Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura próbna 2021 z chemii z UJ. Egzamin przyciąga tysiące uczniów

Marcin Banasik
Marcin Banasik
dr Michał Płotek (z lewej) i dr Karol Dudek-Różycki
dr Michał Płotek (z lewej) i dr Karol Dudek-Różycki Joanna Urbaniec
10 kwietnia po raz szósty odbędzie się matura z chemii z Wydziałem Chemii UJ. W tym roku jej pomysłodawcy postanowili zorganizować również webinaria online, na których są omawiane najważniejsze zagadnienia związane z maturą z chemii. Najbliższe odbędzie się 25 marca w czwartek o godz. 18.

Próbna matura z chemii z Uniwersytetem Jagiellońskim od lat cieszy się dużą popularnością. W ubiegłorocznej 5 edycji (pierwszej online) wzięło udział ok. 10 tys. osób. W tym roku, jak zapewniają organizatorzy egzaminu uczestników może być jeszcze więcej.

Szkoła z TVP

Zaangażowanie w przygotowywanie uczniów do egzaminu maturalnego doceniła również Telewizja Polska. Z pomysłodawcami tej akcji dr. Karolem Dudkiem-Różyckim, dr. Michałem Płotkiem z Wydziału Chemii UJ oraz dr. Tomaszem Wichurem z Wydziału Farmaceutycznego UJ CM zrealizowano kilka odcinków „Szkoły z TVP”, gdzie prowadzą oni lekcje z chemii. Materiał filmowy można zobaczyć na platformie VOD.

Pomysłodawcy próbnej matury zadania przygotowują w taki sposób, aby jak najbardziej odpowiadały tym pojawiającym się na prawdziwych egzaminach.

Ostatni Dzwonek przed maturą

Tegoroczny próbny egzamin online odbędzie się 10 kwietnia.

- O godzinie 9 trzeba po prostu wejść na profil facebookowy Ostatni Dzwonek przed Maturą – warsztaty maturalne Wydziału Chemii UJ – tam będzie udostępniony arkusz w formie pdf - mówi dr Michał Płotek.

Tego samego dnia o godz. 12 na stronie Dziennika Polskiego ukaże się klucz odpowiedzi do arkusza. Godzinę później rozpocznie się na profilu facebookowym Ostatni Dzwonek przed Maturą webinarium, w czasie którego arkusz i odpowiedzi zostaną szczegółowo omówione przez autorów.
Po zakończeniu webinarium przez godzinę autorzy będą dostępni pod numerem telefonu 12 686 2587 i odpowiedzą na każde pytanie związane z arkuszem próbnej matury.

- Będziemy mogli omówić dokładnie z uczestnikami każde zadanie i rozwiać wszystkie wątpliwości - zapewnia dr Tomasz Wichur.

Z kolei 15 kwietnia o godzinie 18 odbędzie się webinarium powtórkowe.

Matura próbna z CHEMII 2021. Mamy arkusz!

Matura próbna z CHEMII 2021. Mamy arkusz! Aldehydy i ketony ...

Sukces, którego nikt nie powtórzył

Po sześciu latach działalności pomysłodawcy próbnej matury z chemii przyznają, że ich projekt odniósł sukces. Takiej samej formy przedmaturalnego egzaminu w kraju nie organizuje nikt poza Wydziałem Chemii UJ.

- Mamy dużo informacji zwrotnych od uczniów i nauczycieli, że sprawdzenie się przed maturą w maju daje naprawdę dobre efekty. Widzimy to również na naszej rodzimej uczelni, gdzie część osób z egzaminu próbnego rozpoczyna studia. Niezmiernie się cieszymy, że osoby, które są uczestnikami próbnej matury później zostają naszymi studentami - mówi dr Karol Dudek-Różycki.

Organizatorzy próbnego egzaminu przypominają, że przyszli maturzyści mogą korzystać ze strony internetowej Wydziału Chemii: dlaszkol.chemia.uj.edu.pl.

- Uczniowie mogą tam znaleźć informacje m.in. o weekendowych i całorocznych warsztatach dla maturzystów, olimpiadzie wiedzy chemicznej czy warsztatach olimpijskich. Tak naprawdę może tam zajrzeć każdy kto interesuje się chemią lub wiąże z nią swoją przyszłość - mówi dr Michał Płotek.

Chemia niejedno ma imię

Oprócz próbnej matury Wydział Chemii UJ organizuje dużo innych wydarzeń zachęcających do studiowania chemii, są to m.in. olimpiady wiedzy chemicznej dla szkół ponadpodstawowych i podstawowych, czy wykłady dla uczniów z serii „Chemia niejedno ma imię”. Ostatnio zorganizowany został konkurs filmowy „Z chemią za pan brat.” Uczestnicy przysłali aż 180 filmów, które pokazują, że chemii nie trzeba się bać, i że to dobry kierunek na rozwój zawodowy, a także sposób na życie.

W maturze próbnej z chemii bierze udział wielu uczniów z I Liceum Ogólnokształcącego w Bochni.

- Nasi uczniowie cenią sobie ten egzamin ponieważ autorzy dokładają dużych starań, aby zadania odpowiadały tym, które pojawiają się na egzaminie maturalnym. Dzięki temu, na miesiąc przez maturą uczeń uzyskuje dobrą informacje o swojej wiedzy. Jest czas no poprawienie braków – mówi Dorota Kocjan, nauczycielka z I LO w Bochni.

Dodaje, że od razu po próbnym egzaminie uczniowie mogą uczestniczyć w webinarium, na którym szczegółowo omawiane są zadania.

- To bardzo ważne, że uczniowie informację zwrotną mają niemal od razu po egzaminie – mówi Dorota Kocjan.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska