Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2019 POLSKI podstawa: ODPOWIEDZI, ARKUSZ, LEKTURY. "Dziady" i rozprawka na maturze podstawowej z polskiego 09.05.2019 r.

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Matura 2019 pisemna z języka polskiego odbyła się 6 maja. Na napisanie matury podstawowej uczniowie mieli 170 minut, a na poziomie rozszerzonym (ta rozpocznie się o godz. 14) będą mieli 180 minut. W krakowskim VIII Liceum Ogólnokształcącym pierwszy wyszedł z matury z polskiego Stanisław Gaweł – tuż przed godziną 11. Jak nam przekazał, temat rozprawki, którą pisał, było związane z wolnością. - Mniej więcej: czym jest wolność w życiu człowieka. Trzeba było postawić tezę i napisać rozprawkę, odwołując się do całości utworu oraz innego, wybranego przez siebie tekstu kultury – relacjonował nam Stanisław, absolwent klasy III o profilu matematyczno-fizycznym z rozszerzenie informatycznym.

Matura 2019 POLSKI podstawa: TEMATY, ARKUSZ, ODPOWIEDZI. "Dziady" i rozprawka na maturze podstawowej z polskiego 06.05.2019 r.

Według Anny Matuszek, nauczycielki w VIII LO, matura z polskiego na poziomie podstawowym była trudna. Jeśli chodzi o rozprawkę – w odróżnieniu od osób 30+ i starszych, dla młodego pokolenia temat wolności jest mało aktualny.

– Wolność traktują jako dowolność, ona sprawia kłopot, chcieliby dla niej ram i granic – mówi polonistka.

Ponadto w poprzednich latach tematy maturalne zawierały sugestię interpretacyjną, były zbudowane na zasadzie „to czy to”, a tym razem było to pytanie otwarte.

Matura MATEMATYKA 2020: Odpowiedzi, Arkusz zadań CKE. Co było na maturze z matematyki? [9 czerwca]

Matura MATEMATYKA 2020: Odpowiedzi, Arkusz zadań CKE. Co był...

Uczeń przeciętny ponadto de facto był pozbawiony wyboru, bo wiersz w tym roku wskazany do interpretacji - „Samotność" Anny Świrszczyńskiej - jest trudny, filozoficzny, są w niego wplecione paradoksy.

W samym Krakowie matury rozpoczęło 10,6 tys. uczniów, a w całej Małopolsce – 32,7 tys. młodych ludzi. Co ciekawe, w całym województwie prawie 6 tys. osób przystąpiło do matury ponownie, by poprawić wcześniejszy wynik.

MATURA 2019 z języka polskiego poziom podstawowy

W swojej pracy maturzysta postawił tezę, że wolność jest fundamentalną wartością dla człowieka, aby mógł przeżyć godne życie. Stanisław, jak wyznał, uwielbia muzykę i mnóstwo jej słucha, więc sięgnął m.in. po utwory muzyczne, np. „Za wolność” polskiej grupy rockowej Luxtorpeda i "Policeman" grupy Jamal, która jest pieśnią o wolności. Przywołał też film Quentina Tarantino pt. „Django”, który dotyczy niewolnictwa czarnoskórych. - Głównie skupiałem się na tym, że życie bez wolności jest życiem bez godności – mówił nastolatek.

Matura 2019 POLSKI podstawa: ODPOWIEDZI, ARKUSZ, LEKTURY. "D...

„Dziady” na maturze nie zaskoczyły Stanisława, jak podsumowuje – ten utwór to wręcz „klasyczek maturalny”.

- Bardzo obawiałem się, że nie podejdzie mi temat matury. Natomiast wydaje mi się, że skoro ja, chłopak z mat-fizu, dałem sobie radę, a nawet jestem z siebie zadowolony, to nie była to trudna matura z języka polskiego – podsumował na gorąco krakowski maturzysta.

W krakowskim VIII Liceum Ogólnokształcącym pierwszy wyszedł z matury z polskiego Stanisław Gaweł

Matura 2019: POLSKI CKE podstawa ODPOWIEDZI z polskiego. "Dz...

Do wyboru była rozprawka i interpretacja wiersza, ale Stanisław Gaweł nawet nie sprawdzał, jaki to wiersz, był zdecydowany na pisanie rozprawki. Ponadto na egzamin złożyły się pytania i zadania powiązane z dwoma podanymi tekstami.

  • Pierwszy z nich mówił o prowadzeniu dyskusji i zasadach jej prowadzenia. Na część pytań odpowiadało się, wybierając odpowiedź prawda/fałsz, było też kilka pytań otwartych, w których trzeba było zapisać odpowiedź swoimi słowami.
  • Drugi tekst był związany z Henrykiem Sienkiewiczem i powieścią historyczną. Autor tekstu wspominał o tym, skąd wzięła się powieść historyczna, dlaczego była takim sukcesem, a także pokazywał, jakim człowiekiem był Sienkiewicz. Do tekstu m.in. było pytanie, w jakim stylu został napisany, też pytania związane z gramatyką.
Matura 2019 polski rozszerzony ARKUSZE CKE, PYTANIA, ODPOWIEDZI

Matura polski rozszerzony ODPOWIEDZI, ARKUSZ, TERMIN. Co był...

Matura 2018: Język polski - podstawowy, rozszerzony (Arkusze CKE, Odpowiedzi)

Matura 2018 Język polski podstawowy Arkusze CKE, Odpowiedzi ...

Uczeń VIII LO - który w przyszłości chciałby się zająć inżynierią produkcji, myśli o studiach na krakowskiej AGH lub Politechnice – przyznał, że ten drugi tekst sprawił mu nieco trudności, nie był do końca pewien odpowiedzi na pytania.

Krakowskie VIII LO w poniedziałek rano było jednym z tych, które odwiedzała straż pożarna i policja, w związku z alarmem bombowym. Jednak w przypadku tej szkoły matura odbyła się o czasie, a uczniowie nie mieli świadomości, że do ich szkoły przyszedł mail mówiący o rzekomo podłożonej bombie, która miała zostać zdetonowana o godz. 11. „Bomba jest ukryta w sali, w której zdający piszą egzamin. Ratujcie się wszyscy zginą” - tak napisano w mailu. Rano służby sprawdziły budynek VIII LO, zabezpieczyły nadesłaną pocztę elektroniczną; nie było zagrożenia dla uczniów i egzamin odbył się zgodnie z planem.

Matura ustna Polski 2019. Zbiór zadań do części ustnej z poprzednich lat

Matura ustna Polski 2019 TEMATY, zbiór zadań CKE z matury us...

W Krakowie do matury przystąpiło 10 601 uczniów natomiast w całej Małopolsce 32 742.

MATURA 2019 z języka polskiego poziom podstawowy

Egzamin rozpoczął się w poniedziałek, 6 maja o godzinie 9. Poziom rozszerzony uczniowie napiszą o godzinie 14. Po maturze z języka polskiego opublikujemy dla Was ARKUSZE, PYTANIA, przykładowe ODPOWIEDZI. Poniżej znajdziesz dokładny harmonogram matur 2019.

MATURA 2019 język polski podstawowy ARKUSZE CKE, PYTANIA, ODPOWIEDZI

Zaraz po egzaminie maturalnym z języka polskiego na poziomie podstawowym tutaj znajdziecie arkusze egzaminacyjne CKE, i przykładowe odpowiedzi.

Matura 2019 CKE: przecieki z j. polskiego. Jakie będą tematy? Czy wyciekły arkusze?

Jak co roku, na różnych forach internetowych pojawiają się informacje o wycieku arkuszy z matur do Internetu. Najczęściej można je znaleźć na stronach, które za opłatą oferują właśnie takie "przecieki". Uważajcie i nie dajcie się nabrać! Niemal na pewno informacja o przeciekach jest fałszywa, a arkusze, o ile w ogóle takie będą, mogę być wyssane z palca. Dużo lepiej jest spożytkować czas po prostu na naukę przed egzaminem, niż na szukanie w internecie potencjalnych przecieków przez maturą 2019.

Centralna Komisja Egzaminacyjna zapewnia, że o żadnych przeciekach przed maturą 2019 nie może być mowy. Arkusze zawsze są pilne strzeżone i otwierane w szkołach dopiero po rozpoczęciu matury.

Ważna informacja: tematy i pytania, jakie pojawią się na maturze 2019 ujawniane są tylko i wyłącznie w momencie rozpoczęcia się egzaminu. Wszelkie przecieki, które można znaleźć w internecie mogą wprowadzić w błąd uczniów.

Matura 2017 Polski rozszerzony. Tematy maturalne na j. polsk...

Matura 2019. Na Twitterze pojawiają się pierwsze komentarze uczniów

Harmonogram egzaminów maturalnych 2019

CZĘŚĆ USTNA:
9-22 maja:

  • język polski
  • języki mniejszości narodowych
  • język łemkowski
  • język kaszubski

6-25 maja:

  • języki obce nowożytne

CZĘŚĆ PISEMNA
6 maja - poniedziałek

  • język polski - pp - godz. 9:00, pr - godzina 14:00

7 maja - wtorek

  • matematyka - pp - godz 9:00
  • język łaciński i kultura antyczna - godz 14:00

8 maja - środa

  • język angielski - pp - godz. 9:00
  • język angielski - pr, dj, godz. 14:00

9 maja - czwartek

  • matematyka pr - godz. 9:00
  • filozofia - pp, pr, godz. 14:00

10 maja - piątek

  • biologia pp, pr - godz. 9:00
  • wiedza o społeczeństwie pp, pr - godz. 14:00

13 maja - poniedziałek

  • chemia - pp, pr - godz. 9:00
  • informatyka - pp, pr - godz. 14:00

14 maja - wtorek

  • język niemiecki - pp - godz. 9.00
  • język niemiecki - pr, dj - godz. 14:00

15 maja - środa

  • geografia - pp, pr - godz. 9:00
  • historia sztuki - pp, pr - godz. 14:00

16 maja - czwartek

  • język rosyjski - pp - godz. 9:00
  • język rosyjski - pr, dj - godz. 14:00

17 maja - piątek

  • język francuski - pp - godz. 9:00
  • język rosyjski - pr, dj - godz. 14:00

20 maja - poniedziałek

  • fizyka i astronomia - pp - godz. 9:00
  • język francuski - pr, dj - godz. 14:00

Autor: Joanna Urbaniec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska