Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miała być tężnia, powstaną bloki. Mieszkańcy odetchną leczniczym jodem w innym miejscu. Urzędnicy tłumaczą, dlaczego

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Wizualizacja tężni, która powstanie przy ulicy Padniewskiego
Wizualizacja tężni, która powstanie przy ulicy Padniewskiego Kraków PL
Przy Łąkach Nowohuckich, w miejscu, gdzie pierwotnie miała powstać tężnia solankowa, ostatecznie mają zostać wybudowane bloki komunalne. Taki plan mają miejscy urzędnicy. Zapewniają jednocześnie, że budowa tężni trwa, ale na sąsiedniej działce. Skąd to zamieszanie? Losy inwestycji pokrzyżował nieco nowy plan zagospodarowania przestrzennego. To jego zapisy przewidują, że w miejscu, gdzie miała być tężnia, można budować bloki.

FLESZ - Będą zmiany zasad w noszeniu maseczek?

W miejscu, gdzie miała być tężnia, powstaną bloki komunalne

Pierwsze prace przy budowie tężni solankowej przy Łąkach Nowohuckich - nieopodal ulicy Padniewskiego w Krakowie - ruszyły w maju 2019 roku. To zadanie realizowane w ramach Budżetu Obywatelskiego. Obiekt miał powstać do końca 2019 roku, ale do dzisiaj prace się nie zakończyły. Jak twierdzą miejscy urzędnicy, to efekt zerwania umowy z poprzednim wykonawcą. Trzeba było wyłonić nowego i dlatego cała inwestycja się wydłużyła.

Kraków. Trwa budowa tężni solankowej nad zalewem Bagry. Ma b...

Tężnia powstaje co prawda w rejonie Łąk, ale na innej działce niż pierwotnie chcieli tego pomysłodawcy inwestycji. Dlaczego tak się stało? Okazuje się, że w listopadzie 2018 roku na terenach w rejonie Padniewskiego zaczął obowiązywać nowy plan zagospodarowania przestrzennego, w którym działka, gdzie mieszkańcy mieli mieć możliwość korzystania z tężni, została przeznaczona pod... zabudowę mieszkaniową. Dlatego lokalizację inwestycji trzeba było zmienić - tężnia powstaje ostatecznie na sąsiednich gruntach, które w planie wskazano pod park.

Jak podkreślają miejscy urzędnicy, "jednostka realizująca projekt na przełomie 2017/2018 r. skontaktowała się z wnioskodawcą z informacją w tej sprawie oraz z propozycją zmiany lokalizacji działki na sąsiednią, także bezpośrednio przy Łąkach Nowohuckich". - Na zaproponowaną zmianę wnioskodawca wyraził zgodę - przekazuje magistrat.

Udało nam się dowiedzieć, jak zostanie zagospodarowana działka, na której pierwotnie planowano tężnie. To teren gminny, gdzie urzędnicy przewidują budowę bloków komunalnych, w których znajdzie się ok. 110 lokali. Realizacją zadania zajmie się Zarząd Inwestycji Miejskich. Jednak na razie na budowę bloków nie ma pieniędzy w miejskim budżecie. - O pozwolenie na budowę będziemy ubiegać się po utworzeniu zadania w budżecie i przygotowaniu dokumentacji projektowej - podkreśla UMK.

Zgodnie z planem miejscowym, bloki mogą być wysokie na maksymalnie 15 metrów.

Tężnia przy Padniewskiego. Jaka była geneza pomysłu?

Pomysłodawcami projektu była grupa studentów Wydziału Geografii i Geologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. - W trakcie burzy mózgów zastanawialiśmy się, jakiego typu działania mogłyby poprawić jakość życia krakowian. Panujący w tamtych dniach smog źle wpłynął na nasze samopoczucie. Narzekaliśmy na bóle głowy i trudności z oddychaniem. Wtedy padł pomysł budowy tężni solankowej wzorowanej na tej, która powstała niedawno w Wieliczce - wyjaśniała Anna Zielonka, studentka i liderka grupy.

Propozycja budowy tężni solankowej okazała się na tyle interesująca, że jej autorzy, za namową swoich opiekunów Katarzyny Rotter-Jarzębińskiej i Doroty Buchwald-Cieślak, postanowili zgłosić ją do budżetu obywatelskiego. Inicjatywa studentów UJ zyskała wielu zwolenników wśród mieszkańców Krakowa i zajęła czwarte miejsce w gronie projektów ogólnomiejskich. Zagłosowało na nią blisko 6 tysięcy osób.

Zgodnie z ideą projektu i jego celami tężnia stanie się popularnym miejscem relaksu, odpoczynku, a przede wszystkim poprawy zdrowia poprzez terapię wziewną. Ponadto przyczyni się do polepszenia wizerunku Krakowa w aspekcie ekologicznym, ale też miasta jako obiektu recepcji turystycznej. - Wśród korzyści budowy tężni solankowej należy podkreślić te o charakterze zdrowotnym, które powinny przyczynić się do lepszego samopoczucia mieszkańców. Zdajemy sobie sprawę z tego, że problem smogu w Krakowie przez to nie zniknie, ale zakładamy, że przynajmniej takie miejsce pozwoli odetchnąć świeżym powietrzem - przekonywała Zielonka. Inwestycja pochłonie ok. 920 tys. złotych.

Okazje

Wybierz wygodne buty trekkingowe

Materiały promocyjne partnera

Wybierz rower idealny na przejażdżki

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska