Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Masłowska znowu przejmuje kontrolę. Recenzja książki "Jak przejąć kontrolę nad światem nie wychodząc z domu" Doroty Masłowskiej

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
„Jak przejąć kontrolę nad światem nie wychodząc z domu” to drugi tom głośnych tekstów Doroty Masłowskiej publikowanych w latach 2018-2020 w cyklu pod tym samym tytułem w magazynie o kulturze Dwutygodnik.com. Z czasem felietony Masłowskiej przybrały formę swoistych dzienników czy krótkich esejów, w których pisarka rozkłada na części pierwsze zjawiska życia codziennego, „lumpeks kultury współczesnej”.

FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek

I tym razem nie umknęły uwadze Doroty Masłowskiej zwykłe zdarzenia, a z grzebania w śmietniku popkultury zawsze wynosi ona jakąś pokraczną perełkę, by postawić ten odrapany gadżet jak bibelot i się nim zachwycać. Mamy więc w tomie i przedziwną reklamę Poczty Polskiej, i refleksję o kursie szycia, jest zagraniczne stypendium pisarskie i wyzwanie raperów #hot16challenge, a także pandemiczne rozmyślania na temat maseczek.

Masłowska wyławia z odmętów rzeczywistości, to co spychamy na jej margines. Podobnie w kulturze, wyciągając na światło dzienne zamierzchłe programy randkowe snuje rozważania nie tylko o kondycji kultury. Tak, wszyscy czytamy Tokarczuk, jesteśmy już, tak jak autorka felietonów „JPKNŚ”, na czwartej stronie „Ksiąg Jakubowych”. Ale póki co, sprawdzamy, co nowego na Netflixie (tylko sprawdzamy) albo przypomnimy sobie teleturnieje na kanale z powtórkami.

Trącąca dziś myszką „Randka w ciemno” i jej nowoczesny TVN-owski odpowiednik „Apetyt na miłość” są dla Masłowskiej przyczynkiem dla całkiem zgrabnych badań socjologicznych, na miarę felietonu, rzecz jasna. Są materiałem do refleksji na temat kierunku w jakim poszła telewizja, dobieranie się w pary, są obrazem ewoluującego świata w pigułce i nas samych, którzy dzielnie tkwimy na czwartej stronie Tokarczuk z pilotem w dłoni. W przeciwieństwie jednak do poważnych analiz socjologów grzmiących nad kondycją społeczeństwa, Masłowska puszcza oko i mówi: mam tak samo, nie napisałam książki, bo oglądam seriale.

Nie mogło zabraknąć w tym tomie rozważań pandemicznych historii, jest więc opowieść o trendzie obecnym w kulturze ostatnich miesięcy, czyli wyzwaniu raperów #hot16challenge, „ostrym cieniu mgły”, do którego szaleńczo stanęła cała Polska. ‘„Walka w ostrym cieniem mgły” perfekcyjnie przewodzi emocjonalną jakość ostatnich miesięcy: zagmatwaną niemożliwość, odrażający nonsens i naszą bzdurną niemoc” – pisze Masłowska.

Ale nie tylko o kulturze będzie w drugim tomie felietonów, przy których przydarzy się pewnie i wam myśl: o, ktoś to też zauważył, np. w felietonie o najnowszej reklamie Poczty Polskiej. Na pewno się też pośmiejecie.

Niewątpliwą zaletą tej i innych książek Masłowskiej jest czułość pisarki na słowo i jej erudycja. W felietonach amatorzy jej prozy odnajdą także charakterystyczną dla Masłowskiej autoironię i cięte riposty. No i wiadomo już, że kolejna książka nie pojawi się zbyt szybko, chyba, że Masłowskiej odetną dostęp do Netflixa.

Od debiutu w 2002 roku – pisanego w czasie przygotowań do matury – Masłowska uważana jest za jeden z najoryginalniejszych głosów w polskiej prozie. Fani jej twórczości zyskują kolejną pozycję w swojej biblioteczce, ci, którzy za jej pisarstwem nie przepadają, nie pochłoną tej książki z wypiekami na twarzy.

„Jak przejąć kontrolę nad światem 2”
Dorota Masłowska
Wydawnictwo Literackie, 2020

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska