Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura MATEMATYKA Operon 2019: Prawdopodobieństwo na maturze z matematyki (Arkusz, Odpowiedzi, podstawowa, rozszerzona) 24.11

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Matura Operon 2019: Matematyka podstawowa, rozszerzona. Jakie będą zadania? (Arkusz, Odpowiedzi)
Matura Operon 2019: Matematyka podstawowa, rozszerzona. Jakie będą zadania? (Arkusz, Odpowiedzi) Andrzej Banaś
Matura Operon 2019 z matematyki. W środę, 20 listopada przyszli maturzyści zmierzyli się z próbną maturą z matematyki. - Co było najtrudniejsze? My jeszcze nie przerabialiśmy kombinatoryki i prawdopodobieństwa, więc zdecydowanie to nas rozłożyło. Z prawdopodobieństwa były ze trzy pytania: jedno otwarte, chyba dwa zamknięte. Choć te zamknięte w sumie były dosyć proste – relacjonowała nam na gorąco Kamila Słupczyńska z krakowskiego VIII LO, uczennica klasy matematyczno-geograficznej z wiedzą o społeczeństwie. Gdzie znajdziecie arkusz wraz z odpowiedziami? Sprawdź!

Matura matematyka Operon 2019: jakie były zadania?

Matura MATEMATYKA 2020: Odpowiedzi, Arkusz zadań CKE. Co było na maturze z matematyki? [9 czerwca]

Matura MATEMATYKA 2020: Odpowiedzi, Arkusz zadań CKE. Co był...

Na przykład ostatnie zadanie zamknięte mówiło o 480 różach, które zapakowano do iluś pudełek. Jeśli z każdego pudełka wyciągnęłoby się po trzy, to róże zmieściłyby w ośmiu więcej pudełkach. - Trzeba było zrobić układ równań i obliczyć, ile będzie w każdym pudełku róż. To było zadanie proste, ale jeśli się ułożyło dobry wzór. A z tego, co rozmawialiśmy po egzaminie, to większości to zadanie nie wychodziło, bo źle ten wzór ułożyły albo źle coś popodstawiały. Więc to było łatwe zadanie, o ile wpadło się na sposób, jak je rozwiązać - wyjaśniała osiemnastolatka z VIII LO.

Z zadaniem z różami poradził sobie – i zrobił to szybko - kolega z klasy Kamili, Antoni Gładysz. Ale on również przyznaje, że najgorsze były właśnie zadania z prawdopodobieństwa. - W następnym było podane: dwa razy rzucamy kostką i pierwszy rzut ma być o dwa (dwa oczka) mniejszy od drugiego. I trzeba było podać, jakie jest prawdopodobieństwo, że właśnie tak będzie – opowiadał nam licealista. Jednego z zadań nawet nie próbował rozwiązać, bo kompletnie nie wiedział, jak się za nie zabrać.

Do rozwiązania było w sumie ponad 30 zadań, w tym pięć zamkniętych (można wybrać z odpowiedzi a, b, c lub d, ale i tak trzeba policzyć), a pozostałe otwarte.

W zadaniach zamkniętych była też mowa np. o trójkątach wpisanych do okręgu i trzeba było obliczyć wysokości trójkątów albo środek okręgu.

Matura matematyka Operon 2019: jakie były zadania

- Robiłam sobie wcześniej zadania z matur z poprzednich lat i wydaje mi się, że były łatwiejsze niż te na dzisiejszym egzaminie. Ale z reguły podobno próbna matura z Operonem jest trudniejsza od tej podstawowej – kwitowała Kamila.

Przyszła maturzystka przyznała, że zbyt kombinuje przy rozwiązywaniu zadań, szuka w nich haczyków, rozwiązuje „na około”, zamiast iść do rozwiązania najprostszą drogą. - Bo wydaje mi się, że to ie może być takie proste – mówiła nam licealistka. Kamila wiąże przyszłość z ekonomią lub zarządzaniem danych, do czego matematyka na pewno się przyda

Antoni Gładysz z kolei wybiera się na studia prawnicze. Jego zdaniem matura z Operonem rzeczywiście okazała się stosunkowo trudna. - Na pewno poszło mi gorzej, niż myślałem, że mi pójdzie – mówił nam osiemnastolatek. - Gdy się z jakimś zadaniem nie radzi, to podcina skrzydła. Wizja, że to nie wyjdzie, spowalnia w rozwiązywaniu pozostałych – zauważył też licealista.

Próbny egzamin z matematyki na poziomie podstawowym trwał 170 minut. Część uczniów wychodziła już po około dwóch godzinach. - A ja, płacząc w środku, do samego końca, do ostatniej minuty, toczyłem batalię, jak niektóre zadania rozwiązać. Gdybym mógł i miał jeszcze więcej czasu, to bym coś jeszcze pewnie wymyślił – wyznał nam Antoni z VIII LO.

Matura z Operonem z matematyki 2019: arkusz oraz klucz odpowiedzi

Ogólnopolska Próbna Matura z Operonem przeprowadzana będzie w dniach 19–22 listopada 2019 r.Arkusze wraz z odpowiedziami w wersji dla uczniów zostaną opublikowane na stronach gieldamaturalna.pl godzinę po każdym egzaminie.

Matura próbna MATEMATYKA PODSTAWOWA Operon. Jakie zadania były w ubiegłym roku?

W ubiegłym roku, według uczniów IV Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego im. Królów Polskich w Krakowie, próbna matura z matematyki nie należała do najłatwiejszych.

Matura próbna MATEMATYKA PODSTAWOWA 2018 Operon. Odpowiedzi, zadania dotyczące kątów i wielokątów, prawdopodobieństwo Arkusze 21 11 2018

Matura próbna MATEMATYKA PODSTAWOWA 2018 Operon. Odpowiedzi,...

- Matura próbna była dość trudna, ale intuicyjna. Można było się dopatrzyć rzeczy, które naprowadzają na wynik – przyznał Adrian Kazimirek, który przygotowywał się do studiów na Politechnice Wrocławskiej na kierunku Chemia i Analityka Przemysłowa. - Najwięcej problemu sprawiło mi ostatnie zadanie. Trzeba było obliczyć objętość ostrosłupa. Nad tym zadania spędziłem dobrą godzinę, a rozwiązanie poprzednich zajęło mi około 40 minut – dodał.

Matura Operon 2018/2019 Matematyka. Kliknij i sprawdź ARKUSZE I ZADANIA

- Dobrze, że są takie próbne matury. Można się czegoś nauczyć i wyciągać wnioski w czym trzeba się jeszcze podszkolić. Największe trudności przyniosły zadania dotyczące kątów i wielokątów, wyliczenia sinusów i prawdopodobieństwa. Łatwiej radziłam sobie z logarytmami i potęgami – mówiła Weronika Wiśniewska z Technikum Chemicznego.

Licealiści z IV Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego im. Królów Polskich z ul. Basztowej podkreślali, że dobrze było się sprawdzić.

- Było dużo zadań, które przerabialiśmy, ale stres powodował, że nieraz czegoś się jednak zapomniało. Na szczęście była karta wzorów, która ułatwiała pracę. Bez niej mogłoby być różnie – mówiła Alexandra Grahl-Madsen.
Tomasz Kotula podkreślił: - Zapamiętałem jedno zadanie dotyczące kąta rozwartego. Zrobiłem je tylko dlatego, że mieliśmy tę kartę wzorów.

Alexandra Grahl-Madsen zaznaczyła: - Taka próbna matura przybliża nam czego możemy się spodziewać w maju. Bez takiego sprawdzianu przychodzilibyśmy na maturę cali zestresowani. A tak można poznań próbkę atmosfery jaka towarzyszy egzaminowi, zobaczyć jak zadania są konstruowane, sprawdzić jak rozłożyć czas na ich rozwiązanie.

To już 13. edycja Próbnej Matury z Operonem. Jak podaje wydawnictwo, obecnie bierze w niej udział 50 procent szkół w całej Polsce.

Harmonogram Próbnej Matury z Operonem 2019


19 listopada:

  • 9.00 – egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym (170 minut)
  • 14.00 – egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym (180 minut)

20 listopada:

  • 9.00 – egzamin z matematyki na poziomie podstawowym (170 minut)
  • 14.00 – egzamin z matematyki na poziomie rozszerzonym (180 minut)


21 listopada:

  • 9.00 – egzamin z języka obcego na poziomie podstawowym (120 minut)
  • 14.00 – egzamin z języka obcego na poziomie rozszerzonym (150 minut)

22 listopada:

  • 9.00 – egzamin z przedmiotów dodatkowych na poziomie rozszerzonym: historii, wiedzy o społeczeństwie, biologii, chemii, geografii, fizyki (180 minut)

Próbna matura z Operonem 2019 j.polski: arkusz oraz odpowiedzi

Próbna Matura z Operonem to ogólnopolska akcja, w ramach której przeprowadzany jest próbny egzamin maturalny dla uczniów liceów i techników w całym kraju. Próbny egzamin jest organizowany od 2007 roku. Co roku przystępuje do niego 70% uczniów z klas maturalnych.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska