Małopolscy innowatorzy Szybką Ścieżką zmierzają do sukcesu. Jak do nich dołączyć, opowiedzą eksperci NCBR na spotkaniu w Krakowie

Materiał informacyjny NCBR
Z roku na rok polska gospodarka staje się coraz bardziej innowacyjna. To zasługa polskich przedsiębiorców i naukowców, którzy mają doskonałe pomysły i kompetencje niezbędne do ich realizacji. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju pomaga doprowadzić projekty do etapu wejścia na rynek.

Dzięki wsparciu z ogłaszanego przez NCBR konkursu Szybka Ścieżka sukces odniosło już wielu małopolskich innowatorów. Jego nowa edycja to szansa na powiększenie tego grona. Już 28 lutego br. w Jagiellońskim Centrum Innowacji, podczas spotkania NCBR dla Firm – wsparcie przedsiębiorców z POIR (Programu Inteligentny Rozwój), można będzie uzyskać praktyczną wiedzę na ten temat.

7 lutego ruszył nabór wniosków w pierwszej rundzie najnowszej Szybkiej Ścieżki. Konkurs, w którym można uzyskać dofinansowanie dla projektów badawczo-rozwojowych (B+R), przeszedł dużo zmian. Z myślą o wnioskodawcach zmniejszono liczbę kryteriów wyboru projektów, uproszczono procedury i język.

Spotkanie w Krakowie to okazja, by poznać szczegóły oferty konkursowej. Wiedza przekazana przez ekspertów pomoże również definiować innowacje, planować poszczególne etapy projektu badawczo-rozwojowego (B+R), wyznaczać kamienie milowe czy wreszcie napisać dobry wniosek o dofinansowanie z Funduszy Europejskich.

Asystenci w gotowości

Jedną z nowości prezentowanych podczas warsztatów w Krakowie będzie aplikacja Asystent Budżetowy. Służy ona do łatwego kwalifikowania kosztów zaplanowanych w projektach finansowanych ze środków POIR. Dzięki niej upewnimy się, co zaliczyć do danej kategorii kosztów B+R, jak poprawnie nazwać wydatki i jak je uzasadnić we wniosku o dofinansowanie. Asystent pomoże uniknąć często powtarzających się błędów.

Popularnością wśród wnioskodawców cieszy się też aplikacja edukacyjna Asystent Innowacji, która pozwala wstępnie zweryfikować pomysł na projekt B+R pod kątem zgodności z kryteriami POIR.

Szybka Ścieżka w czterech rundach

Budżet najnowszej Szybkiej Ścieżki to 1,2 mld zł. Konkurs, o którym opowiedzą przedstawiciele NCBR, został podzielony na cztery rundy, przy czym rundy I-II oraz III-IV adresowane są do różnych podmiotów. W dwóch pierwszych, trwających łącznie od 7 lutego do 3 kwietnia 2020 r., na dofinansowanie mają szansę projekty realizowane przez duże przedsiębiorstwa oraz konsorcja złożone z dużych przedsiębiorstw (także z udziałem MŚP lub jednostek naukowych). Z kolei w rundach III i IV, trwających od 4 kwietnia do 1 czerwca, wsparcie mogą uzyskać projekty realizowane przez małe i średnie przedsiębiorstwa oraz ich konsorcja (także z udziałem jednostek naukowych). Oznacza to, że firmy z sektora MŚP mogą ubiegać się o dofinansowanie w każdej z rund: w dwóch pierwszych jako konsorcjanci dużych przedsiębiorstw, a w dwóch ostatnich w konsorcjum z inną małą firmą, z jednostką naukową lub samodzielnie. Po raz pierwszy ustalono pulę środków dla poszczególnych rund naboru wniosków: w pierwszej na wnioskodawców czeka 300 mln zł, w drugiej 100 mln zł, w trzeciej 500 mln zł, a w czwartej 300 mln zł.

Małopolska wspiera innowacje

Jak informuje Małopolskie Obserwatorium Rozwoju Regionalnego, tylko w pierwszej połowie 2019 r. miejscowe firmy złożyły w ramach POIR niemal 2 tys. projektów wpisujących się w Krajowe Inteligentne Specjalizacje, co stanowi trzeci najwyższy wynik w skali 16 województw. Z kolei z raportu „Działalność badawcza i rozwojowa w Polsce w 2018 r.” przygotowanego przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że Małopolska plasuje się na drugim miejscu w kraju pod względem nakładów wewnętrznych na działalność badawczą i rozwojową. Największy odsetek środków na B+R wydatkowano w obszarze nauk inżynieryjnych i technicznych. Projekty współfinansowane z Szybkiej Ścieżki pozwalają osiągać postęp w kluczowych dla naszej gospodarki dziedzinach, powiększać innowacyjny kapitał regionu, a także budować indywidualny sukces.

Szeroka paleta korzyści

Wsparcie przyznawane przez NCBR to w pierwszym rzędzie środki finansowe, ale katalog korzyści dla beneficjentów na tym się nie wyczerpuje. Szefowie firmy Walstead Kraków, która dzięki dofinansowaniu z Szybkiej Ścieżki tworzy platformę zintegrowanego zarządzania, planowania i sterowania procesami logistycznymi w przedsiębiorstwie produkcyjnym z wykorzystaniem cyber-fizycznych systemów, podkreślają, że także aspekt promocyjny współpracy z NCBR ma dla nich ogromne znaczenie. Niektóre części projektu stanowią innowację na skalę światową, co wiąże się z dużymi kosztami i nakładem pracy. Dofinansowanie z NCBR daje więc firmie możliwość realizacji tego przedsięwzięcia przy zmniejszonym ryzyku i na większą skalę.

POIR – bogata oferta konkursów w 2020 roku

Drugi konkurs Szybka Ścieżka w tym roku NCBR ogłosi 1 lipca. Jego budżet poznamy za pewien czas. Łącznie z funduszy Programu Inteligentny Rozwój w 2020 r. Centrum przeprowadzi 11 konkursów, przeznaczając na to co najmniej 2 mld zł.

Harmonogram konkursów NCBR w ramach POIR znajduje się na stronie NCBR – www.ncbr.gov.pl oraz na stronie POIR – www.poir.gov.pl.

Praktyczne informacje

Przedsiębiorcy i naukowcy z regionu, którzy planują realizację prac B+R, mogą podczas warsztatów zapoznać się z konkursami prowadzonymi przez NCBR oraz skonsultować swoje zamierzenia z ekspertami. Harmonogram nabliższych bezpłatnych spotkań z cyklu NCBR dla Firm – wsparcie przedsiębiorców z POIR dostępny jest na stronie ncbrdlafirm.pl.

·Więcej informacji o nowościach w konkursie Szybka Ścieżka: ncbr.gov.pl/szybkasciezka.
·Jeśli chcesz zweryfikować założenia swojego projektu i dowiedzieć się, czy ma on szanse na dofinansowanie, skorzystaj z Asystenta Innowacji: asystentinnowacji.ncbr.gov.pl.
·Budżet projektu B+R pomoże Ci zaplanować najnowsza aplikacja Asystent Budżetowy: asystentbudzetowy.ncbr.gov.pl.
·Pytania dotyczące konkursów organizowanych przez NCBR możesz zgłaszać również w Punkcie Informacyjnym w Warszawie przy ul. Nowogrodzkiej 47a, pod numerem telefonu 22 39 07 170 lub pisząc na adres info@ncbr.gov.pl.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3