Małopolsce przez rok przybyło tylko 59 milionerów

  Małopolsce przez rok przybyło tylko 59 milionerów

  Barbara Sobańska

  Gazeta Krakowska

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Chcesz zostać milionerem? Nie możesz się bać, mieć kompleksów, poprzeczkę ustaw sobie wysoko i wykorzystuj każdą szansę - taka jest recepta na sukces Adama Placka, który zaczynał od zera, a dziś jest właścicielem firmy Oknoplast-Kraków, od 15 lat działającej w Polsce i w Europie. Od dawna jest też milionerem.
  W Małopolsce milionerów jest obecnie 1275. W ciągu 2008 roku do grona osób zarabiających ponad milion rocznie dołączyło 59 osób. To zdecydowanie mniej niż w roku ubiegłym, gdy w naszym regionie przybyło aż 457 milionerów.

  Najwięcej, około 500, krezusów mieszka w Krakowie, a kolejnych 120 w podkrakowskich miejscowościach, m.in. w Za-bierzowie, Zielonkach, Micha-łowicach. W powiecie nowosądeckim żyje 114 milionerów, w tarnowskim - 67.
  W tym roku najwięcej, bo aż 14, milionerów przybyło w powiecie krakowskim, 12 w nowotarskim, 10 w oświęcimskim, po 7 w gminach Proszowice i Wieliczka, 4 w Bochni. Z Gorlic zaś zniknęło 12 milionerów, a 4 z Miechowa.
  7, 8 mln zł - To najwyższy dochód za rok 2008 w Małopolsce
  Kim są małopolscy milionerzy? - Znakomita większość z nich to właściciele firm, znikoma garstka pozostałych to kadra menedżerska i gracze giełdowi - mówi Monika Sala-Szczypińska, rzeczniczka Izby Skarbowej w Krakowie.

  Proporcje te obrazują dane z Urzędu Skarbowego Kraków Podgórze, w którym ze 116 milionerów aż 95 rozliczyło się z fiskusem, wypełniając PIT-36L (pozarolnicza działalność gospodarcza opodatkowana podatkiem liniowym 19 proc.), 11 PIT-38 (gracze giełdowi), 8 PIT-37 (stosunek pracy, rady nadzorcze, zarządy, kontrakty menedżerskie), a 2 PIT-36 (działalność gospodarcza opodatkowana według zasad ogólnych). W US w Bochni proporcje rozkładają się podobnie: na 31 milionerów aż 29 to właściciele firm (PIT-36L).
  1 »

  Czytaj treści premium w Gazecie Krakowskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo