Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Małopolska: gruźlica atakuje coraz młodszych ludzi

Magorzata Gleń
Pulmonolog Krzysztof Barczyk pokazuje jak wyglądają płuca osoby chorej na gruźlicę
Pulmonolog Krzysztof Barczyk pokazuje jak wyglądają płuca osoby chorej na gruźlicę Małgorzata Gleń
Gruźlica nie jest już chorobą ludzi z nizin społecznych. Coraz częściej chorują na nią ludzie młodzi, dobrze odżywieni, mający dobrą pracę.

Powiat olkuski: niemiecki powiat podarował Olkuszanom karetkę

- Gruźlica to choroba społeczna - zaznacza Krzysztof Barczyk, pulmonolog z Wojewódzkiego Szpitala Chorób Płuc w Jaroszowcu. Teraz w szpitalu w Jaroszowcu leczy się u niego 19-latka i 21-latek, a byli jeszcze młodsi ludzie.

Dziewczyna opowiada, że przez kilka miesięcy pokasływała. Wreszcie przyplątała się wysoka gorączka. Najpierw była leczona na zapalenie oskrzeli, później na zapalenie płuc, a dopiero na końcu lekarz zaczął podejrzewać, że to gruźlica. W szpitalu jest już 2,5 miesiąca. - Jeszcze miesiąc i wychodzę. Matura za pasem - cieszy się 19-latka, ale już wie, że czeka ją wielomiesięczne branie leków i kontrole u lekarza do końca życia.

Czytaj także: Wybory 2011 w Krakowie. Tak głosowały dzielnice

21-latek leżący w Jaroszowcu ma już dość izolacji. Gdyby lekarze wcześniej się zorientowali, co mu dolega, już by wyszedł ze szpitala. - Przez rok leczyli mnie na alergię - mówi. Obydwoje nie mają pojęcia, gdzie mogli się zarazić. Jedno ich pociesza - nie zarazili nikogo z rodziny.

Lekarze z jaroszowickiego szpitala podkreślają, że coraz częściej trafiają do nich ludzie młodzi. W szpitalu trzeba spędzić od kilku miesięcy do nawet dwóch lat.

W zeszłym roku w jaroszowickim szpitalu leczyło się 220 osób, z czego 64 były mieszkańcami powiatu krakowskiego, 50 olkuskiego, 11 oświęcimskiego i po dziewięć wadowickiego i chrzanowskiego.

- To wcale nie oznacza, że w olkuskim statystycznie więcej ludzi choruje. To oznacza jedynie, że u nas jest większa wykrywalność, bo nasi lekarze mają wieloletnie doświadczenie dzięki współpracy ze szpitalem w Jaroszowcu - podkreśla Agata Knapik dyrektor olkuskiej Inspekcji Sanitarnej.

W całej Małopolsce w roku ubiegłym na gruźlicę zachorowało 491 osób. W pierwszym półroczu tego roku 256. Dla porównania, w roku 2000 chorobę stwierdzono u 677 pacjentów. - Coroczne badania wskazują na systematyczny spadek liczby zachorowań na gruźlicę. Na każde 100 tysięcy mieszkańców w roku 2010 zapadalność na gruźlicę wyniosła w Małopolsce 14,8, a w roku 2006 - 20,3 - podkreśla Anna Armatys, rzecznik krakowskiego sanepidu.

W pierwszy półroczu 2011 roku zanotowano 17 przypadków zachorowań na gruźlicę w powiecie chrzanowskim, 14 w oświęcimskim, 15 w olkuskim oraz 9 przypadków w powiecie wadowickim. Od lipca do września tylko w olkuskim lekarze podejrzewają kolejnych 19 zachorowań.

Lekarze ze szpitala w Jaroszowcu boją się Mistrzostw Euro 2012. Z Ukrainy możemy przywieźć nie tylko dobre wspomnienia. - Tam zachorowalność na gruźlicę jest wyższa niż w Polsce i to jest lekoodporna jej odmiana - mówi Krzysztof Grzesik, dyrektor szpitala w Jaroszowcu.

Najnowsze wyniki wyborów 2011: PO i PiS

Mieszkania Kraków. Zobacz nowy serwis

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska