"Misiek", czyli Paweł Michalski. Kim jest lider kiboli Wisły Kraków [KALENDARIUM]

  • Gazeta Krakowska

Artur Drożdżak

11 zatrzymanych kiboli Wisły Kraków to efekt akcji Centralnego Biura Śledczego i małopolskiego wydziału Prokuratury Krajowej. Dobra robota? Raczej nie, bo jednak nie ujęto osoby numer jeden w gangu czyli Pawła Michalskiego ps. Misiek. Kim jest "Misiek", jak wyglądała jego kibolska przeszłość oraz jego kryminalna działalność. O jego życiu, biznesie i związkach z klubem Wisła Kraków powstał w TVN reportaż Superwizjera Szymona Jadczaka.
"Misiek", czyli 39-letni Paweł Michalski archiwum Polska Press

1979 r. "Misiek" urodzony w Krakowie

Paweł Michalski ps. Misiek z bratem Krzysztofem ps. Młody Misiek wychowywali się w robotniczej rodzinie, ale ważną rolę pełniła w niej mieszkająca pod Krakowem babcia. Mają jeszcze siostrę o rok młodszą od Pawła, która na stałe mieszka we Włoszech, tam założyła swoją rodzinę.

W pewnym momencie Misiek, chłopak po zawodówce, stał się liderem kiboli Wisły Kraków, słynnych Sharksów. Średniego wzrostu, krótko ostrzyżony, odstające uszy, wada zgryzu. Amantem filmowym nie jest, ale na markowe ciuchy np. Hugo Bossa nie są mu obce. Chyba, że ubiera podkoszulek ze zdjęciem rekina niczym z filmu „Szczęki”.

"Misiek" na przywódcę

Może o tym, że "Misiek" wyrósł na przywódcę zdecydowała jego nieustępliwość i charyzma. Na filmach ze stadionowych zadym widać, jak w białym, grubym golfie pierwszy rzuca się w wir walki i na lewo i prawo rozdaje ciosy. Z tamtych burzliwych czasów ma na nogach blizny po ranach ciętych na nogach, tatuaż na lewym ramieniu z wizerunkiem Wisły Kraków i kłopoty zdrowotne prawym barkiem, którym nie zaradziła nawet poważna operacja.
Przejdź do kolejnej strony

Sharksi, czyli bojówka Wisły, jest kierowana przez "Miśka" archiwum Polska Press

1993 rok pierwsze wyczyny "Miśka"

Mecz Wisła-Legia. Wisła przegrywa 6:0 i spada do drugiej ligi i wielu kibiców odwraca się od swoich ulubieńców. Wtedy "szalikowcy" byli bardzo związani z klubem, interesowali się piłką. Większość starszyzny uznała, że jak się robi takie wały, to nie chodzą na mecze. Na trybunach została zgraja małolatów, którymi nie miał kto pokierować. Zaczęli sami się organizować i uznali "Miśka" za swojego lidera. Nie zważał na niebezpieczeństwo. Słynął z tego, że na meczach piłkarskich był zawsze w pierwszym szeregu zadymiarzy. Nie bał się nikogo, a gdy raz w pociągu wracał do domu pobił policjanta, który chciał go wylegitymować.
Przejdź do kolejnej strony

Dino Baggio (Parma) zostawiał trafiony w głowę nożem rzuconym przez Miśka screen youtube

1998 r. Parma - "Misiek" rzuca nożem

O "Miśku" zrobiło się głośno 20 października 1998 r., gdy pojawił się na stadionie podczas meczu, jaki Wisła Kraków rozgrywała, w ramach pucharu UEFA, z włoską Parmą. W pewnej chwili Misiek rzucił nożem z trybun i trafił w głowę włoskiego piłkarza Dino Baggio. Incydent właściwie przeszedłby bez echa, ale gdy Włosi wrócili do Italii, nagłośnili całą sprawę przez media. Okazało się, że Baggio trafił do szpitala, gdzie założono mu 5 szwów. Międzynarodowe skutki zdarzenia były poważne, szczególnie dla Wisły. UEFA ukarała klub wykluczeniem z europejskich pucharów. Władze Wisły, by ratować reputację przeprosiły Włochów za incydent i ogłosiły, że wyznaczają 5 tys. zł nagrody za wskazanie sprawcy zranienia włoskiego piłkarza. Na pieniądze połasił się inny kibic, który wskazał na "Miśka", jako tego, który zranił Włocha nożem. Kibic stał się świadkiem incognito. Za Miśkiem ogłoszono list gończy. 19- latek przypadkiem wpadł w ręce policji w grudniu 1998 r. Okazało się, że dorabiał w jednym z burdeli jako ochroniarz i woził panienki do klientów. Zatrzymano go w czarnym BMW w centrum miasta. Wtedy zaoferował zatrzymującym go policjantom łapówkę 5 tys. zł. Ci odmówili.

- Przyznaję się jedynie do rzucania kamieniami do policjantów na stadionie w Chorzowie w maju 1998 r. Kamieni tam było dużo, nie musiałem wcale rozbijać płyt chodnikowym- powiedział na sali rozpraw. W trakcie zamieszek na chorzowskim stadionie rannych zostało wówczas 52 funkcjonariuszy. Krakowski sąd wymierzył "Miśkowi" karę sześciu i pół roku pozbawienia wolności, choć prokurator domagał się kary o dwa lata wyższej. - Oskarżony nie wykazał w toku procesu ani żalu ani skruchy. Wcześniejsze kary nie odnosiły skutku wychowawczego, dlatego ta powinna być surowa. I taka jest - mówiła sędzia.
Przejdź do kolejnej strony

Obecnie "Misiek" ma 39 lat. W trakcie swojej "kariery" był kilkukrotnie zatrzymywany. archiwum Polska Press

2007 r ustawka pod Wadowicami - "Misiek" uczestniczy w bójce

Po wyjściu na wolność w 2007 r. Misiek uczestniczył w bójce pseudokibiców pod Hotelem Europejskim oraz w ustawce koło Wadowic. Już wcześniej jednak był znany w środowisku.
Przejdź do kolejnej strony

"Misiek" wielokrotnie trafiał na ławy sądowe archiwum Polska Press

2010 r. samochody i zarzuty

Zarzut oszustwa i posługiwania się fałszywymi dokumentami postawiła krakowska prokuratura "Miśkowi". Zatrzymany został wczoraj w związku ze śledztwem dotyczącym wyłudzania samochodów z wypożyczalni. Paweł Michalski działał w kilkuosobowej szajce. Według prokuratury, dostarczał sfałszowane prawa jazdy i dowody osobiste swoim wspólnikom, którzy na ich podstawie wypożyczali auta warte od 25 do 100 tys. zł. Trzy z nich policji udało się odzyskać. Pięć innych jak dotąd przepadło bez wieści. Śledztwo zawieszono z uwagi na oczekiwanie na pomoc prawną z Włoch.
Przejdź do kolejnej strony

"Misiek" w przestępczy proceder wciągnął swojego młodszego brata archiwum Polska Press

2011 r. Człowiek i zeznania "Miśka"

W 2011 r. kibole Wisły zakatowali maczetami widłami Tomasza C. ps. Człowiek uznawanego za jednego z liderów bojówki Cracovii. Misiek zeznawał wtedy na procesie 11 oskarżonych o pobicie Tomasz C.

– Nie znałem zabitego, nie wiem, czy się z nim kiedykolwiek zetknąłem – nie krył „Misiek” jako świadek. Sędzia pytała go co robił 17 stycznia 2011 r., gdy doszło do ataku na Tomasza C. "Misiek" zeznał, że był wtedy w hotelu w Zakopanem z rodziną i znajomymi. Potwierdził, że zna oskarżonych.

– Jednych z meczów Wisły, innych wizerunki widział w internecie i gazetach, jednego pamięta z więzienia. – Coś złego dzieje się w mieście, to winny jest "Misiek", który 15 lat temu rzucił nożem we włoskiego piłkarza – ironizował Michalski. Przy okazji podał, że nie zjawił się na wcześniejszy termin rozprawy, bo został zatrzymany przez policjantów w nieoznakowanym radiowozie. Sąd z tego powodu anulował mu karę grzywny, bo uznał, że usprawiedliwił swoją nieobecność. Pytany odpowiedział, że nie słyszał, by był jakiś przywódca pseudokibiców Wisły. – Na stadionach kluby mają swoje stowarzyszenia kibiców, które mają swoich prezesów i statut zatwierdzony w sądzie - stwierdził.

Śmierć "Człowieka" - świadek "Misiek" mówił, że nie znał Tomasza C.

Przejdź do kolejnej strony

Między innymi z jego powodu skończyła się "zgoda" z Lechią Gdańsk archiwum Polska Press

2013 r. "Misiek" kradnie maczety

W 2013 r. Misiak dał o sobie znać, gdy z Tomaszem P. i Grzegorzem Z. ps. „Zielak” ukradł maczety ze sklepu w Modlniczce warte 441 zł. Cała trójka została za to skazana na kary po pięć miesięcy więzienia. Paweł M. przekonywał, że niczego nie kradł.

- Mam dobrą sytuację materialną, prowadzę własną działalność gospodarczą i nie potrzebuję kraść. To co zrobiliśmy to miał być głupi żart – mówił. Wcześniej rozkręcił na Wiśle Kraków siłownię White Star Power i sekcję Trenuj Sztuki Walki przy Towarzystwie Sportowym Wisła. Gdy z hipermarketu w Modlniczce z dwoma wspólnikami ukradł maczety za 400 zł prokurator prześwietlił jego majątek. Okazało się, że „Misiek” ma mieszkanie za 400 tys. zł, motorówkę za 100 tys. zł, skuter wodny za 40 tys. zł, motocykl za 20 tys. oraz zarobki około 10 tys. zł miesięcznie.

Rozkręcił swoją firmę budowlaną i transportową. Podobnie o przestępstwie mówił oskarżony Tomasz P., on też prowadził firmę i „ma na życie dla siebie i rodziny”. Kraść nie musi. Tak samo jak trzeci z oskarżonych Grzegorz Z., karany za narkotyki menadżer w klubie. Tomasz P. był skazany w przeszłości na 10 lat więzienia za zabójstwo kibica Arki Gdynia. W marcu 2003 r. we Wrocławiu podczas ustawki kilkuset kiboli Tomasz P. zadał śmiertelny cios Mariuszowi B. „bez powodu, w amoku walki”. Warunkowo opuścił więzienie w 2010 r. ledwie po odbyciu połowy kary.

Zobacz też: "Misiek", czyli kibol jedzie swoim porsche po maczety [ZDJĘCIA Z DERBÓW]

Przejdź do kolejnej strony

"Misiek" w przestępczy proceder wciągnął swojego młodszego brata archiwum Polska Press

2017 r. "Młody Misiek" i Sharks

W latach 2013-2016 na Prądniku Czerwonym w Krakowie rządziła gang kiboli Wisły Kraków pod wodzą Krzysztofa M. ps. Młody Misiek. Za swoje wybryki poddał się karze 7 lat i 2 miesięcy więzienia. Drugi z liderów kibolskiej bojówki Sharks Patryk K. ps. Mietek znajdzie się za kratkami przez 7 lat. Obaj zapłacą też po 5 tys. zł właścicielom mieszkania przy ul. Dobrego Pasterza, które w 2014 r. podpalono na zlecenie tych oskarżonych. 6 tys. z tego samego powodu zapłaci ich wspólnik Bartłomiej S. Krzysztof M. miał w sumie 19 zarzutów, a drugi z liderów „Mietek” o 7 więcej: narkotyki: udział w gangu, zlecanie podpaleń, napadów i wymuszeń. Są twardzi nie przyznali się do winy. Śledczy zarzucali im obrót narkotykami o wartości około 400 tys. zł, czyli kokainą szacowaną na 198 tys. zł, mefedronem (50 tys. zł), konopiami (85 tys. zł) i pochodną amfetaminy (3300 zł).

Zobacz też: Kraków. Krzysztof M. ps. "Młody Misiek" poddaje się karze 7 lat 2 miesięcy więzienia

Przejdź do kolejnej strony

Sharksi, czyli bojówka Wisły, jest kierowana przez "Miśka" archiwum Polska Press

2018 narkotyki i gang

11 zatrzymanych kiboli Wisły Kraków to efekt akcji Centralnego Biura Śledczego i małopolskiego wydziału Prokuratury Krajowej. Robra robota? Raczej nie, bo jednak nie ujęto osoby numer jeden, czyli Pawła Michalskiego ps. Misiek. O tym, że w tej sprawie zawiodło rozpoznanie, albo realizacja samej akcji mówią anonimowo prokuratorzy od lat ścigający kiboli Wisły i Cracovii. Dziwią się, że ich koledzy z Prokuratury Krajowej przedstawiają sprawę jako sukces.
Gdzie jest „Misiek”? - Rozbito gang, to gdzie jest jego lider. Zwiał? Ukrył się? A może został przez kogoś ostrzeżony - zastanawiają się. Tym bardziej, że „Misiek” to powszechnie znana w mieście persona i łatwa do rozpoznania. Prokuratura Krajowa 21 maja komunikat z akcji zatytułowała „Zatrzymania członków krakowskiej mafii”. Nieoficjalnie wiadomo, że zarzuty dotyczą handlu ponad 20 kg narkotyków i działalności gangu od 2006 r. Pięć osób ma zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą. To oznacza, że oprócz lidera „Miśka” tworzyły coś na kształt zarządu w przestępczym biznesie, który na bieżąco nadzorował obrót marihuany, kokainy, amfetaminy oraz mefedronu.

Śledczy podają, że kibole mieli specjalny sposób porozumiewania się, podzielili też miasto na sfery wpływów. Przykładowo za Nową Hutę i handel narkotykami odpowiadał Łukasz W. ps. Wiśnia . Grozi im do 15 lat więzienia,

Z reportażu Szymona Jadczaka w ostatnim programie Superwizjer wynika, że Misiek zwyczajnie odleciał do Włoch rejsowym samolotem z Balic. Dwa dni przed wielką akcją CBŚ wymierzoną niego i jego gang. Policja podawała, że w akcji wzięło udział 1000 funkcjonariuszy. Prokuratura rozesłała dwa listy gończe, za osobami, których nie zatrzymano: Pawłem B. i za Miśkiem. Za kratki trafili za to m.in. Łukasz W. ps. Wiśnia, Maciej S. ps. Bakster i Piotr O. ps. Orzech. „Bakster” zasłynął trzy lata temu rozróbą w jednym z lokali w Zakopanem. Z kolei „Orzech” został skazany na udział w ustawce w Nowej Hucie. Z jego ręki zginął wtedy Jakub M. ps. Makos. Piotr O. za to usłyszał wyrok 6 lat więzienia.

Czytaj także:

Brutalny gang w Wiśle Kraków? Klub reaguje na zarzuty [FAKTY, POLEMIKI]

Wideo

polecane: "Bez ściemy" o prawnikach

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

14.02.2019, 20:04

Co za facet :))))

08.01.2019, 09:00

Nie martw sie wislacki psie, w nizszej lidze nie jest tak zle... Za rok a moze za dwa zwiselka w klasie A.

06.01.2019, 23:15

Na 100 % będzie o Miski dokument na Netfliksie. On jest taki wyjątków że zasługuje na dokument życia.

06.01.2019, 23:10

Ten Kark z tym intelektem oszukał Wszystkich na 160 baniek, każdy biznes ma legalny itp. niezła Ameba

05.01.2019, 22:00

mój artykuł o błędach w tymże artykule, były pewnie z dwa razy dłuższy!

05.01.2019, 19:41

za morderstwo 6 lat? oto panstwo prawa, żenada i przekupni sędziowie

05.01.2019, 02:42

Wiele sie slyszy o ekipach itd. Ale jak slysze "dobre chlopaki" lub cos w tym stylu to mnie krew zalewa. To zwykle gnoje, cwaniaki, zlodzieje i moglbym tak wymieniac i wymieniac. Wiadomo wszedzie sa ekipy i wszedzie sa wałki, ale niestety wisla to nigdy nie miala sama do siebie szacunku, same maczety noze i cholera wie co jeszcze. Pozamykac w p...u wszystkich!

31.12.2018, 22:50

Mam wrażenie, że dziennikarzyna nawet nie przeczytał tego artykułu przed publikacją, sporo błędów, dodatkowo nie ma już czegoś takiego jak CBŚ.

31.12.2018, 19:40

Sprawdźcie czy może gdzieś się zachowały puszki z cyklonem B! Wszystkich kiboli do garażu a potem zagazaować! Stadiony dla kibiców nigdy dla bandytów!!!

31.12.2018, 17:57

krakow golicja kraina wadowicka ...

17.11.2018, 13:49

COGLIONE.... prima di parlare dovresti connettere il cervello!!!!

16.10.2018, 12:32

to nie Misiek wprowadzil maczety. Gowno wiesz a sie wypowiadasz

03.10.2018, 02:41

Czy w zamysle autora artykulu bylo wqrvianie czytelnikow?
Czy nie mozna bylo na jednej stronie tego "arcydziela" zamiescic? Za trudno? No wlasnie.

28.09.2018, 08:26

Misio opłaca pały, kradzież w markecie to było alibi na głowę, która spadła. Żenada, że takie nic rządzi vipami i prokuratuą.

24.09.2018, 12:45

nie mieszkam w polsce 20 lat.ale widze co sie porobilo jak czasem poczytam polska prase.policyjne eksperty zamieszczaja cos,a za chwile setka prostowan mlodziezy ktora sie z czyms godzi albo nie.obojetnie komu kibicujecie,kogo lubicie albo nie,na takich forach powinniscie zamknac buzie.jezeli mowicie lub piszecie o sobie,to nie ma sprawy,ale na innych nie ladnie szczekac z daleka.byl kiedys pseudo gangsterek ktory stosowal takie praktyki i do dzis stosuje.brak mu bylo jajec zeby stanac w taki czy inny sposob,wiec nasylal innych,podjudzal,sklocal,klamal jak ostatnia szuja.nie bawcie sie w to mlodziezy.dzisiaj sie wam to wydaje sluszne,jak pozyjecie jeszcze troche to zobaczycie ze jedynym wrogiem sa ci ktorzy chca zebyscie sie gryzli jak wsciekle psy,od zawsze polska miala zewnetrznych wrogow ktorzy nigdy polsce nie sprzyjali,a dzisiaj angazuja polakow w konflikty wewnetrzne oraz zewnetrzne,zwlaszcza z islamem.miedzynarodowe gangi syjonistow zydowskich zacieraja oblesne lapki nie skalane dobrymi uczynkamio,a wy plujecie,na nieznajomych,kolegow,albo na inne kraje lub religie.nie tedy droga panowie...

23.09.2018, 10:29

miałeś tyle H w dup^^ i tyle w paszczy wieżieniu a tak dobrze opisujesz tu innych . Ciebie też aresztują . Testujesz tu . Wiadomo czym zajmujesz się w Krakowie i co ukrywasz dilerze !

23.09.2018, 10:29

miałeś tyle H w dup^^ i tyle w paszczy wieżieniu a tak dobrze opisujesz tu innych . Ciebie też aresztują . Testujesz tu . Wiadomo czym zajmujesz się w Krakowie i co ukrywasz dilerze !

21.09.2018, 16:59

Miska swego czasu tajniaki ochranialy pamiętam

21.09.2018, 16:59

Miska swego czasu tajniaki ochranialy pamiętam

20.09.2018, 19:16

A za Człowieka wyrok "pobicie ze skutkiem śmiertelnym" wydał święty Antoni? Ponad 40 rąk kłutych w śmieciarce? Ogarnij się człowieku.

20.09.2018, 19:08

Każdy Misia zna, każdy wie co zrobił, co robi. Misiu nigdy w życiu nie pracował, Misiu Wozi się furami po Krakowie za pół miliona. Misiu złapany w Castoramie podczas kradzieży maczet w KRK. Jego Porsche stoi na parkingu. Misiu po paru grubych wyrokach za każdym razem kiedy zostaje zlapany przez organy ścigania, pojawia się na wolności po paru dniach, tygodniach. Misiu tak zarządza swoimi ludźmi że mają wyroki po parę lat. Misiu wciąż wolny. Misiu kręci interesy z Panem Ś. P. "Z". Chwała Zielonemu za zasady. Pan "Z" ginie od kuli z pistoletu organów ścigania - "przypadek" kula trafiła płuco? Absurd, w każdym kraju organy ścigania strzelają po nogach. Misiu zastrasza wszystkich ludzi w około. Na tym kucyku się buja do tej pory. Misiu jest Mentorem na loży VIP. Zawijają ludzi Misia, 40? + 4 osoby? Misiu uciekł z kraju dwa dni wcześniej - przypadek? Ten srangster wciąż żyje? Media zwią go Gangsterem, wszyscy znają Misia, Media trąbią 10 lat. Misiu jest nie do ruszenia. Cracovia czeka na moment. Powoli ludziom kończą się wyroki, wyjdą, uspokoi się, Misiu wróci, zrobi się ciekawiej. Błędne koło. Społeczeństwo, społeczeństwo jakie? Ślepe? Nie! Popierdolo... Pozwalajcie dalej głąbom służyć Misiowi który wprowadził maczety do Krakowa! Brawo Wy

20.09.2018, 11:41

JEBAŁ GO PIES - JEBAŁA CAŁA WIEŚ !!

20.09.2018, 09:19

Proszę autora tego szkolnego wypracowania o sprawdzenie jeszcze raz całego tego pożal się Boże tekstu. Tyle błędów, literówek i kompletnego braku logiki nie czytałem dawno. Pomieszane wątki, błędy w podpisie zdjęć, nie wiem też w końcu czy to Misiek czy Misiak? Ponadto jeśli mowa o tzw. "Człowieku" to przecież też pseudonim i warto to dac w cudzysłowie, zresztą jak w przypadku p. "Misiek". Szkoda gadać. Autor chciał dobrze, ale zrobił to za szybko, niestarannie i myśląc fakty. Czas cofnąć się do szkoły.

19.09.2018, 20:41

Misio pysio ladacznica

19.09.2018, 18:19

Gdzie macie dowody. Kto kurw.arze chce kupić Wisłę za złotówkę?

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3