Mieszkańcy gminy Jabłonka biorą udział w spisie ludności i mieszkań. To próba generalna

Artykuł sponsorowany

Wideo

Zobacz galerię (0 zdjęć)
Rozmowa z Agnieszką Szlubowską, dyrektor Urzędu Statystycznego w Krakowie

Od początku kwietnia w małopolskiej gminie Jabłonka, a także w 15 innych gminach w całej Polsce, trwa spis próbny, będący próbą generalną przed zaplanowanym na 2021 rok Narodowym Spisem Powszechnym Ludności i Mieszkań. Jest on obowiązkowy, co oznacza, że każdy mieszkaniec objęty tymże spisem musi wziąć w nim udział. Spis próbny potrwa do końca kwietnia.

– W jaki sposób przeprowadzany jest spis powszechny?

– Podstawową formą spisu, również tego planowanego w całej Polsce w 2021 roku, jest samospis internetowy. Zachęcamy do tej formy, gdyż jest prosta, szybka i bezpieczna. W czasie epidemii mieszkańcy gminy Jabłonka, którzy uczestniczą w obowiązkowym spisie próbnym, dokonują tego samodzielnie przez internet, za pomocą prostej aplikacji. Wystarczy wejść na stronę spis.gov.pl i wypełnić krótki formularz. Samospis zajmuje kilkanaście minut. Mieszkańcy nie muszą wpuszczać do swoich domów osób z zewnątrz, nie muszą w tym celu iść do urzędu gminy ani do żadnej innej instytucji. Wszystkie niezbędne informacje znajdą na stronie internetowej spisu, ewentualnie otrzymają je, dzwoniąc na dedykowaną infolinię.

– A jeśli mieszkańcy nie mają dostępu do internetu?

– Jesteśmy przygotowani również na taką ewentualność. Osoby, które nie mają komputera, urządzenia mobilnego, dostępu do internetu i dla których obsługa nowoczesnych mediów może być trudnością, wypełniają formularz przez telefon z rachmistrzem z wojewódzkiego biura spisowego.

– Jakie informacje są zbierane podczas spisu?

– Zakres zbieranych informacji dotyczy m.in. wieku, stanu cywilnego, wykształcenia, zawodu, aktywności ekonomicznej, niepełnosprawności, charakterystyki etniczno-kulturowej, migracji. W badaniu zbierane są również dane na temat mieszkań – od osób, które dane lokum zamieszkują. Mieszkańcy mogą się zatem spodziewać pytań o metraż, sposób ogrzewania mieszkania, wyposażenie w sanitariaty.

– A jakich pytań nie usłyszymy?

– Podczas spisu nigdy nie są zadawane pytania dotyczące wysokości zarobków, stanu posiadania, numeru konta bankowego, kart kredytowych. Nie pytamy o zasobność gospodarstw domowych ani o ich wyposażenie w sprzęty AGD/RTV.

– Jak przeprowadza się spis próbny?

– Spis próbny poprzedziły wielomiesięczne przygotowania. Zostały wyznaczone obszary tematyczne, szczegółowe pytania, przygotowaliśmy założenia metodologiczne i infrastrukturę informatyczną do realizacji spisów. Przyjęte założenia metodologiczne i organizacyjne są właśnie testowane. W praktyce, w ramach spisu próbnego mieszkańcy wytypowanych gmin (w naszym województwie gminy Jabłonka) wypełniają formularz spisowy on-line na stronie spis.gov.pl. Natomiast z osobami, które nie wypełniły formularza elektronicznego, kontaktuje się telefonicznie rachmistrz.

– Czy mieszkańców odwiedzają rachmistrze spisowi?

– Nie. Nie uruchomiliśmy również punktów spisowych w urzędzie gminy. Spis próbny odbywa się wyłącznie przez internet i telefon – bezpiecznie i zgodnie z zaleceniem „Zostań w domu”. Dodatkowo do każdego mieszkańca został wysłany List Prezesa GUS z zaproszeniem i najważniejszymi informacjami o spisie.

– Czy mieszkańcy gminy Jabłonka chętnie udzielają odpowiedzi na pytania spisowe?

– Mieszkańcy bardzo odpowiedzialnie podeszli do spisu próbnego i odpowiedzieli na nasze zaproszenie, za co im jeszcze raz serdecznie dziękujemy. Dzięki tej próbie na społeczności Jabłonki będą wzorować się pozostałe gminy w naszym województwie podczas zbliżających się spisów powszechnych.

– Czy dane przekazywane przez obywateli w przyszłorocznym spisie powszechnym będą bezpieczne?

– Wyniki spisu są przetwarzane wyłącznie w formie danych zbiorczych w celu opracowania statystyk. Dane osobowe są bezpieczne, podlegają ochronie i tajemnicy statystycznej, a to oznacza, że nie będą nigdzie udostępniane ani publikowane w żadnej formie. Dane spisowe nie są również wykorzystywane do celów fiskalnych ani przekazywane innym instytucjom.

– Spis próbny dobiega końca. Jak mogłaby go Pani podsumować?

– Każdy mieszkaniec gminy Jabłonka jeszcze do końca kwietnia może wziąć udział w samospisie internetowym czy spisie telefonicznym. Proszę o przekazanie tej informacji krewnym, przyjaciołom, znajomym, nie narażając ich zdrowia. Doświadczenie realizacji spisu mimo epidemii koronawirusa, w ekstremalnych i nieprzewidywalnych warunkach potwierdza, że jesteśmy przygotowani do realizacji tego zadania w nowoczesny i bezpieczny sposób, a pozytywne efekty współpracy z gminą Jabłonka dają szanse na dobre rezultaty kolejnego spisu. Współpraca ze strony urzędów gmin powinna iść w parze z zaangażowaniem mieszkańców. Ponieważ – jak głosi hasło przyszłorocznego spisu – „Liczy się każdy”.

Dodaj ogłoszenie