Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Małopolanie przodują w pobożności w kraju

Paulina Padzik
Do kościoła św. Anny w Krakowie chodzi więcej osób niż liczy parafia
Do kościoła św. Anny w Krakowie chodzi więcej osób niż liczy parafia Anna Kaczmarz
W diecezji tarnowskiej 71,7 procent wiernych uczęszcza na niedzielną mszę św. Według Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego (ISKK) to najwyższa frekwencja w kraju. Archidiecezja krakowska jest też w czołówce, ale ma znacznie gorszy wynik: 49,9 proc.

Władze kościelne w Małopolsce mają powody do zadowolenia, bo dane ISKK pokazują wzrost frekwencji na nabożeństwach niedzielnych, w ciągu roku - dla archidiecezji krakowskiej o 2 proc., a dla diecezji tarnowskiej o 4. Wynik może być lepszy jednak ze względu na to, że Instytut po raz pierwszy zdecydował się na zmianę metodologii badań. Od liczby wszystkich parafian zobowiązanych do udziału we mszy św. odliczono tych, którzy przebywają na emigracji zarobkowej.

Jeśli weźmie się pod uwagę badania religijności Polaków, prowadzone przez ISKK od lat 80., dane wyglądają nieco inaczej. Uczestnictwo w mszach św. spada z każdym rokiem - jeszcze kilkadziesiąt lat temu co drugi Polak zobowiązanych w każdą niedzielę na nabożeństwo. Zgodnie z najnowszymi danymi za rok 2017, odsetek praktykujących katolików spadł do 38 proc., choć około 90 proc. Polaków deklaruje się jako wierzący. Znacznie przybyło także osób twierdzących, że wiara jest możliwa bez Kościoła jako instytucji - to aż 65 proc. według państwowego Centrum Badania Opinii Społecznej.

Siła tradycji

W archidiecezji krakowskiej niemal połowa parafian chodzi w niedzielę na msze św. Rekordowa frekwencja (268,1 proc.) jest w dekanacie Kraków-Centrum, do którego należą m.in. parafia Wniebowzięcia NMP przy Placu Mariackim czy parafia św. Anny przy ul. Kanoniczej.

- Przyjeżdża do nas wiele osób spoza Krakowa. Przez lata kazania głosili wielcy kaznodzieje, w tym ks. Józef Tischner, co przyczyniło się do renomy świątyni - komentuje niezwykłą frekwencją ks. prof. Tadeusz Panuś, proboszcz parafii św. Anny w Krakowie.

Najniższa niedzielna frekwencja w archidiecezji jest w dekanacie Trzebinia - 31,9 proc. i Kraków-Bieńczyce - 31,7 proc. Mimo to południe kraju od lat pozostaje na szczycie religijności.

- Wskaźniki są wysokie na południu i wschodzie Polski, bo tam nie było akcji przesiedleńczej po 1945 roku ani zmiany kulturowej, dlatego tradycja odgrywa tu większą rolę - ocenia prof. Zdzisław Pasek, religioznawca z krakowskiej AGH.

Diecezja tarnowska od lat pozostaje jedną z najbardziej pobożnych w kraju (71,8 proc.).

- To z jednej strony powód do radości, ale z drugiej też zobowiązanie, to nie może nas usypiać - zaznacza ks. dr Michał Dąbrówka, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

Jak zauważa, liczba uczestników mszy świętych nie zawsze idzie w parze z jakością praktyk religijnych, bo do chodzenia do kościoła jesteśmy przyzwyczajeni. - Trzeba rozróżnić religijność i wiarę - podkreśla. Najniższą frekwencję w diecezji tarnowskiej zanotowano w dekanacie Mielec-Południe - 53,2 proc.

Frekwencja na mszach świętych w Polsce

Udział Polaków w niedzielnych mszach św. w ogólnopolskim zestawieniu wynosi 38,3 proc. To wzrost o 1,6 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Najwyższy wskaźnik tzw. dominicantes jest tradycyjnie w tarnowskiej diecezji (71,7 proc.), rzeszowskiej (64,1 proc.) i przemyskiej (59,8 proc.). Najniższy w szczecińsko-kamieńskiej i łódzkiej (po 24,6 proc.) oraz koszalińsko-kołobrzeskiej (25,6 proc.).

W całym kraju działa ponad 10 tys. parafii, w których pracuje 21 tys. księży diecezjalnych. W dniu badania w Polsce odprawiono łącznie 45178 mszy świętych.

Małopolanie przodują w pobożności w kraju

Najwięcej księży i parafii

- Diecezja tarnowska jest rejonem, gdzie zawsze było najwięcej powołań, a zawód księdza cieszy się największym autorytetem. Znane jest tam przysłowie „Kto ma księdza w rodzie, ten nie chodzi o głodzie” - twierdzi prof. Pasek - Z kolei Kraków to miejsce charyzmatyczne, silnie związane z Karolem Wojtyłą, tutaj jest duchowa stolica Polski. To dlatego te wskaźniki są wysokie.

Archidiecezja krakowska przoduje, jeśli chodzi o liczbę księży inkardynowanych (przypisanych do diecezji) - 1089 (71-75 na 100 tys. parafian), diecezja tarnowska ma ich tylko o jednego mniej (ponad 80 na 100 tys. parafian). I to jedne z najwyższych wskaźników w kraju.

Także parafii w archidiecezji krakowskiej i diecezji tarnowskiej jest najwięcej w Polsce, odpowiednio - 448 i 452. Kraków przoduje też, jeśli chodzi o liczbę parafii zakonnych - w całej archidiecezji jest ich aż 52. Dla porównania w diecezji białostockiej są tylko dwie.

POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:

FLESZ: 27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - Czy będzie kolejny rekord?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Małopolanie przodują w pobożności w kraju - Gazeta Krakowska

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska