Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura z historii sztuki? MOCAK pomoże się przygotować

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Powtórka z historii sztuki w MOCAK-u
Powtórka z historii sztuki w MOCAK-u Wojciech Matusik
W Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK po raz kolejny ruszają korepetycje przedmaturalne z historii sztuki. Do egzaminu przygotują eksperci, a zajęcia będą się odbywać w trybie zdalnym w soboty od lutego do końca kwietnia.

FLESZ - UOKiK i Inspekcja Handlowa będą monitorować ceny w sklepach

od 16 lat

"Podczas lekcji online pomożemy uporządkować wiedzę, poznać sztukę najnowszą, powtórzyć najważniejsze informacje oraz nauczyć się skutecznie rozwiązywać zadania na egzaminie dojrzałości z historii sztuki - zapowiadają muzealnicy.

Trwające 90 min. zajęcia będą się odbywać w soboty od lutego do końca kwietnia 2022 r., w godz. 15.00-16.30. Kurs "Powtórka z historii sztuki" poprowadzi Przemysław Ciępka – przewodnik i edukator w MOCAK-u, magistrant historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim, który od siedmiu lat jako korepetytor z dużymi sukcesami przygotowuje licealistów do olimpiad i matury. Zajęcia odbywać się będą w trybie zdalnym na platformie Zoom. Opłata za udział wynosi 20 zł. Bilety do kupienia w sklepie internetowym MOCAK Boookstore.

O czym dowiedzą się tegoroczni maturzyści na zajęciach MOCAK-u?

- W serii początkowych zajęć skupimy się na metodologii rozwiązywania zadań maturalnych i pisania eseju. W drugiej części cyklu omówimy najważniejsze zjawiska w sztukach wizualnych drugiej połowy XX i początków XXI wieku - informuje muzeum. - Bazując na doświadczeniach z ubiegłego roku wydłużyliśmy cykl, dodając więcej zajęć praktycznych, a także jedno spotkanie poświęcone uważności i technikom radzenia sobie ze stresem. Mamy nadzieję, że Powtórka będzie pomocą dla wszystkich, którzy podejmują w tym roku maturalne wyzwanie.

A tak prezentuje się harmonogram zajęć przygotowujących do egzaminu z historii sztuki:

Odpowiednia metoda - 5.2.2022
Pierwsze spotkanie poświęcone zostanie przedstawieniu struktury arkusza maturalnego oraz sposobów rozwiązywania zadań w nim zawartych. Prowadzący przekaże ogólne uwagi, a następnie uczestnicy i uczestniczki samodzielnie lub z jego pomocą spróbują rozwiązać poszczególne typy zadań.

Zagadnienia formy cz.1 – malarstwo i rzeźba - 12.2.2022
Spotkanie skoncentruje się na własnościach formalnych dzieł sztuki. W trakcie zajęć nauczymy się, w jaki sposób opisywać malarstwo, rzeźbę oraz dzieła korzystające z nowych środków wyrazu charakterystycznych dla sztuki XX i XXI wieku.

Zagadnienia formy cz.2 – architektura - 19.2.2022
Na kolejnym spotkaniu poświęconym cechom formalnym dzieł sztuki skupimy się na zagadnieniach związanych z architekturą. Oprócz czytania planów nauczymy się także nazywać detale architektoniczne oraz rozpoznawać charakterystyczne dla poszczególnych stylów ornamenty.

Zagadnienia formy cz.3 – trening czyni mistrza! - 26.2.2022
Na ostatnich zajęciach związanych z zagadnieniami formalnymi wspólnie wykorzystamy nabytą uprzednio wiedzę, ćwicząc rozwiązywanie zadań maturalnych z zakresu analizy oraz analizy porównawczej dzieł malarstwa, rzeźby oraz architektury.

Treści jawne i ukryte - 5.3.2022
Uczestnicy i uczestniczki zajęć poznają metody, za których pomocą artyści przekazują treści w swojej twórczości. Omówione zostaną zagadnienia abstrakcji i figuracji, sztuki świeckiej i religijnej oraz najważniejsze motywy ikonograficzne występujące w historii sztuki zachodniej.

Pióra w dłoń! - 12.3.2022
Na spotkaniu zapoznamy się z typami wypracowań maturalnych oraz poddamy analizie sposób ich oceny i zawarte w informatorze maturalnym przykładowe prace. Posłuży nam to do sprecyzowania najważniejszych celów, które powinny przyświecać osobie piszącej wypracowanie na maturze z historii sztuki. W części praktycznej zajęć wspólnie zastanowimy się nad przykładowymi tematami wypracowań.

Sztuka – artysta – dzieło - 19.3.2022
W trakcie spotkania omówione zostaną podstawowe definicje i funkcje sztuki, rozumianej jako dziedzina działalności człowieka. Zajmiemy się również rolami, jakie w historii odgrywali artyści i artystki, oraz sposobami, w jakie postrzegało je społeczeństwo. Ostatecznie omówione zostaną funkcje dzieł sztuki na przestrzeni wieków oraz przeobrażenia, jakim podlegał wachlarz dostępnych artystom środków wyrazu. Wszystko to przedstawione zostanie jako przyczynek do wypracowania maturalnego.

Odstresuj się! Techniki radzenia sobie ze stresem - 26.3.2022
Zdawanie każdego egzaminu to nie tylko wiedza z danego tematu i znajomość metodologii. To także umiejętność poradzenia sobie z trudną sytuacją bycia poddawanym ocenie. Egzamin to stres i lęk przed porażką, a także skonfrontowaniem naszej wiedzy z innymi. Dlatego w cyklu maturalnym proponujemy też spotkanie, podczas którego będziemy ćwiczyć uważność i poznamy drobne rytuały pomagające rozładować napięcie. Spotkanie poprowadzi Weronika Idzikowska, trenerka i edukatorka z Małopolskiego Instytutu Kultury.

Krajobraz po bitwie, czyli sztuka po II wojnie światowej - 2.4.2022
Koniec II wojny światowej zapoczątkował nowy rozdział w historii sztuki. Artyści i artystki, chcąc odnaleźć się w nowej rzeczywistości, rozpoczęli poszukiwania formalne. Pojawiły się też nowe tematy, przede wszystkim trauma wojny, która dotknęła całe pokolenia. Jednocześnie zaistniało społeczne i polityczne zapotrzebowanie na sztukę, która będzie współtworzyć nowy porządek i nieść otuchę. Na pierwszym z kwietniowych spotkań skupimy się na światowej scenie artystycznej i wyzwaniach, które stanęły przed artystami i artystkami w powojennej rzeczywistości. Omówimy między innymi późne realizacje Le Corbusiera, eksperymenty malarskie Jacksona Pollocka oraz ewokujące kruchość ówczesnej kondycji człowieka rzeźby Alberta Giacomettiego.

W stronę nowych rozwiązań. Światowa scena artystyczna - 9.4.2022
Poszukiwania nowych form ekspresji, które rozpoczęły się po II wojnie światowej doprowadziły artystów i artystki do redefinicji procesu tworzenia, roli artysty i dzieł sztuki. Pojawiły się nowe, alternatywne postawy artystyczne, w których twórcy przypadają różne role, na przykład demiurga, ale też błazna czy biznesmena. Zmieniający się świat stanął przed nowymi wyzwaniami, takimi jak katastrofa klimatyczna i globalizacja. To odcisnęło swoje piętno na sztuce tego czasu, która chętnie korzystała też z najnowszych zdobyczy technologicznych. Na kwietniowym spotkaniu omówione zostaną zagadnienia z zakresu land artu, konceptualizmu i pop-artu. Będziemy rozmawiać o interwencjach Jeanne-Claude i Christo, rozważaniach Josepha Kosutha oraz działalności Andy’ego Warhola.

Nowe formy, nowe treści. Sztuka w Polsce po II wojnie światowej - 23.4.2022
Kolejny wykład z cyklu poświęcony zostanie powojennej sztuce polskiej. Początkowo kształtowali ją artyści i artystki wykształceni jeszcze przed wojną. Stąd widoczna jest kontynuacja niektórych nurtów i motywów zapoczątkowanych w okresie 20-lecia międzywojennego. Jednocześnie przemiany zachodzące w społeczeństwie i polityce odcisnęły swoje piętno na sztuce. Podczas wykładu przyjrzymy się twórczości takich artystów jak Tadeusz Kantor, Andrzej Wróblewski czy Wojciech Fangor.

Po transformacji. Polska scena artystyczna przełomu XX i XXI wieku - 30.4.2022
W formie kontynuacji poprzedniego spotkania, na czwartym, ostatnim już wykładzie omówiona zostanie polska scena artystyczna ostatnich dekad XX i początków XXI wieku. Czas transformacji i okres po 1989 roku przyniosły wiele nowych trendów w sztuce. W środowisku artystycznym tego czasu wciąż aktywne było pokolenie powojenne, które ścierało się z nowym, wykształconym już w wolnej Polsce. Omówiona zostanie między innymi twórczość artystyczna Grupy Ładnie, Katarzyny Kozyry i Pawła Althamera.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska