Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Małopolskie cerkwie kandydują na listę UNESCO

Redakcja
Po cztery drewniane, zabytkowe cerkwie z Małopolski i Podkarpacia oraz osiem z terenu Ukrainy ma szansę zostać wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Decyzja czy tak się stanie, zapadnie prawdopodobnie w przyszłym roku.

Z woj. małopolskiego szansę na wpisanie na listę UNESCO mają obiekty w Powroźniku, Owczarach, Kwiatoniu i Brunarach Wyżnych. Cztery cerkwie z Podkarpacia znajdują się w Radrużu, Chotyńcu, Smolniku i Turzańsku. Na Ukrainie są to obiekty w Potyliczu, Rahatyniu, Drohobyczu, Żółkwi, Werbiążu Niżnym, Jasinie, Użoku i Matkowie.

Wspólna aplikacja została złożona przez stronę ukraińską. Jak poinformowała zastępca sekretarza generalnego Polskiego Komitetu ds. UNESCO Aleksandra Wacławczyk dokumentacja jest kompletna.

- W związku z tym misja ekspercka powinna się odbyć jesienią br. W przypadku pozytywnej rekomendacji ekspertów, rozpatrywanie kandydatury przez Komitet Światowego Dziedzictwa powinno mieć miejsce w przyszłym roku - na dorocznej sesji, odbywającej się zwykle na przełomie czerwca i lipca - dodała.

Dotychczas w Polsce na liście UNESCO wpisanych jest zaledwie siedem drewnianych kościołów znajdujących się na terenie południowej Małopolski.

Jak powiedział rzecznik marszałka województwa podkarpackiego Wiesław Bek polsko-ukraiński szlak drewnianych cerkwi, który ma szanse powstać, będzie bardzo atrakcyjny dla turystów.

Bek zaznaczył, że samorząd województw zamierza wesprzeć właścicieli obiektów, aby były one dobrze przygotowane do wizyty eksperta UNESCO.

Marszałkowie województw podkarpackiego i małopolski podpisali deklarację współpracy. W jej ramach mają wspólnie zabiegać o wpisanie na listę UNESCO cerkwi z obu regionów. We wspólnej deklaracji można przeczytać m.in. że drewniane kościółki to zabytki unikalne na mapie Europy, mocno związane z ideowymi wartościami.

- Te małe obiekty to piękne dzieła mistrzów architektury i snycerki są naszą spuścizną kulturową. Odegrały znaczącą rolę w kształtowaniu świadomości i tożsamości lokalnej i regionalnej - czytamy w dokumencie.

Polska Lista Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO liczy 13 pozycji. Są na niej m.in. Stare Miasto w Krakowie, Zabytkowa Kopalnia Soli w Wieliczce, Zamek krzyżacki w Malborku i Hala Stulecia we Wrocławiu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska