Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura matematyka 2020 CKE: odpowiedzi online z matematyki rozszerzonej. "Bardzo trudna matura z matematyki" [15.06.20]

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Matura matematyka 2020 CKE: arkusz i klucz odpowiedzi online z matematyki rozszerzonej
Matura matematyka 2020 CKE: arkusz i klucz odpowiedzi online z matematyki rozszerzonej Matura matematyka 2020 CKE
W poniedziałek 15 czerwca odbyła się matura z matematyki na poziomie rozszerzonym. - Mam bardzo mieszane uczucia. Właściwie zadania oprócz tych z geometrii były łatwe. Natomiast niektóre zadania geometryczne, zwłaszcza te z dowodem, optymalizacyjne – były po prostu ciężkie – mówił nam zaraz po zakończeniu egzaminu Patryk Obora, maturzysta z VI LO w Krakowie. Po godz. 14 opublikujemy arkusz zadań z odpowiedziami.

Matura z matematyki na p. rozszerzonym: odpowiedzi

  • Zadanie 1 - B
  • Zadanie 2 - C
  • Zadanie 3 - A
  • Zadanie 4 - B

Matura z matematyki na p. rozszerzonym: zadania były po prostu ciężkie

Matura matematyka 2020 CKE: arkusz i klucz odpowiedzi online z matematyki rozszerzonej

Matura matematyka 2020 CKE: odpowiedzi online z matematyki r...

Z egzaminu z matematyki na poziomie rozszerzonym w tym roku praktycznie nikt nie wychodził wcześniej, zdający wykorzystywali czas egzaminu do ostatniej minuty. Podsumowują, że egzamin był w tym roku trudniejszy niż w ubiegłym (kiedy zdawało się bezproblemowo), a łatwiejszy niż dwa lata temu.

- Mam bardzo mieszane uczucia. Właściwie zadania oprócz tych z geometrii były łatwe. Natomiast niektóre zadania geometryczne, zwłaszcza te z dowodem, optymalizacyjne – były po prostu ciężkie – mówił nam zaraz po zakończeniu egzaminu Patryk Obora, maturzysta z VI LO w Krakowie, który od dwóch lat solidnie przykładał się do matematyki, bo planuje zdawać na Akademię Górniczo-Hutniczą.

Jeśli chodzi o zadanie optymalizacyjne – jak mówi Patryk – przypominało zadanie z 2018 roku, ze stosunkowo trudniejszej wtedy matury.

Z geometrii w jednym z zadań był trójkąt opisany na okręgu, trzeba było znaleźć proporcje między nimi. - To był dowód geometryczny, z tym niezbyt mi się udało. Natomiast jeżeli chodzi o takie typowo algebraiczne rzeczy, to dowód algebraiczny czy równanie trygonometryczne – były bardzo łatwe – relacjonuje Patryk Obora z VI LO.

- Jak na przygotowanie trzytygodniowe, które sobie zaserwowałem, to było dosyć łatwo, przewiduję, że 80 proc. będę miał – oceniał tuż po wyjściu z poniedziałkowego egzaminu Jakub Szwast z Technikum Łączności w Krakowie.

Najbardziej zapamiętał – znienawidzone przez siebie – zadanie nr 7, z dowodem geometrycznym. - Było tylko za trzy punkty, teoretycznie łatwe zadanie, a nie udało mi się go zrobić, więc jest mi teraz smutno – wyznawał maturzysta.

Miło wspomina z kolei zadanie z kombinatoryki. Trzeba było policzyć, ile jest wszystkich siedmiocyfrowych liczb, które mają w swoim zapisie dokładnie trzy jedynki i dwie dwójki. - Trzeba to było wyliczyć ze wzorów. Lubię takie zadania i zazwyczaj mi wychodzą, mam nadzieję, że również tym razem – mówił nam Jakub Szwast.

Z zadań tekstowych maturzystom bardzo spodobało się zadanie, w którym „występował” smartfon. - Jest do zaprojektowania smartfon, który ma ekran o podanym polu i on ma mieć określone przerwy od brzegu do ekranu (obramienie), z każdej strony równe – i to było na rysunku rozpisane. I trzeba wyliczyć, ustalić, jakie wymiary musi mieć ten ekran, żeby powierzchnia całego smartfona była najmniejsza. Czyli chodziło o najmniejszy możliwy smartfon przy wymiarach danego ekranu. – opowiadał nam Jakub Szwast z Technikum Łączności. - Te zadania są aż za 7 punktów. Jak ktoś nie potrafi, to dużo może stracić na takim zadaniu – dodawał maturzysta, który chciałby się dostać na AGH i studiować albo cyberbezpieczeństwo, albo nowoczesne technologie w kryminalistyce.

Matura matematyka 2020: "Matura w tym roku okazała się trudniejsza od ubiegłorocznej"

Było też na tegorocznej maturze zadanie z prawdopodobieństwa, z dwiema urnami do losowania, z kulami białymi i czarnymi. W zależności od rzutu kostką losuje się z konkretnej urny kulę. Trzeba było obliczyć prawdopodobieństwo wylosowania konkretnej kuli, danego koloru.

- Matura w tym roku okazała się trudniejsza od ubiegłorocznej. Zadania z tych działów, które miałam opanowane, z przyjemnością rozwiązałam. Natomiast większość zadań wymagała kreatywnego myślenia i wielkiej "pewności matematycznej" – podsumowuje egzamin Zuzanna Kłusek, maturzystka z VI LO.

- Ogólnie patrząc, było trudno – stwierdziła Julia Łukaszewska, absolwentka krakowskiego Publicznego Liceum Ogólnokształcącego Jezuitów im. św. Stanisława Kostki. Ale dodała też: - Tym razem akurat zamknięte zadania były przyjemne, nie zawsze są takie. W miarę proste było też zadanie z prawdopodobieństwa.

„Dobrze, ale bez szału” – tak swój egzamin z matematyki na poziomie rozszerzonym ocenia z kolei Filip Szymeczko z krakowskiego Technikum Łączności. Dwóch zadań nie zrobił, bo nie miał na nie pomysłu – więc odpuścił. Podobało mu się – bo lubi gadżety – zadanie ze smartfonem.

Natomiast jeśli chodzi o negatywne uczucia, to Filip szczególnie zapamiętał zadanie nr 14. - Nie wiedziałem, jak z nim ruszyć – przyznaje maturzysta. W zadaniu tym należało obliczyć objętość ostrosłupa czworokątnego o podstawie trapezu. Było podane, że ściany boczne tego ostrosłupa tworzą z podstawą tangens o podanej wartości, ponadto były podane ramiona trapezu w podstawie (jedno miało 10, drugie 16…). - Było to zadanie za 6 punktów, więc jedno z najbardziej punktowanych. Akurat mnie nie poszło, ale może inni powiedzą, że łatwe, kto wie – dodawał maturzysta.

Łukasz, który zdaje maturę w Technikum Energetycznym w Krakowie, uważa, że egzamin z matematyki rozszerzonej był stosunkowo trudny, zbliżony do próbnych matury, które organizuje wydawnictwo Operon. Jakie ma rady dla przyszłorocznych maturzystów? - Nie denerwować się, podejść do egzaminu na luzie. Jak się przerobi wcześniej zadanka z matury rozszerzonej z poprzednich lat, to nie jest nic strasznego – przekonuje Łukasz, który sam od roku rozwiązywał takie zadania.

Matura 2020 z matematyki p. rozszerzony już w poniedziałek 15 czerwca

  • 15 czerwca (poniedziałek), godz. 9:00 - poziom rozszerzony
Matura MATEMATYKA 2020: Odpowiedzi, Arkusz zadań CKE. Co było na maturze z matematyki? [9 czerwca]

Matura MATEMATYKA 2020: Odpowiedzi, Arkusz zadań CKE. Co był...

Matura matematyka rozszerzona. Opinie uczniów o egzaminie w zeszłym roku

- Wydaje mi się, że matura objęła wszystkie działy matematyki, ale zadania były trywialne – dodawał krakowski maturzysta. Jako przykład podał zadanie, w którym po prostu trzeba było rozwiązać jedną nierówność. - Zadanie chyba za trzy punkty, które zajęło mi dosłownie niecałą minutę – relacjonował Tomasz Dyngosz.

- Ja generalnie chcę dostać się na Akademię Muzyczną, ale zdecydowałem się i tak zdawać rozszerzoną matematykę - podkreślał z kolei Jakub. - Ja pamiętam jedno z zadań z ciągów, trzeba było policzyć sumę początkowych wyrazów. Jestem przekonany, że rozszerzona matematyka była w tym roku trudniejsza niż w poprzednim - dodawał Michał, który zamierza studiować w Katowicach. Salę egzaminacyjną opuścił około 11 30.

- Naprawdę nie było łatwo. Było 15 zadań z czego cztery zamknięte i jedenaście otwartych. Wśród nich były zadania z ciągów, funkcji kwadratowych i dużo trygonometrii - mówił nam Tomasz Strutyński, piszący maturę w VIII LO. - W jednym z zadań był np. podany jeden punkt trójkąta, był podany wzór na okrąg wpisany, i trzeba było znaleźć dwa pozostałe punkty. Matura z matematyki podstawowej była banalna a na rozszerzonej, jak będę miał 40 procent to będę się cieszył - dodawał Tomasz Strutyński. Zaznaczał, że nie ma jeszcze dokładnie sprecyzowanych planów na przyszłość.

