https://gazetakrakowska.pl
reklama
Głosowanie zakończone
Plebiscyt: 100 WPŁYWOWYCH KOBIET

Wpływowa Kobieta Polski 2024



Od redakcji:


Zainicjowała i zorganizowała Kongres Kobiet Podbeskidzia, który aktywizuje i integruje mieszkanki południowej części woj. śląskiego.


____________


Rozmowa:



Jest Pani inspiracją i wzorem do naśladowania dla wielu kobiet. A kto był lub co było dla Pani takim wzorem, inspiracją?


W moim życiu miałam okazję poznać wiele osób, które stanowiły dla mnie wzór w różnych dziedzinach życia. W życiu politycznym, niewątpliwie profesor Jerzy Buzek był i jest dla mnie inspiracją. Jego ogromne doświadczenie, jako człowiek Solidarności, premier Polski oraz przewodniczący Parlamentu Europejskiego jest nieocenione i przyniosło przez lata ogromne korzyści dla Województwa Śląskiego jak i całej Polski. Profesor Buzek zawsze kierował się wartościami europejskimi, a jednocześnie miał niezwykłą zdolność do znajdowania kompromisów, co jest ogromnie ważne w pracy na poziomie unijnym. Jestem dumna, że mam możliwość kontynuować jego misję w Parlamencie Europejskim, między innymi jako Członkini Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii, w której profesor Buzek również przez wiele lat zasiadał. Gdy rozpoczęłam swoją pracę w Parlamencie Europejskim, zdobyłam również ogromny respekt dla Ursuli von der Leyen. To kobieta, która swoją karierą udowodniła, że można skutecznie łączyć życie zawodowe z osobistym, mając siódemkę dzieci i piastując jedne z najwyższych funkcji w Europie oraz wcześniej wiele funkcji ministerialnych w Niemczech. Jej siła, determinacja i umiejętność podejmowania trudnych decyzji, w połączeniu z empatią, to cechy, które niezbędne są w zarządzaniu tak ogromną strukturą jaką jest Komisja Europejska.


Czy zawsze była Pani osobą odważnie realizującą swoje życiowe założenia? Co Pani w tym pomagało? A może przestała Pani bać się sięgać po swoje marzenia i walczyć o swoje wartości w konkretnym momencie życia? Jeśli tak, jaki to był ten punkt przełomowy?


Nigdy nie miałam problemu z podejmowaniem trudnych decyzji i z ryzykiem, ale jeżeli miałabym wskazać jeden punkt, w którym zrozumiałam, że czasami walka o swoje wartości i wolność są warte wielu poświęceń, to zaangażowanie się w Solidarność i zostanie jej liderką w swoim zakładzie pracy w roku 1980. Kobieta z małymi dziećmi, bez żadnego doświadczenia politycznego angażująca się w opozycję w czasach komunistycznej dyktatury – z dzisiejszej perspektywy może się to wydawać brawurą, ale ludzie, którzy mnie wybrali widzieli we mnie coś, czego wtedy nawet ja w sobie nie dostrzegałam – tym czymś była odwaga i dzisiaj już wiem, że to właśnie odwaga jest moją mocną stroną.


Co w obecnym świecie może być, według Pani, siłą napędową pozytywnych zmian – w wymiarze osobistym, społecznym?


Są rzeczy, wartości czy zachowania uniwersalne od setek lat, które sprawiają że nasz świat jest lepszy. To empatia, współdziałanie, zaangażowanie społeczne. Jednak współczesny świat daje nam narzędzia, które mogą zarówno poprawić naszą jakość życia, jak i doprowadzić do destrukcji naszej cywilizacji. Jest to technologia, sztuczna inteligencja. To od nas zależy, jak będziemy z nich korzystać i jakie priorytety przy ich wykorzystywaniu ustanowimy. Technologia, w tym sztuczna inteligencja, ma ogromny potencjał, aby rozwiązywać najważniejsze problemy naszych czasów – od zmian klimatycznych, przez ochronę zdrowia, aż po walkę z ubóstwem. Jednak kluczowe jest to, aby te narzędzia były wykorzystywane w sposób odpowiedzialny.


Dlaczego potrzebujemy głosu i siły kobiet wpływowych – liderek zmian, idei, działań w różnego rodzaju środowiskach, dziedzinach?


Potrzebujemy głosu i siły kobiet liderek, ponieważ ich obecność w różnych dziedzinach życia społecznego, politycznego i gospodarczego wprowadza nowe perspektywy i wzbogaca proces podejmowania decyzji. Kobiety stanowią połowę społeczeństwa, a ich doświadczenia, potrzeby i wartości muszą być uwzględniane, jeśli chcemy budować bardziej sprawiedliwy i zrównoważony świat. Kobiety w roli liderek często przynoszą odmienne podejście do przywództwa – bardziej inkluzywne, nastawione na dialog i budowanie mostów między różnymi grupami. W świecie, który staje się coraz bardziej złożony i globalny, taki styl przywództwa jest niezbędny, aby skutecznie mierzyć się z wyzwaniami współczesności. Bardzo się cieszę, że Unia Europejska przykłada dużą wagę do kwestii równości i aktywizacji zawodowej i społecznej kobiet, a ja również będę pilnować tych spraw w Komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia w Parlamencie Europejskim.