Nasza Loteria

Małopolska narażona jest na powodzie błyskawiczne. Opady nie ustają, zwołano sztab kryzysowy. "Służby są w pełnej gotowości"

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego towarzyszyła też prezentacja sprzętu
Posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego towarzyszyła też prezentacja sprzętu Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie.
Intensywne opady nie ustają, a trzeba pamiętać, że ukształtowanie terenu Małopolski sprawia, że region jest wyjątkowo narażony na tzw. powodzie błyskawiczne. Czasami wystarczy zaledwie kilka minut intensywnych opadów, by potoki zamieniły się w rwące rzeki. Dlatego też 17 maja odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Tematem spotkania była ocena zagrożenia powodziowego i ochrony przeciwpowodziowej w województwie małopolskim. Spotkanie odbyło się w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowym Instytucie Badawczym w Krakowie. Po posiedzeniu zaprezentowano także narzędzia, które IMGW wykorzystuje w swojej pracy.

Aktualna sytuacja pogodowa

- Służby są w pełnej gotowości do wzmożonych działań, ale apeluję również do mieszkańców o rozwagę i ostrożność – mówił wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Mieszkańcy powiatów: gorlickiego, nowosądeckiego, nowotarskiego, tatrzańskiego oraz Nowego Sącza otrzymali alerty RCB z ostrzeżeniem meteorologicznym II stopnia, a pozostała część województwa objęta jest ostrzeżeniem I stopnia. W związku z intensywnymi opadami deszczu, spodziewane są wzrosty poziomu wody w strefie stanów średnich i do strefy wody wysokiej. Miejscami wzrosty mogą być gwałtowne. Ostrzeżenie hydrologiczne II stopnia o wezbraniu z przekroczeniem stanów ostrzegawczych obowiązuje na razie do 18 maja.

Posiedzenie WZZK

Podczas posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego omawiane były kwestie związane z zagrożeniem powodziowym oraz szeroko pojętą ochroną przeciwpowodziową w Małopolsce.

Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie Małgorzata Sikora zapewniła, że Wody Polskie czuwają nad bezpieczeństwem powodziowym mieszkańców Małopolski i Krakowa.

– Centrum funkcjonujące w strukturze RZGW w Krakowie monitoruje w trybie 24-godzinnej gotowości sytuację hydro-meteorologiczną oraz koordynuje pracę zbiorników retencyjnych tak, by móc skutecznie redukować falę powodziową na zbiornikach. Pracownicy Wód Polskich na bieżąco monitorują i utrzymują właściwy stan techniczny obiektów hydrotechnicznych, jak i urządzeń towarzyszących, np. śluz wałowych - mówiła Małgorzata Sikora.

Dyrektor RZGW w Krakowie nawiązała również do szeregu realizowanych inwestycji przeciwpowodziowych na terenie Krakowa, jak również całego województwa. W stolicy Małopolski obecnie są wykonywane zadania wycenione na łączną kwotę 400 mln zł, a w Małopolsce na ponad 155 mln zł.

- Nasze zbiorniki w Małopolsce, zarówno Świnna Poręba, Dobczyce jak i Klimkówka są przygotowane na przyjęcie ewentualnych większych opadów - dodała.

Monitor IMGW-PIB

O osłonie meteorologicznej i hydrologicznej województwa mówiła zastępca dyrektora Centrum Hydrologicznej Osłony Kraju, kierownik Biura Prognoz Hydrologicznych w Krakowie IMGW – Państwowy Instytut Badawczy Małgorzata Gori.

IMGW– PIB opracował i wdrożył nowoczesne narzędzie, jakim jest Monitor Danych Systemu Hydrologii, które umożliwia prezentację ostrzeżeń hydrologicznych na tle map z podziałem na jednostki terytorialne (województwa, powiaty) oraz dopasowanie i dystrybuowanie ostrzeżeń do odbiorców, z uwzględnieniem podziałów administracyjnych (województwa).

– Monitor umożliwia prezentację i wizualizację danych oraz produktów przygotowywanych przez IMGW-PIB. Dzięki bezpośredniemu połączeniu z bazami hydro i meteo, użytkownicy Monitora mają dostęp do najnowszych danych operacyjnych dotyczących m.in. stanów wody, przepływów, opadów, temperatur powietrza oraz danych z systemów teledetekcji atmosfery. Pozwala to śledzić na bieżąco sytuację hydrologiczno-meteorologiczną oraz zjawiska ekstremalne występujące na terenie Polski – mówiła Małgorzata Gori.

Służby w gotowości

St. bryg. Paweł Żaba, zastępca małopolskiego komendanta wojewódzkiego PSP zapewnił o gotowości i specjalnym przeszkoleniu strażaków do działań w sytuacjach zagrożenia powodziowego. Jak również podał - PSP na stanie posiada 35 łodzi, 13 pontonów i amfibię. Na wyposażaniu jednostek OSP mamy 50 łodzi, 17 pontonów.

- Jeżeli chodzi o sprzęt do budowy wałów przeciwpowodziowych, zapór mamy łącznie 7,6 tys. m.b., 400 tys. sztuk worków na piasek i 1,3 tys. agregatów prądotwórczych przenośnych- wymieniał st. bryg. Paweł Żaba.

Insp. Piotr Morajko, I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie wyjaśnił, że w sytuacji kryzysowej na terenie województwa oddziały policyjne mogą skierować ok. 1 tys. policjantów służby prewencyjnej i kryminalnej pełniących służbę w danym momencie oraz około 6 tys. policjantów możliwych do skierowania w ramach procedur alarmowych. Policja posiada również m.in. ok. 20 łodzi, pojazdy specjalistyczne, quady, śmigłowiec i pomocniczy sprzęt.

Dowódca 11MBOT płk Marcin Siudziński dodał, że - Siły i środki 11 MBOT przeznaczone do akcji kryzysowych zgodnie z „Planem zarządzania kryzysowego resortu ON” pozostają w gotowości do użycia do 12 godzin. Do realizacji zadań na terenie województwa małopolskiego w zwalczaniu powodzi i zjawisk lodowych przeznaczonych jest łącznie 340 żołnierzy oraz 46 jednostek sprzętu (samochody ciężarowe i osobowe terenowe, sanitarka, koparki i spycharko-ładowarka) wydzielane z 7 jednostek wojskowych.

Abonament na loty, Polska krajem pilotażowym

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska