Młotowiertarka, klucz udarowy elektryczny i inne...

  Młotowiertarka, klucz udarowy elektryczny i inne elektronarzędzia - jak wybrać i jak o nie dbać?

  Materiał informacyjny

  Gazeta Krakowska

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Młotowiertarka, klucz udarowy elektryczny i inne elektronarzędzia - jak wybrać i jak o nie dbać?
  Elektronarzędzia, nawet jeśli nie są potrzebne codziennie, powinny znaleźć się w każdym garażu. Dzięki nim większość drobnych napraw wykonamy samodzielnie. Dowiedz się, jak wybrać młotowiertarkę, klucz udarowy elektryczny oraz inne elektronarzędzia i sprawdź, jak o nie dbać.
  Młotowiertarka, klucz udarowy elektryczny i inne elektronarzędzia - jak wybrać i jak o nie dbać?
  Przydomowy warsztat nie musi być wyposażony w wiele elektronarzędzi. Dobrym pomysłem jest jednak zakup podstawowych urządzeń, które ułatwią niejeden remont i drobne prace domowe. Warto zastanowić się również nad sprzętem wielofunkcyjnym, który pozwoli wykonać większość robót, nie nadszarpując naszego budżetu. Kompletując wyposażenie warsztatu, warto zwrócić uwagę na elektronarzędzia dobrej jakości, które będą służyły wiele lat. Nie bez znaczenia jest także ich konserwacja – właściwe dbanie o sprzęt ochroni go przed korozją i uszkodzeniami oraz przedłuży jego żywotność. Dowiedz się, jak wyposażyć przydomowy warsztat i jak zabezpieczać elektronarzędzia przez zniszczeniem.

  ABC kupowania elektronarzędzi


  Podstawowe narzędzia, których nie może zabraknąć w żadnym przydomowym warsztacie to młotek, solidny zestaw śrubokrętów i podstawowe klucze. Konieczne są również elektronarzędzia, które ułatwiają wykonanie większości prac w domu czy w ogrodzie i nie będą wymagały pojawienia się specjalisty. W ten sposób zaoszczędzimy nie tylko pieniądze, które musielibyśmy przeznaczyć na drobne i nietrudne naprawy, ale także czas – nierzadko zdarza się bowiem, że musimy zaczekać na fachowca. Samodzielne wykonanie prostej pracy pozwoli więc szybko uporać się z problemem. Kupując sprzęty takie jak wkrętarka, wiertarka, młotowiertarka, klucz udarowy czy inne elektronarzędzia powinniśmy zwrócić uwagę na ich jakość i sposób wykonania. Solidny sprzęt wytrzyma wiele prac i unikniemy konieczności wymieniania go po kilku latach użytkowania. Choć porządne urządzenia często kosztują niemało, wystarczają na długo, dlatego inwestycja się opłaca. Zobacz, gdzie możesz kupić bezawaryjną młotowiertarkę i porządny klucz udarowy elektryczny.

  Podstawowe wyposażenie warsztatu


  Wyposażenie przydomowego warsztatu jest zależne od tego, jakie prace planujemy wykonywać w domu oraz w ogrodzie. Nie zapominajmy jednak, że niektóre urządzenia są niezbędne nawet, jeśli wydaje nam się, że nie będą potrzebne. Nie jesteśmy bowiem w stanie przewidzieć wszystkich awarii i usterek, które mogą pojawić się w gospodarstwie.

  Wkrętarka


  Wkrętarki to urządzenia, bez których trudno wyobrazić sobie nawet drobny remont oraz skręcanie mebli. Wybierając tego typu sprzęt, warto zwrócić uwagę na pojemność akumulatora, ponieważ ta decyduje o tym, jak sprawnie i szybko będą przebiegały wykonywane przez nas pracy. Zazwyczaj wkrętarki są wyposażone w akumulator o pojemności od 1,5 do 2 amperogodzin (Ah). Trzeba pamiętać, że im większa pojemność, tym lepiej działające urządzenie. Równie ważne jest też napięcie akumulatora – najlepszy będzie sprzęt (szczególnie ten o niższej pojemności akumulatora) o woltażu rzędu od 9,5 do 24 V. Dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w dodatkowy akumulator, który umożliwi kontynuowanie pracy w przypadku niespodziewanego rozładowania urządzenia.  W sklepach znajdziemy wiele rodzajów wkrętarek, dlatego z pewnością znajdziemy sprzęt odpowiadający naszym potrzebom. Pamiętajmy, by zastanowić się, jakiego typu prace będziemy wykonywać najczęściej. Dobrym pomysłem jest też zakup wkrętarki wielozadaniowej. Urządzenie wyposażone w duży zestaw końcówek pozwoli na naprawy z użyciem różnych rodzajów śrub, śrubek czy wkrętów. Możemy także wybrać wiertarko-wkrętarką z funkcją udaru mechanicznego, która przyda się w przypadku prac z cegłą, betonem oraz innymi twardymi materiałami.

  Młotowiertarki


  Młotowiertarka (inaczej młot obrotowo-udarowy) to urządzenie, które jest nieocenione w czasie odwiertów w betonie, wykuwania otworów w ścianie lub kucia starych posadzek. To jednak nie jedyne czynności wykonywane z pomocą młotowiertarki. Warto wiedzieć, że zakres prac z użyciem takiego sprzętu jest w dużej mierze zależny od jego parametrów. Młotowiertarki o masie nie większej niż 5 kg mają energię pojedynczego udaru 1,5-5 J i uchwyt SDS-plus, co pozwala na wiercenie otworów. Takie urządzenia nie zawsze nadają się jednak do kucia, w czasie którego sprawdzi się z kolei sprzęt z uchwytem SDS-plus. Młoty obrotowo-udarowe o masie przekraczającej 5 kg i energii pojedynczego udaru do 18 J są wyposażane w uchwyt na osprzęt typu SDS-max (rzadziej wieloklin), dlatego nadają się do wykonywania otworów w betonie o średnicy powyżej 12 mm, kucia bruzd, skuwania tynków i lżejszych prac wyburzeniowych (np. wyburzania ścian działowych).

  Wybierając młotowiertarkę, warto zwrócić uwagę na jej podstawowe funkcje takie jak: możliwość kucia w różnego rodzaju powierzchniach, rodzaj udaru, moment obrotowy i maksymalną dopuszczalną średnicę wiercenia. Istotne jest też sprawdzeni rodzaju udarów, wśród których najsilniejszy jest udar pneumatyczny i to on sprawi, że młotowiertarka sprawdzi się podczas ciężkich prac. Jeśli wiemy, że nie będziemy ich wykonywać, możemy zdecydować się na urządzenie ze słabszym udarem. Kolejnym kryterium wyboru młota obrotowo-udarowego powinna być jego moc, z jaką wiertło będzie wbijać się w powierzchnie stawiające duży opór. W tym przypadku sprawdzi się zasada: im większa moc, tym lepiej. Kupując młotowiertarkę, warto sprawdzić też osprzęt, który do niej pasuje. W zależności od typów końcówek nadających się do konkretnego modelu, zwiększa się lub zmniejsza wielofunkcyjność urządzenia.

  Wyrzynarka


  Wyrzynarka jest elektronarzędziem o posuwisto-zwrotnym ruchu piłki, które służy do cięcia drewna, miękkich metali i tworzyw sztucznych. Takie urządzenie przyda się w każdym gospodarstwie i ułatwi niejedną pracę w ogrodzie (i nie tylko). W sklepach znajdziemy wyrzynarki stacjonarne i ręczne, dlatego z łatwością wybierzemy sprzęt odpowiadający naszym potrzebom. W przypadku tego typu narzędzi ważna jest możliwość wymiany końcówek (piłek), co wpływa na wielofunkcyjność sprzętu. Podobnie jak w przypadku innych elektronarzędzi istotna jest także moc urządzenia.

  Pilarka


  Pilarka, nazywana także piłą łańcuchową, jest elektronarzędziem, bez którego trudno wyobrazić sobie większość prac na podwórku i w domu. W sklepach znajdziemy wiele rodzajów sprzętów, dzięki czemu możemy wybrać zarówno moc, jak i sposób zasilania piły. Pozwala to na maksymalne spersonalizowanie urządzenia i dostosowanie jego funkcji do naszych potrzeb.

  Konserwacja elektronarzędzi


  Młotowiertarka, wiertarka czy pilarka posłużą nam przez lata, jeśli zadbamy o ich prawidłową konserwację. Dbanie o sprzęt powinno uwzględniać regularne czyszczenie, wybór właściwych akcesoriów oraz użytkowanie narzędzi zgodnie z ich przeznaczeniem.

  Czyszczenie


  Elektronarzędzia powinniśmy czyścić po każdym użyciu. W zależności od typu urządzenia oraz od rodzaju wykonywanej przez nie pracy, sposoby oczyszczania narzędzia mogą różnić się od siebie nawzajem. Sposoby na czyszczenie elektronarzędzi to przedmuchiwanie sprężonym powietrzem, które pozwala uniknąć uszkodzenia silnika; czyszczeniu przewodów wentylacyjnych za pomocą mokrej szmatki lub miękkiej szczoteczki oraz usuwanie nagromadzonego kurzu, który może doprowadzić do zwarć.

  Regularne smarowanie


  Smarowanie przekładni jest niezwykle istotne, ponieważ podczas pracy narzędzia wytapiają się smary, co może doprowadzić do osłabienia mocy urządzenia oraz przepalenia jego przewodów lub silnika. Warto jednak pamiętać, że smarowanie powinno odbywać się w autoryzowanym serwisie, w którym używa się odpowiednich smarów. Ponadto dobrym pomysłem jest zadbanie o ochronę wrzecion i współpracujących ze sobą elementów przekładni za pomocą środków czyszcząco-smarujących w spreju.

  Wymiana zużytych części


  Regularne wymienianie zużytych elementów przedłuża żywotność sprzętów, dlatego warto często wymieniać brzeszczoty, tarczy szlifujące i inne części, które wycierają się podczas napraw czy remontów. Zaniedbanie tej czynności może doprowadzić do uszkodzenia elektronarzędzia i do zmniejszonego bezpieczeństwa pracy. Wymiana poszczególnych część zazwyczaj nie jest trudno, dlatego ten element konserwacji można wykonać samodzielnie w domu.

  Właściwe używanie elektronarzędzi


  Używanie elektronarzędzi zgodnie z ich przeznaczeniem to nie tylko sposób na bezpieczeństwo pracy, ale także metoda przedłużenia żywotności sprzętu. Warto więc dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi, która pozwoli określić zakres czynności możliwych do wykonania z pomocą danego sprzętu.

  Wybór właściwego sprzętu do przydomowego warsztatu nie jest łatwym zadaniem, jednak nie musimy kompletować wyposażenia od razu. Dobrym pomysłem jest zastanowienie się, jakiego rodzaju prace zamierzamy wykonywać w gospodarstwie, by wybrać narzędia, które nam w tym pomogą. Ponadto po zakupie warto zadbać o właściwą konserwację urządzeń. Dzięki temu zwiększy się ich żywotność i zadowolenie z pracy.

  Źródła:
  -http://www.rynekinstalacyjny.pl/artykul/id4573,elektronarzedzia-bez-ktorych-nie-obejdzie-sie-zaden-przydomowy-warsztat
  -http://www.elektryka.org/artykuly,77099,1,Sprzet_na_lata__jak_konserwowac_elektronarzedzia
  -http://www.narzedziownia.org/artykuly,83129,1,Elektronarzedzia_i_narzedzia__Gdzie_kupic

  Czytaj treści premium w Gazecie Krakowskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wybieramy najpiękniejszą góralkę świata!

  Wybieramy najpiękniejszą góralkę świata!

  Mistrzowie Motoryzacji. Głosowanie zakończone!

  Mistrzowie Motoryzacji. Głosowanie zakończone!