Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mikołajki 2019. Co to za święto i kiedy wypada? Mikołajki: tradycje, obchody, ciekawostki

redakcja
Mikołajki 2019. Co to za święto i kiedy wypada? [tradycje, obchody, ciekawostki]
Mikołajki 2019. Co to za święto i kiedy wypada? [tradycje, obchody, ciekawostki] Fot. Mariusz Kapala
Każde dziecko z niecierpliwością czeka na początek grudnia, zastanawiając się, co też tym razem dostanie w prezencie. Ale czemu akurat do grudnia? Bo wtedy wypadają Mikołajki - tradycyjne święto ku czci świętego Mikołaja - biskupa Miry. W naszym artykule dowiesz się, jakie są tradycje związane z obchodzeniem Mikołajek oraz kiedy dokładnie wypadają. Nie czekaj i sprawdź już teraz!

Mikołajki 2019 - kiedy wypadają?

  • Mikołajki to polska nazwa święta obchodzonego ku czci św. biskupa Mikołaja z Miry.
  • W kościele katolickim i prawosławnym są one obchodzone co roku 6 grudnia.
  • Co ciekawe, aż do XIX wieku był to dzień wolny od pracy.
  • Dopiero w 1969 roku kościół katolicki uznał ten dzień jedynie za wspomnienie dowolne.

W tym roku Mikołajki przypadają w piątek.

Mikołajki 2019. Tradycje mikołajkowe z całego świata

W wigilię Mikołajek, tradycyjnie, osoba przebrana za Mikołaja obdarowuje dzieci prezentami. Zazwyczaj robią to rodzice, kładąc dzieciom w nocy pod poduszki ich wymarzone zabawki i słodycze. Z czasem, na przestrzeni XIX i XX wieku, święty Mikołaj został przekształcony w baśniową postać, niezwykle popularną w kulturze masowej.

Tego dnia również w przedszkolach i szkołach podstawowych organizowane są mini Mikołajki. Przebrany święty Mikołaj przychodzi niespodziewanie i obdarowuje każde dziecko z osobna małym prezentem. Na jego cześć najmłodsi organizują także liczne przedstawienia. Podobne zwyczaje można zauważyć na terenie Niemiec, Belgii, Austrii oraz Holandii, w której często wystawiano buty przy kominku, aby właśnie tam Mikołaj zostawił prezent. Zaś w Czechach wieszano skarpety na ramach okiennych.

Ale dlaczego akurat dzieci? Otóż w średniowiecznej Europie przyjęło się, że święty Mikołaj jest patronem najmłodszych. Co ciekawe, na wyspach brytyjskich przez kilka stuleci utrzymywał się rytuał wynoszenia dyrektora ze szkoły 6 grudnia. Tego dnia władzę przejmowały dzieci.

Pomimo niektórych różnic Mikołaj praktycznie w każdym miejscu świata wygląda podobnie. Jego atrybutem jest m.in. siwa broda, długa, czerwona szata oraz pastorał.

Mikołajki 2019. Legendy o świętym Mikołaju

Jak czytamy na Wikipedii, zwyczaj wręczania dzieciom prezentów wywodzi się ze średniowiecza. Otóż "Najbardziej znana była (...) opowieść o trzech córkach.

Zgodnie z nią młody Mikołaj, jeszcze przed wyborem na biskupa, miał chciwego i bogatego sąsiada, który drwił z pobożności świętego. Bóg ukarał sąsiada i sprawił, że stracił majątek oraz popadł w skrajną biedę. Gdy nie miał już z czego utrzymać rodziny, postanowił sprzedać swoje trzy córki, ponieważ nikt nie chciał ich poślubić bez otrzymania stosownego posagu. Mikołaj, po długich rozważaniach tekstów Pisma Świętego i modlitwie, postanowił uratować cnotę dziewcząt. Trzykrotnie, pod osłoną nocy, wrzucał przez okno pieniądze przeznaczone na posag dla każdej kolejnej siostry. Gdy sąsiad wyprawił już dwa wesela, postanowił dowiedzieć się, skąd biorą się tajemnicze pieniądze. Czuwał całą noc i ze zdumieniem odkrył, że to pogardzany przez niego Mikołaj wrzuca po raz trzeci pieniądze przez okno. Podziękował mu zawstydzony i postanowił zmienić swoje życie na zgodne z przykazaniami".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska