczka Kraków Airport. Przyznaje, że procedura związana z holenderskimi obostrzeniami nieco komplikuje życie podróżnym, zwłaszcza tym, którzy wybierają się do Niderlandów pierwszym samolotem – o szóstej rano (test muszą sobie zrobić o 2. w nocy), ale wszyscy przywykli już, że bezpieczne latanie w erze koronawirusa wymaga pewnych poświęceń.

Kraków Airport: Jak i gdzie wykonać test na covid przed podróżą

Test można wykonywać od czterech godzin do 40 minut przed rozkładową godziną wylotu bezpośrednich rejsów do Królestwa Niderlandów, tj. KLM do Amsterdamu (AMS) oraz Ryanair do Eindhoven (EIN) w punkcie wymazowym zlokalizowanym bezpośrednio przed głównym wejściem do terminalu pasażerskiego (pod kładką łączącą terminal z parkingiem i stacją kolejową). Badanie realizowane jest przez Centrum Medyczne iMed24 w cenie 200 zł (preferowana płatność kartą), a czas oczekiwania na wynik testu wynosi około 20 minut. Po jego wykonaniu, wydawane jest stosowne zaświadczenie w języku polskim lub angielskim, potwierdzające uzyskany wynik testu.

- W odbudowaniu zaufania do podróży lotniczych najważniejsze są skoordynowane działania całej branży, zapewnianiające bezpieczeństwo podróży, zmierzające do wypracowania jednolitych standardów, które pozwolą w pełni otworzyć rynek przewozów lotniczych i turystykę po okresie pandemii

- podkreśla Natalia Vince. Dodaje, że z doświadczeń wakacyjnych z 2020 r., kiedy ruch szybko powrócił na krakowskie lotnisko, wynika, iż pasażerowie chętnie będą wybierać podniebne podróże – pod warunkiem, że poczują się bezpieczni. Stąd wzięły się jasne i przejrzyste procedury wprowadzone w Kraków Airport w porozumieniu z przewoźnikami w oparciu o zalecenia odpowiednich służb.

Kto podróżuje bez kwarantanny i gdzie polecimy latem

Przypominamy, że od 23 stycznia na mocy rozporządzenia rządu („w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii”), osoby posiadające negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, wykonanego 48 godzin przed przekroczeniem granicy (licząc od momentu wyniku tego testu), są zwolnione z odbycia 10-dniowej kwarantanny.

Równocześnie jednak w odpowiedzi na postępujące masowe szczepienia antycovidowe w większości krajów świata linie lotnicze przedstawiają coraz optymistyczniejsze scenariusze rozwoju sytuacji w branży lotniczej i turystycznej. Np. Wizz Air planuje w sezonie LATO 2021 uruchomić połączenia z Krakowa do Heraklionu i Santorini - dwa razy w tygodniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska