MATURA 2014 FIZYKA: ODPOWIEDZI, ARKUSZE [poziom podstawowy]
Maturzyści w poniedziałek, 11 maja o godzinie 9.00 rozpoczną pisać egzamin z fizyki i astronomii na poziomie podstawowym lub rozszerzonym. Po południu o godzinie 14.00 napiszą egzamin z filozofii na poziomie podstawowym lub rozszerzonym.
Egzamin ma formę pisemną i trwa 180 minut. Może przystąpić do niego każdy absolwent szkoły średniej. W trakcie egzaminu dozwolone jest korzystanie z Karty wybranych wzorów i stałych fizykochemicznych, a także z kalkulatora oraz z linijki.
TERMINARZ EGZAMINÓW MATURALNYCH 2015 W DRUGIM TYGODNIU MATUR 11-22 MAJ:
Część pisemna:
11 maja - fizyka i astronomia,poziomy podstawowy i rozszerzony
12 maja - język niemiecki, poziom podstawowy
13 maja - geografia, poziomy podst. i rozszerzony
14 maja - język rosyjski, poziom podstawowy
15 maja - chemia, poziomy podstawowy i rozszerzony
18 maja - język francuski, poziom podstawowy
19 maja - informatyka, poziomy podst. i rozszerzony
20 maja - język hiszpański,poziom podstawowy
21 maja - język włoski, poziom podstawowy
22 maja - język mniejszości narodowych, poziomy podst. i rozszerzony
- kaszubski
- łemkowski.
Część ustna:
od 4 do 29 maja - języki obce nowożytne,
- język łemkowski,
- język kaszubski.
Egzamin jest przeprowadzany w szkołach według harmonogramów ustalonych przez przewodniczących szkolnych zespołów egzaminacyjnych.
od 11 do 23 maja
- język polski,
- języki mniejszości narodowych.
Każdy absolwent, który zdecyduje się przystąpić do egzaminu maturalnego, będzie obowiązkowo zdawał pięć egzaminów. Z języka polskiego – w części pisemnej i części ustnej, z wybranego języka obcego nowożytnego – w części pisemnej i części ustnej, z matematyki – w części pisemnej – przypomina dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej dr Marcin Smolik.
Każdy uczeń, aby zdać maturę będzie musiał uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych (język polski, język obcy, matematyka). Wynik uzyskany z egzaminu z przedmiotu dodatkowego nie będzie miał wpływu na zaliczenie matury, a jedynie będzie brany pod uwagę podczas rekrutacji na studia.
WIDEO: MATURA 2015
Autor: Karolina Gawlik
Od tego roku zmienia się również sposób oceniania prac pisemnych z języka polskiego. Nie będzie tzw. klucza odpowiedzi. Zamiast tego egzaminator będzie musiał oceniać pracę w sposób holistyczny, czyli „całościowy”. W odróżnieniu od
obecnie stosowanego oceniania analitycznego, oceniane będą: pokonanie tzw. zasadniczej trudności zadania oraz kolejne czynności prowadzące do jego pełnego rozwiązania.
MATURA 2014 FIZYKA podstawowa [ARKUSZ]
MATURA 2014 FIZYKA podstawowa [ODPOWIEDZI]
MATURA 2014 FIZYKA rozszerzona [ARKUSZ]
MATURA 2014 FIZYKA rozszerzona [ODPOWIEDZI]