"Mordercze" rondo w centrum Krakowa. Fikcja czy rzeczywistość?

Natalia UrzędowskaZaktualizowano 
W centrum Krakowa powstało wręcz "mordercze" rondo! Wszystko za sprawą Google Maps. Co na to mieszkańcy i kierowcy? Czy ogarnął ich strach przed jazdą po krakowskich ulicach? A może wręcz przeciwnie? Wszystkie szczegóły znajdziesz poniżej!

Dla wszystkich ciekawskich i niedowiarków mamy krótkie zadanie. Wchodzimy w mapy Google, wpisujemy Małopolski Dworzec Autobusowy w Krakowie, najeżdżamy na sąsiadujące z nim rondo i cyk - dowiadujemy się o istnieniu, jak już niektórzy zdążyli go nazwać, wręcz "morderczego" ronda w samym centrum miasta.

Ale dlaczego mordercze?

Po usłyszeniu takiego określenia niektórym może zjeżyć się włos na głowie. - Ale jak to?! Mordercze rondo w centrum miasta? Czy w ogóle jest tam bezpieczne? I kto wymyślił taką nazwę?

Spieszymy z wyjaśnieniami. Wszystko wzięło się od skrótu MORD, czyli Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego, gdyż owo sławne już rondo zostało nazwane imieniem dyrektora tejże instytucji. Pełna nazwa według Google Maps brzmi Rondo im. Marka Dworaka.

Co na to główny zainteresowany?

Marek Dworak, dyrektor MORD-u w Krakowie, ekspert w temacie ruchu drogowego i prowadzący program "Jedź bezpiecznie" wyśmiał całą tę sytuację.

- To chyba jest jakiś fake news, jak to teraz nazywają. Zainteresowałem się, skąd to się nagle wzięło. Podobno w Google jest taki program, przy pomocy którego można nazwać właściwie wszystko. To prawdopodobnie jakiś żart, nie wiem czy głupi, czy mądry. W każdym razie takie rondo nie istnieje. Mówiąc krótko - to nieprawda.

Ponadto dodał, że rondo im. Marka Dworka figuruje wyłącznie w mapach Google w Polsce. Za granicą, po wcześniejszym sprawdzeniu, rondo to nadal nie ma żadnej nazwy. Zresztą jak guru od bezpiecznej jazdy mógłby się zgodzić na taką nazwę...

A więc głupi żart?

Dzwoniliśmy do Zarządu Dróg Miejskich, lecz po krótkiej rozmowie zostaliśmy odesłani do Zespołu do spraw nazewnictwa Rady Miasta, która nadaje nazwy różnym miejscom, w tym ulicom i rondom w Krakowie. Wychodzi na to, że rondo imienia Marka Dworaka tak naprawdę nie ma bytu w rzeczywistości.

A szkoda... W końcu nazwa "mordercze rondo" jest chwytliwe, prawda? Na pewno rozsławiłoby dość ruchliwe rondo przy MDA. Jak myślicie, nazwa im. Marka Dworaka powinna zostać oficjalnie przyjęta?

Zobacz także:

Kraków. Więcej utrudnień komunikacyjnych. Bez tramwajów przy...

WIDEO: Magnes. Kultura Gazura

Czytaj także

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 18

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

P
Poldi

Dworak kiedyś w swoim programie stał z policjantem na tym rondzie i wlepiali mandaty za opuszczanie ronda z lewego pasa. Po jakims czasie pasy na rondzie przemalowali tak aby opuszczać go z lewego pasa jak to wcześniej wielu bezprawnie robiło, upłynniając notabene ruch. Na rondzie Hipokratesa było to samo. Pan Dworak grzmiał na tych co zjeżdzali z lewego, potem przemalowali pasy tak jak spora część jeździła. Ale rondo pod dworcem z Dworakiem zawsze mi się kojarzyło po tej jego akcji.

G
Gość

Jestem za zachowaniem nazwy „rondo imienia Marka Dworaka” ale nie przypadkiem „ mordercze rondo” bo to zupełnie bezsensowna nazwa

Z
Zbigniew Paprocki
2019-08-09T14:25:14 02:00, M:

Jak Dworak przestanie w swoim programie promować wchodzenie pieszych bezpośrednio pod nadjeżdżające pojazdy... bo jest przejście, to może być.

2019-08-09T18:00:18 02:00, Kierowca:

W Polsce kierowcy nie potrafią jeździć i nawet nie potrząsną zatrzymać sie przed przejściem dla pieszych. Zostaw samochód zacznij chodzić piechota , ja jakoś nie mam problemów z pieszymi

2019-08-09T21:01:57 02:00, Gość:

Nie chodzi o przepuszczanie pieszych przez jezdnię przez kierowców, tylko o częste wtargnięcia prosto pod koła. Nawet dziecko wie, że auto w miejscu się nie zatrzyma

Dworak twierdzi, że pojazd się zatrzyma w pary centymetrach. Już jako dziecko nas uczyli rodzice i w szkołach, że wchodząc na jezdnię najpierw popatrz w lewo, później w prawo, jeszcze raz w lewo i dopiero wejdź na jezdnię - oceń czy pojazd jest w takiej odległości że zdąży się zatrzymać gdy mnie zobaczy na jezdni, by nie doszło do potrącenia. Ja jestem starym kierowcą, jeżdżę dopiero 51 lat ( bez wypadku, stłuczki, bez żadnego mandatu) przejechałem ok 4 mln km, liczyłem, ale się pogubiłem. Pozdrawiam myślących pieszych i kierujących.

z
zawsze myślący pieszy

Jezdnia jest dla pojazdów, a przejście jest na JEZDNI !!!!!. Tak więc jakby na to patrzeć zawsze pojazd na jezdni będzie górą. Piesi powinni myśleć, a nie słuchać nawiedzonych "znafców" ruchu drogowego. Na samochodzie mała rysa, a pieszy ze złamaną miednicą albo nogami

e
emeryt KW Policji.

Pracowałem w Policyjnym Pogotowiu Wypadkowym (Wydział Ruchu Drogowego w Krakowie) przez ponad 20 lat i dla mnie, że pieszy ma zawsze pierwszeństwo wchodząc na przejście dla pieszych jest chore !!!!. Bardzo dużo chodzę po Krakowie i widząc jak ci ludzie chodzą to głowa boli. Staram się tak chodzić, jak bym chciał by zachowywali się piesi, gdy ja prowadzę samochód !!!. Zawsze bezpiecznie !!!!

G
Gość
2019-08-09T14:25:14 02:00, M:

Jak Dworak przestanie w swoim programie promować wchodzenie pieszych bezpośrednio pod nadjeżdżające pojazdy... bo jest przejście, to może być.

2019-08-09T18:00:18 02:00, Kierowca:

W Polsce kierowcy nie potrafią jeździć i nawet nie potrząsną zatrzymać sie przed przejściem dla pieszych. Zostaw samochód zacznij chodzić piechota , ja jakoś nie mam problemów z pieszymi

Nie chodzi o przepuszczanie pieszych przez jezdnię przez kierowców, tylko o częste wtargnięcia prosto pod koła. Nawet dziecko wie, że auto w miejscu się nie zatrzyma

O
Olo
2019-08-09T14:25:14 02:00, M:

Jak Dworak przestanie w swoim programie promować wchodzenie pieszych bezpośrednio pod nadjeżdżające pojazdy... bo jest przejście, to może być.

2019-08-09T14:57:39 02:00, Kyzak:

Hahaha wstrzymajcie ten najazd cywilizacji na Polskę :D

W przedszkolu uczą, że przed wejściem na jezdnie trzeba się dobrze rozejrzeć. A ten, że pieszy ma pierwszeństwo bo przejście i koniec. A z fizyką jeszcze nikt nie wygrał...

G
Gość
2019-08-09T14:25:14 02:00, M:

Jak Dworak przestanie w swoim programie promować wchodzenie pieszych bezpośrednio pod nadjeżdżające pojazdy... bo jest przejście, to może być.

2019-08-09T18:00:18 02:00, Kierowca:

W Polsce kierowcy nie potrafią jeździć i nawet nie potrząsną zatrzymać sie przed przejściem dla pieszych. Zostaw samochód zacznij chodzić piechota , ja jakoś nie mam problemów z pieszymi

2019-08-09T19:39:33 02:00, Szkot:

Kierowco...wyjazd na konbajn bo są żniwa a tam nie ma pieszych...

Oczywiscie kombajn....ale dla Ciebie to jeden ch..j

S
Szkot
2019-08-09T14:25:14 02:00, M:

Jak Dworak przestanie w swoim programie promować wchodzenie pieszych bezpośrednio pod nadjeżdżające pojazdy... bo jest przejście, to może być.

2019-08-09T18:00:18 02:00, Kierowca:

W Polsce kierowcy nie potrafią jeździć i nawet nie potrząsną zatrzymać sie przed przejściem dla pieszych. Zostaw samochód zacznij chodzić piechota , ja jakoś nie mam problemów z pieszymi

Kierowco...wyjazd na konbajn bo są żniwa a tam nie ma pieszych...

K
Kierowca
2019-08-09T14:25:14 02:00, M:

Jak Dworak przestanie w swoim programie promować wchodzenie pieszych bezpośrednio pod nadjeżdżające pojazdy... bo jest przejście, to może być.

W Polsce kierowcy nie potrafią jeździć i nawet nie potrząsną zatrzymać sie przed przejściem dla pieszych. Zostaw samochód zacznij chodzić piechota , ja jakoś nie mam problemów z pieszymi

G
Gość

W Krakowie nie ma już normalnych rond bez wytyczania kierunku z danego pasa które nie oganiczały przepustowości a osoby umiejące jeździć nie miały z nimi problemów w zamian dostalismy ronda dla DEBILI ograniczjące przepustowość . wystarczy 1 nauka jazdy i dymasz za nią jak potłuczony. Po co takie działania skoro zdajemy egzamin na prawo jazdy. Po co promujemy tych z brakiem umiejętności jazdy i karamy sprawnych kierowców. No tak w Krakowie już od dawna jakiejkolwiek logiki w zarządzaniu ruchem brak.

K
Kyzak
2019-08-09T14:51:51 02:00, Gość:

Jak ktoś ma problemy z normalnym ruchem miejskim i boi się ruchu to każde rondo będzie dla niego mordercze. To jest jednym z najlepiej oznakowanych.

Dokładnie. Nie mówiąc już o tym, że wcześniej to rondo było dużo trudniejszym, tylko nie zauważają tego ludzie i tak lejący na zasady ruchu drogowego.

K
Kyzak
2019-08-09T14:25:14 02:00, M:

Jak Dworak przestanie w swoim programie promować wchodzenie pieszych bezpośrednio pod nadjeżdżające pojazdy... bo jest przejście, to może być.

Hahaha wstrzymajcie ten najazd cywilizacji na Polskę :D

G
Gość

Jak ktoś ma problemy z normalnym ruchem miejskim i boi się ruchu to każde rondo będzie dla niego mordercze. To jest jednym z najlepiej oznakowanych.

M
M

Jak Dworak przestanie w swoim programie promować wchodzenie pieszych bezpośrednio pod nadjeżdżające pojazdy... bo jest przejście, to może być.

Dodaj ogłoszenie