Mistrzostwa Europy U18: Polska – Holandia 1:3

Mateusz Skrzyński, Arnhem
Siatkarki Grzegorza Wagnera zakończyły turniej na ósmym miejscu.
Siatkarki Grzegorza Wagnera zakończyły turniej na ósmym miejscu. Andrzej Wisniewski / Polskapresse
W ostatnim meczu na mistrzostwach w Arnhem reprezentantki Polski miały do pokonania dwie przeszkody. Pierwszą z nich były siatkarki po drugiej stronie siatki, drugą zaś żywiołowo reagujący kibice gospodarzy. Niestety, nie udało się zwyciężyć i podopieczne Grzegorza Wagnera zakończyły mistrzostwa Europy na 8. miejscu.

Polki nie przestraszyły się i od samego początku były zdeterminowane, by godnie pożegnać się z halą Valkenhuizen. Podobnie jak we wcześniejszych spotkaniach nic nie zwiastowało tego, że Holenderki z czasem zaczną nam odjeżdżać. Przecież do pierwszej przerwy technicznej wszystko było pod kontrolą. Już w środkowej części seta zaczynało robić się nieciekawie. 9:16 na pierwszej przerwie technicznej nie napawało optymizmem nawet najwierniejszego sympatyka siatkówki. Trzeba było poszukać nowych rozwiązań. 10:20 i trener Grzegorz Wagner prosi o czas. Wydaje się, że pierwsza partia jest już raczej spisana na straty. Przegrywamy do 12 i po raz kolejny w tych mistrzostwach musimy odrabiać straty.

Przed rozpoczęciem drugiego seta na twarzach Holenderek dało się zauważyć stoicki spokój i opanowanie. Pomarańczowe wiedziały, co chcą zrobić na boisku i w ekspresowym tempie wdrażały swój plan w życie. Od początku zagrywały niezwykle mocno i precyzyjnie, wypracowując sobie kilkupunktową przewagę. Polki próbowały odrabiać straty, lecz raz za razem przytrafiały się proste, niekiedy niewymuszone błędy. Podobnie jak wczoraj pojawiały się problemy ze skończeniem ataku w pierwszym tempie – nasze rywalki podbijały prawie każdą piłkę. Remis po 15 i Holenderki skutecznie grają środkiem, zdobywając przy tym 16-sty punkt. Po czasie było jeszcze gorzej niż w poprzednim secie. Po stronie rywalek było już 21 punktów, a Polki nadal miały swoje problemy. 10:24 i pomarańczowe z mają 14 piłek setowych… Wykorzystują tą trzecią i po raz kolejny triumfują.

Pomimo tego, że Polki prawie przez cały mecz przegrywały, to wszyscy wierzyli, że może powtórzyć się scenariusz z wczorajszego meczu z Niemcami. Na początku trzeciego seta siatkarki Grzegorza Wagnera nie dały się już tak łatwo wypunktować, a wręcz przeciwnie, to one zaczynały kąsać rywalki zagrywką. Po serwisie Oliwii Bałuk nasze dziewczyny były nawet na prowadzeniu, lecz chwilę później znów przytrafił się błąd w komunikacji i piłka wpadła w nasze boisko. Całe szczęście, że na zagrywce pojawiła się Julia Szczurowska – polska atakująca dwukrotnie zaserwowała tak, że Holenderki nie za bardzo wiedziały, co mają zrobić. Chwilę później różnicę zrobiła Magdalena Stysiak. Pierwszy raz w tym meczu kibice mogli oglądać emocjonująca końcówkę. Biało-Czerwone robiły wszystko, by godnie pożegnać się z mistrzostwami w Arnhem. Przełamujemy się i wygrywamy 25:23!

Od mocnego uderzenia nasze kadetki rozpoczęły seta numer cztery. W polskim zespole funkcjonowała zagrywka i potrafiliśmy zagrać blokiem. Prowadzimy 8:6 na pierwszej przerwie technicznej i Holenderki pomału zaczynają się gotować. Siatkarki Grzegorza Wagnera wreszcie odnalazły swój rytm i cały czas prowadzą dwoma punktami. Po drugiej przerwie technicznej wydawało się, że jest szansa wrócić do tego spotkania, lecz gospodarzom pomógł sędzia… Polskie kadetki musiały się pozbierać. Taktyczna zmiana w polskim zespole – na zagrywkę wchodzi Paulina Zaborowska i Holenderki mają problem z przyjęciem. Odrabiamy straty, doprowadzając do stanu po 23. Po chwili piłkę meczową mają nasze rywalki… Niewiele brakowało, a oglądalibyśmy grę na przewagi. Przegrywamy seta do 23 i w całym meczu 1:3

Polska – Holandia 1:3 (12:25; 12:25; 25:23; 23:25)

Polska: Magdalena Stysiak, Julia Szczurowska, Rozalia Hnatyszyn, Michalina Rola (libero), Oliwia Bałuk, Zuzanna Górecka, Klaudia Laskowska, Adrianna Rybak, Aleksandra Gryka, Gabriela Makarowska, Paulina Zaborowska, Paulina Krześlak (libero).

Holandia: Susanne Kos (libero), Dagmar Boom, Eline Geerdink, Hester Jasper, Demi Korevaar, Charlot Vellener, Sarah Van Aalen, Lisa Nobel, Rianne Vos, Annick Meijers, Indy Baijens.

Flesz: Wegańskie ubrania. Made in Poland

Materiał oryginalny: Mistrzostwa Europy U18: Polska – Holandia 1:3 - Polska Times