Kiedy wyniki matur?

Wyniki tegorocznych matur mają być dostarczone do 11 sierpnia. Poprawki do egzaminu maturalnego będą odbywały się we wrześniu. Ci poprawiający swoje wyniki dostaną znacznie później, bo dopiero 30 września.

Matura 2020. Jak sprawdzić wyniki online?

Wyniki matur w internecie będziemy mogli sprawdzić 11 sierpnia na stronach Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Należy odszukać zakładkę serwis OKE, następnie "Dla uczniów". Tam pojawi się pole do wpisania swojego loginu oraz hasła. Login i hasło uczeń powinien otrzymać w swojej szkole.

Matura 2019 POLSKI podstawa: ODPOWIEDZI, ARKUSZ, LEKTURY. "D...

Matura 2020. Harmonogram egzaminów

Egzaminy rozpoczną się 8.06.2020 roku, maturą z języka polskiego. Matura będzie tylko w formie pisemnej. Potrwa do 29 czerwca.

8.06.2020 (poniedziałek)

  • godz. 9 język polski - poziom podstawowy
  • godz. 14 język polski - poziom rozszerzony

9.06.2020 (wtorek)

  • godz.9 matematyka - poziom podstawowy
  • godz. 14 język łaciński i kultura antyczna (poziom podstawowy i poziom rozszerzony)

10.06.2020 (środa)

  • godz. 9 język angielski – poziom podstawowy
  • godz. 14 język angielski – poziom rozszerzony, poziom dwujęzyczny

15.06.2020 (poniedziałek)

  • godz. 9 matematyka – poziom rozszerzony
  • godz. 14 filozofia - poziom podstawowy i rozszerzony

16.06.2020 (wtorek)

  • godz. 9 biologia – poziom podstawowy i rozszerzony
  • godz. 14 wiedza o społeczeństwie – poziom podstawowy i rozszerzony

17.06.2020 (środa)

  • godz. 9 chemia – poziom podstawowy i rozszerzony
  • godz. 14 informatyka – poziom podstawowy i rozszerzony

18.06.2020 (czwartek)

  • godz. 9 język niemiecki – poziom podstawowy
  • godz. 14 język niemiecki – poziom rozszerzony, poziom dwujęzyczny

19.06.2020 (piątek)

  • godz. 9 geografia – poziom podstawowy i rozszerzony
  • godz. 14 historia sztuki – poziom podstawowy i rozszerzony

22.06.2020 (poniedziałek)

  • godz. 9 język rosyjski – poziom podstawowy
  • godz. 14 język rosyjski – poziom rozszerzony, poziom dwujęzyczny

23.06.2020 (wtorek)

  • godz. 9 język francuski – poziom podstawowy
  • godz. 14 język francuski – poziom rozszerzony, poziom dwujęzyczny

24.06.2020 (środa)

  • godz. 9 fizyka i astronomia – poziom podstawowy i rozszerzony
  • godz. 14 historia – poziom podstawowy i rozszerzony

25.06.2020 (czwartek)

  • godz. 9 język hiszpański – poziom podstawowy
  • godz. 14 język hiszpański – poziom rozszerzony, poziom dwujęzyczny

26.06.2020 (piątek)

  • godz. 9 język włoski – poziom podstawowy, język łemkowski – poziom podstawowy i rozszerzony
  • godz. 14 język włoski – poziom rozszerzony, poziom dwujęzycz

ny

29.06.2020 (poniedziałek)

  • godz. 9 języki mniejszości narodowych – poziom podstawowy, język kaszubski – poziom podstawowy i rozszerzony
  • godz. 14
  • języki mniejszości narodowych – poziom rozszerzony
  • wiedza o tańcu – poziom podstawowy i rozszerzony
  • historia muzyki – poziom podstawowy i rozszerzony
  • godz. 9:00 – matematyka w języku obcym dla absolwentów oddziałów dwujęzycznych (pp)
  • godz. 10:35 – historia w języku obcym dla absolwentów oddziałów dwujęzycznych (pr)
  • godz. 12:10 – geografia w języku obcym dla absolwentów oddziałów dwujęzycznych (pr)
  • godz. 13:45 – biologia w języku obcym dla absolwentów oddziałów dwujęzycznych (pr)
  • godz. 15:20 – chemia w języku obcym dla absolwentów oddziałów dwujęzycznych (pr)
  • godz. 16:55 – fizyka i astronomia / fizyka w języku obcym dla absolwentów oddziałów
  • dwujęzycznych (pr)
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska