Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matematyka. Matura na poziomie rozszerzonym. "Bardzo trudna" matura z matematyki (Odpowiedzi, Rozwiązania) 12.05.21

(MM)
Matematyka. Matura na poziomie rozszerzonym
Matematyka. Matura na poziomie rozszerzonym Anna Kaczmarz
Matura z matematyki na poziomie rozszerzonym okazała się bardzo ciężka – tak mówią nam maturzyści wychodzący z tego egzaminu we wtorek (11 maja). Właściwie każdy wyczerpał cały dostępny czas na jego napisanie, czyli trzy godziny. W arkuszach egzaminacyjnych na maturzystów czekało 15 zadań. Od wielu zdających słyszymy, że nie udało im się rozwiązać wszystkich zadań, a co do pozostałych nie są pewni, czy dobrze je rozwiązali.

Matura 2021. Matematyka na poziomie rozszerzonym

- Ta matura była zdecydowanie inna od poprzednich, dosyć trudna. I... dziwna, bo były na niej zarówno zadania łatwe, oczywiste, a z drugiej strony niektóre zadania były bardzo wymagające - mówi nam Karol Haluch z Publicznego Liceum Ogólnokształcącego Jezuitów im. św. Stanisława Kostki w Krakowie. - Dobrym przykładem na zadania łatwe jest np. zadanie kodowane z granic albo zadanie z parametrem. A ciężkie było np. zadanie 14 z wykresem, gdzie trzeba było obliczyć pole trójkąta w zależności od parametru m. A ten parametr to współrzędna iksowa dla punktu c, który należał do paraboli podanej w zadaniu. Liczenia z tym było bardzo dużo - opowiada.

Matura 2021 z matematyki rozszerzonej. Przykładowe odpowiedzi

Matura matematyka 2021 rozszerzenie - odpowiedzi, rozwiązani...

Wielu maturzystów zaskoczyło to, że nie było na tegorocznym egzaminie ani jednego zadania z ciągów. - A z kolei było: jedno zadanie stricte z geometrii, dwa – nawiązujące do geometrii analitycznej i jedno ze stereometrii, zadanie optymalizacyjne z brył, i jeszcze był dowód geometryczny - wymienia Karol.

Julia Grzybowska z VI LO w Krakowie ocenia, że zadania na tegorocznej maturze z matematyki na poziomie rozszerzonym były nieschematyczne. - Zaskoczyły mnie te pytania. Dwóch zadań nie dokończyłam i to nie z powodu braku czasu, tylko po prostu nie wiedziałam, jak je dokończyć, doszłam do ślepego zaułka i nie miałam pomysłu, co dalej - relacjonowała nam maturzystka. Planuje studiować ekonomię, a w naborze na te studia właśnie wynik z egzaminu z matematyki jest najważniejszy, dlatego Julia do nauki matematyki przywiązywała największą wagę.

- Zdawałam też angielski na poziomie dwujęzycznym i wczoraj język polski rozszerzony. Z całej matury dla mnie jednak matematyka na poziomie rozszerzonym była najtrudniejsza. I to mnie w sumie zdziwiło, bo spodziewałam się, że język polski będzie trudniejszy, a był zaskakująco przystępny - stwierdziła absolwentka I LO.

Matura z matematyki 2021. Maturzyści jako jedno z cięższych określają zadanie optymalizacyjne

Julia zapamiętała z egzaminu z matematyki np. zadanie optymalizacyjne czy zadanie z logarytmem na dowodzenie. - Albo zadanie z geometrii analitycznej: były podane dwa punkty na prostej i był środek okręgu, a należało powiedzieć, w jakim punkcie ten okrąg jest styczny do tej prostej - opowiada krakowska maturzystka.

Julia przytacza treść jeszcze jednego zadania, które zapadło jej w pamięć: trzeba było obliczyć, jakie jest prawdopodobieństwo wylosowania spośród wszystkich liczb czterocyfrowych naturalnych liczby, która jest podzielna przez 15, zakładając, że ta liczba jest już podzielna przez 18.

Maturę rozszerzoną z matematyki piszą co roku tylko uczniowie, którzy zadeklarowali chęć zdawania tego przedmiotu

Dla przypomnienia: maturę rozszerzoną z matematyki piszą co roku tylko uczniowie, którzy zadeklarowali chęć zdawania tego przedmiotu. Dla wszystkich obowiązkowa jest jedynie matura z matematyki na poziomie podstawowym. Co więcej, w tym roku - z racji tego, że matury poprzedził długi okres zdalnego nauczania, w ogóle nie jest obowiązkowe zdawanie jakiegokolwiek egzaminu na poziomie rozszerzonym z wybranego przedmiotu. Jednak nie brak zdających takie egzaminy, ponieważ wyniki z nich są wymagane w rekrutacji na określone kierunki studiów.

  • Egzaminy maturalne w potrwają jeszcze do 20 maja.
  • W Małopolsce matury zdaje w tym roku ok. 25,8 tys. tegorocznych absolwentów, z tego w samym Krakowie - ok. 8,2 tys.
  • Osób piszących matury po raz kolejny - by poprawić wyniki z poprzednich lat - jest w naszym województwie 6,5 tys., z czego prawie 2,5 tys. w Krakowie.

A oto harmonogram matur do końca tego tygodnia:

wtorek (11 maja)

  • godz. 9 matematyka (poziom rozszerzony)
  • wiedza o społeczeństwie (poziom rozszerzony)

środa (12 maja)

  • godz. 9 - biologia (poziom rozszerzony)
  • godz. 14 - język francuski (poziom rozszerzony), język francuski (poziom dwujęzyczny)

czwartek (13 maja)

  • godz. 9 - geografia (poziom rozszerzony)
  • godz. 14 - język francuski (poziom podstawowy), język hiszpański (poziom podstawowy), język niemiecki (poziom podstawowy), język rosyjski (poziom podstawowy), język włoski (poziom podstawowy)

piątek (14 maja)

  • godz. 9 - chemia (poziom rozszerzony)
  • godz. 14 - język niemiecki (poziom rozszerzony), język niemiecki (poziom dwujęzyczny)

FLESZ - Wielka depopulacja Polski. Ubędzie nas 7 mln

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska