Miłość według Żuławskiego [Z ARCHIWUM]

  Miłość według Żuławskiego [Z ARCHIWUM]

  Urszula Wolak

  Gazeta Krakowska

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Andrzej Żuławski w Łodzi, 2008 rok
  1/7
  przejdź do galerii

  Andrzej Żuławski w Łodzi, 2008 rok ©Fot. Paweł Nowak

  Andrzej Żuławski nie żyje. Reżyser filmowy, pisarz, scenarzysta, aktor miał 75 lat. Od kilku lat zmagał się z chorobą nowotworową. We wtorek jego syn, także reżyser, Xawery Żuławski napisał, że ojciec był w ostatnim stadium choroby nowotworowej, a „jego stan nie pozostawiał złudzeń”. Publikujemy archiwalny artykuł Urszuli Wolak z 2011 roku.
  Piękne, młode i utalentowane, często zagubione,dziewczyny na zakręcie, poszukujące swoich mistrzów. To obraz kobiet, które stały u boku Andrzeja Żuławskiego. Każda z nich zrozumiała jednak, że miłość nie polega tylko na ślepej wierze w autorytet. Wtedy też dotarło do nich, że reżyser potrafi kochać - ale tylko siebie. Dziś każda z nich jest spełniona prywatnie, zawodowo i duchowo. Wiele zawdzięczają Żuławskiemu, ale są szczęśliwe, że wyrwały się z bardzo toksycznego związku - pisze Urszula Wolak.

  Andrzej Żuławski jest uznawany nie tylko za mistrza polskiej kinematografii, ale także za naszego rodzimego don Juana.
  U jego boku stały zarówno piękne, jak i bardzo młode kobiety. W jednym przypadku różnica wieku wynosiła nawet 43 lata. Małgorzata Braunek, Sophie Marceau, Manuela Gretkowska i Weronika Rosati to cztery kobiety Andrzeja Żuławskiego. Łączy je nie tylko nieprzeciętna uroda, ale także bagaż doświadczeń, które wyniosły z burzliwego związku z twórcą głośnego "Opętania".

  Nie od dziś wiadomo, że Żuławski jest typem cynika i despoty, twórcy, który wysysa z kobiet siłę i energię. Ma cechy, które jednak przyciągają kobiety jak magnes. Uwodzi je, ale nie potrafi ich przy sobie zatrzymać. Inna sprawa, że tak naprawdę nigdy nie próbował nawet o nie walczyć. Reżyser skończył niedawno 70 lat i nie myśli już dziś o zakładaniu rodziny. A czy czeka na kolejną miłość? Cóż, jak podkreśla Żuławski - to nie jest coś, czego się chce..., to się zdarza.

  Małgorzata Braunek

  Małżeństwo Andrzeja Żuławskiego zawarte w latach 70. z Małgorzatą Braunek nie przetrwało próby czasu. Poznali się na planie "Trzeciej części nocy". Braunek dziś nie kryje, że Żuławski ją fascynował. - Przyjechał z Paryża porsche, otaczała go atmosfera tajemniczości, był piękny. Nie sposób było się nie zakochać - wspominała aktorka.

  Kiedy film trafił do kin, reżyser i aktorka byli już parą i spodziewali się dziecka. W miarę upływu czasu Braunek zaczęła dostrzegać w Żuławskim negatywne cechy. - Na dłuższą metę trudno jest żyć z Andrzejem. Wszystko musi być u niego emocjonalne, histeryczne, na najwyższych obrotach. Inaczej się nudzi - mówiła po latach w wywiadach Braunek. Gdy ich syn skończył 4 lata, aktorka wyprowadziła się z paryskiego mieszkania reżysera i związała z innym mężczyzną. Żuławski długo nie mógł się z tym pogodzić.

  Sophie Marceau

  W 1985 roku reżyser poznał 18-letnią Sophie Marceau, która wkrótce z nim zamieszkała. Wieść o związku młodej aktorki z dojrzałym mężczyzną o despotycznym charakterze wywołała we Francji skandal.

  Prasa okrzyknęła ich współczesnym Pigmalionem i Galateą. On rozwijał jej zainteresowania, podsuwał wartościowe książki, zachęcał do słuchania dobrej muzyki. Ona spędzała długie godziny na czytaniu, pisaniu i malowaniu. Francuzi długo nie mogli zaakceptować ich związku. Uważali, że Żuławski tylko wykorzystuje niewinną Sophie, obsadzając ją np. w roli prostytutki w "Narwanej miłości".

  Marceau dzielnie broniła kochanka, podkreślając, że gdyby nie on, nie byłaby dzisiaj tą samą kobietą, aktorką. W końcu jednak od niego odeszła, przyznając, że związek z reżyserem kosztował ją wiele wyrzeczeń. Mają syna Vincenta.

  Manuela Gretkowska

  Żuławski poznał Manuelę Gretkowską w Paryżu prawie 20 lat temu. Pisarka tkwiła wówczas w nieszczęśliwym związku. Czuła się zagubiona i wtedy na jej drodze pojawił się artysta.
  Znała jego filmy i zapragnęła być jego muzą.

  Na początku było pięknie. Przesiadywali w paryskich kawiarniach i toczyli długie rozmowy o rzeczach niedostępnych zwykłym śmiertelnikom. Dziewczyna łatwo pozwoliła się zdominować. Choć czuła się nieszczęśliwa, to bardzo pociągał ją sadomasochistyczny związek z Żuławskim.

  Ich wspólnym dzieckiem była "Szamanka", do której Manuela Gretkowska napisała scenariusz. Ten film zakończył jednak ich związek. Gretkowska przestała być muzą. Stawała się pisarką. Swój związek z reżyserem opisała w wydanym właśnie "Transie".

  Weronika Rosati

  W 2007 roku wielkie poruszenie wzbudziła w Polsce wiadomość o związku Andrzeja Żuławskiego i Weroniki Rosati. Różnica wieku między nimi wynosi bowiem 43 lata.

  Matka Rosati wielokrotnie zaprzeczała, by Weronika miała romans z reżyserem. Twierdziła, że Żuławski zna aktorkę od dziecka i udziela jej jedynie rad aktorskich. Ani reżyser, ani aktorka nie przyznawali się do tego, by łączyło ich coś więcej niż przyjaźń. Aż do czasu kiedy w prasie ukazały się zdjęcia całującej się pary. Ich związek zakończył się jednak klęską. Podobno za sprawą rodziców Weroniki, którzy wyrwali ją ze szponów filmowca.

  Dziś Żuławski spotyka się z Rosati w sądzie. Aktorka poczuła się urażona sposobem, w jaki reżyser opisał w swojej relacje z nią książce pt. "Nocnik" . Wyrokiem sądu sprzedaż książki została wstrzymana.

  Kraków: rozpoczęła się rekrutacja na studia 2011

  Chcesz iść za darmo do Parku Wodnego w Krakowie? Rozdajemy bilety

  Urządź się w Krakowie! Zobacz, jak to zrobić!

  Wszystko o Euro2012 na www.drogadoeuro2012.pl
  Czytaj treści premium w Gazecie Krakowskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (8)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  STARY PEDOFIL ukraiński blee

  Anna (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Stary PEDOFIL , nic po za tym , z resztą bandera a nie Polak. Chyba na litość je brał bo które normalna by wzieła stare zbóki , jajca obwisłe. Filmy są słabe w jego wykonaniu i mało kasowe....rozwiń całość

  Stary PEDOFIL , nic po za tym , z resztą bandera a nie Polak. Chyba na litość je brał bo które normalna by wzieła stare zbóki , jajca obwisłe. Filmy są słabe w jego wykonaniu i mało kasowe. Nie zapamietywalne. Tylko siano go ratowałozwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Choroba zwana miłością

  MK (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Wychodzi na to, że Żuławski karmi się kobietami - bo też z miłością nie ma to nic wspólnego.
  Może dzieciństwo miał zafajdane?

  "Nie wiemy, czym jest miłość, bowiem w przestrzeni stworzonej przez...rozwiń całość

  Wychodzi na to, że Żuławski karmi się kobietami - bo też z miłością nie ma to nic wspólnego.
  Może dzieciństwo miał zafajdane?

  "Nie wiemy, czym jest miłość, bowiem w przestrzeni stworzonej przez myśl wokół siebie jako moje "ja", miłość jest konfliktem pomiędzy "ja" a "nie-ja". Ten konflikt, ta udręka nie jest miłością. Myśl jest samym zaprzeczeniem miłości i nie może wejść w tę przestrzeń, gdzie "ja" nie istnieje. W tej przestrzeni jest to błogosławieństwo, którego człowiek szuka i nie może znaleźć. Szuka go w granicach myśli, myśl zaś niszczy ekstazę tego błogosławieństwa."

  Krishnamurti
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pani Joanna to ignorant

  Adam (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 149 / 117

  Barbara Kwiatkowska była żoną Polańskiego, nie Żuławskiego.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  autor artykułu to ignorant

  Joanna (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 125 / 139

  zona nr 1. Basia Kwiatkowska, zona nr 2 M. Braunek, zona nr 3 Hanna Wolska, zona nr 4 Sophie Marceau. moze najpier trzeba sie przygotowac zanim sie napisze artykul? Żuławski to nie don juan, tylko...rozwiń całość

  zona nr 1. Basia Kwiatkowska, zona nr 2 M. Braunek, zona nr 3 Hanna Wolska, zona nr 4 Sophie Marceau. moze najpier trzeba sie przygotowac zanim sie napisze artykul? Żuławski to nie don juan, tylko prawdziwy facet a nie ciepla nudna kluska, one poprostu byly za slabe dla niego, jest swietnym pisarzem i rezyserem, no ale gowniany dziennikarz szuka tylko sensacji i pisze o przerywnikach w jego zycie, typu gretkowska i rosati.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  pan adam to ignorant

  Joanna (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  proszę przeczytać "Listy do domu" a wtedy dowie się Pan, że Barbara Kwiatkowska była też żoną Żuławskiego, przez krótką chwilę, widać Pani Barbara to był ówczesny towar przechodni...


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ignorancja

  agata (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Nie Kwiatkowska tylko Baranowska. Była żona A.Rudnickiego

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A druga żona?

  Tola (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 41 / 83

  Wydaj mi się ,że była jeszcze jedna ważna kobieta w życiu Żuławskiego. Malarka - córka pisarza Konwickiego.Potem wyjechałam do Ameryki. Jeśli się mylę, proszę sprostować. Zamykanie Żuławskiego...rozwiń całość

  Wydaj mi się ,że była jeszcze jedna ważna kobieta w życiu Żuławskiego. Malarka - córka pisarza Konwickiego.Potem wyjechałam do Ameryki. Jeśli się mylę, proszę sprostować. Zamykanie Żuławskiego wyłącznie w jego romansach nie ma sensu.to dobry pisarz. Wystarczy przypomnieć chociaż książkę "Lity bór". Ale dziennikarzom łatwiej pisać o Gretkowskich. Szkoda. Żuławski mógłby reżyserować nie tylko filmy ale i sztuki.Wystawienie przez niego opery Moniuszki w Teatrze Wielkim w Warszawie było wielkim i ważnym wydarzeniem artystycznym W sumie to głęboki człowiek. zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ICD 10 F60.8

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 85 / 30

  ICD 10 F60.8

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo